Մարտի 30-31-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը: Այցի շրջանակում նա հյուրընկալվել էր Հայ-ռուսական համալսարանում:
Այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Հայ-ռուսական համալսարանում կայացած խորհրդաժողովին, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին: Խորհրդաժողովի բացման արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, պատերազմի վետերաններ, համալսարանի դասախոսներ եւ ուսանողներ:
ԱԺ նախագահն իր խոսքում նշել է, որ 70 տարի առաջ տարած հաղթանակը ժողովուրդների միասնության հաղթանակն էր: Ավելի քան վեց հարյուր հազար հայեր են պայքարել գերմանական ֆաշիզմի դեմ եւ իրենց մեծ ներդրումն ունեցել հաղթանակի գործում: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հաղթանակի 70-ամյակի շեմին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նրա խոսքով՝ անտեսանելի կապ կա դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության եւ Հայրենական մեծ պատերազմի միջեւ. թուրքական ազգայնամոլության ու հայատյացության զոհն են դարձել միլիոնավոր անմեղ հայեր:
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ներկաներին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ՝ նշելով, որ պետք է արթուն պահել ժողովուրդների հիշողությունը՝ հաղթելու, պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
Նշենք, որ մինչեւ խորհրդաժողովի բացման արարողությունը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը Հայ-ռուսական համալսարանի բակում՝ Հաղթանակի նորաբաց ծառուղում, մասնակցել են ծառատունկի արարողությանը՝ ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության:

30-31 марта в Армении с рабочим визитом находится Председатель Государственной Думы ФС РФ С.Нарышкин. В рамках визита он гостил в Российско-Армянском университете (РАУ).
Сегодня Председатель НС Г.Саакян принял участие в конференции в РАУ, посвященной 70-летию Победы в Великой Отечественной войне (ВОВ). На церемонии открытия конференции были также вице-спикер НС Э.Нагдалян, ветераны ВОВ, преподаватели и студенты вуза.
Председатель НС в своем слове отметил, что одержанная 70 лет назад победа была победой единства народов. Более 600 тысяч армян сражались против германского фашизма и внесли огромный вклад в дело победы. Г.Саакян особо выделил, что в преддверии 70-летия Победы исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. По его словам, налицо незримая связь между Геноцидом армян начала века и ВОВ – жертвой турецкого национализма и армянофобии стали миллионы безвинных армян.
Председатель НС поздравил присутствующих в связи с 70-летием Победы в ВОВ, отметив, что бдительная память народов важна для торжества, восстановления исторической справедливости.
До начала церемонии открытия конференции Председатель НС Г.Саакян и Председатель Госдумы ФС РФ С.Нарышкин во дворе РАУ, на новозаложенной Аллее Победы, приняли участие в церемонии посадки деревьев – в знак дружбы двух народов.