Մարտի 26-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Գյումրու Միքայել Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները:
Հյուրերը նախ եղել են ԱԺ նիստերի դահլիճում, հետեւել օրենսդրական գործընթացին: Գյումրեցի ուսանողներին այս անգամ ընդունել եւ հերթական բաց դասն է անցկացրել ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Ողջունելով ապագա իրավագետներին` Հերմինե Նաղդալյանն անհրաժեշտ է համարել նման հանդիպումները՝ նշելով, որ դրանք երկուստեք օգտակար են եւ արդյունավետ: Նա կարեւորել է երիտասարդության մասնակցությունը երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում, անդրադարձել քաղաքական դաշտում սերնդափոխության հարցին:
Ջերմ եւ անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ԱԺ փոխնախագահը պատասխանել է ուսանողների եւ դասախոսների հարցերին, անդրադարձել մեր երկրի զարգացման հեռանկարներին ու խոչընդոտող հանգամանքներին, խոսել ընտրական եւ աշխարհաքաղաքական գործընթացներից, գործազրկության մակարդակից, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից եւ հրադադարի խախտման դեպքերից: Տիկին Նաղդալյանը ուսանողների խնդրանքով ներկայացրել է նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ պարզաբանելով, որ մեր երկրի առջեւ ծառացած բազմաթիվ խնդիրներ կարող են լուծվել նախատեսվող սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում:

26 марта в рамках программы НС “Открытый урок” парламент посетили   студенты и преподаватели  факультета правоведения Гюмрийского государственного педагогического университета им. М.Налбандяна (ГГПУ).
Гости побывали в зале заседаний НС, проследили за законодательным процессом. Гюмрийских студентов приняла и провела очередной открытый урок вице-спикер НС Э.Нагдалян.
Приветствуя будущих правоведов, Э.Нагдалян говорила о необходимости подобных, обоюдно полезных и плодотворных, встреч. Она подчеркнула важность участия молодежи в общественно-политической жизни страны, обратилась к проблеме смены поколений в политическом поле.
В ходе теплой и непринужденной беседы вице-спикер ответила на вопросы студентов и преподавателей, коснулась перспектив развития страны и препятствующих этому условий, говорила об избирательных и геополитических процессах, уровне безработицы, процессе Нагорно-Карабахского урегулирования и случаях нарушения режима перемирия. Г-жа Нагдалян по просьбе студентов представила также процесс конституционных реформ, пояснив, что стоящие перед РА многочисленные проблемы можно решить в итоге намечаемых конституционных преобразований.