ԱԺ փոխնախագահն ընդունել է հունական պատվիրակությանը
Մարտի 27-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Արտերկրի հույների խորհրդի պատվիրակության անդամներ Ֆոտի Չիտլիդիսին, Վադիմ Անաստասիադիին, Սոֆյա Պրոկոպիդուին, Արկադի Խիտարովին, Աննա Խիտարովային, Էդուարդ Պոլատովին եւ հույն հայտնի պատմաբան Կոնստանտինոս Ֆոտիադիսին:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին եւ նախաձեռնության հեղինակներին՝ մարտի 24-ին միաձայն ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով պատվիրակությանը, նշել է, որ ԱԺ հայտարարության ընդունումն ինքնանպատակ չի եղել. ճանաչելով հույների եւ ասորիների նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունը՝ Հայաստանի խորհրդարանը դատապարտում է երբեւէ իրականացված բոլոր ցեղասպանությունները: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ քանի դեռ չեն ճանաչվել եւ դատապարտվել ցեղասպանությունները, չի կարելի բացառել դրանց կրկնության հնարավորությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ հյուրերը կարեւորել են տարբեր ժամանակներում տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման եւ պատմական արդարության վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են հայ եւ հույն եղբայր ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդումն ու ընդհանուր հարցերում համագործակցության սերտացումը:
Հյուրերը ԱԺ փոխնախագահին են փոխանցել հույն ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ հրատարակված գրքեր:

On March 27 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the members of the Board of the Greeks from Foreign Countries Foti Chitlidis, Vadim Anastasiadi, Sophia Prokopidou, Arkady Khitarov, Anna Khitarova, Eduard Polatov and the Greek well-known historian Konstantinos Fotiadis.
The members of the delegation thanked the RA National Assembly and the authors of the initiative for the NA statement “On Condemning the Greeks’ and Assyrians’ Genocide Perpetrated by Ottoman Turkey” unanimously adopted on March 24.
Welcoming the delegation the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has noted that the adoption of the NA statement has not been an aim in itself: recognizing the genocide perpetrated in Ottoman Turkey towards Greeks and Assyrians, the Armenian Parliament condemns all genocides ever perpetrated. In the NA Deputy Speaker’s word, unless the genocides have not been recognized and condemned, the possibility of their repetition cannot be excluded.
In this context the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the guests highlighted the necessity of recognition, condemnation of genocides perpetrated towards different nations in different times and the restoration of the historical justice.
The interlocutors emphasized the strengthening of relations between the Armenian and Greek brother peoples and the rapprochement of cooperation in common issues.
The guests passed to the NA Deputy Speaker published books on genocide perpetrated towards the Greek people.