Մարտի 30-31-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը: Այցի շրջանակում նա հյուրընկալվել էր Հայ-ռուսական համալսարանում:
Այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Հայ-ռուսական համալսարանում կայացած խորհրդաժողովին, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին: Խորհրդաժողովի բացման արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, պատերազմի վետերաններ, համալսարանի դասախոսներ եւ ուսանողներ:
ԱԺ նախագահն իր խոսքում նշել է, որ 70 տարի առաջ տարած հաղթանակը ժողովուրդների միասնության հաղթանակն էր: Ավելի քան վեց հարյուր հազար հայեր են պայքարել գերմանական ֆաշիզմի դեմ եւ իրենց մեծ ներդրումն ունեցել հաղթանակի գործում: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հաղթանակի 70-ամյակի շեմին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նրա խոսքով՝ անտեսանելի կապ կա դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության եւ Հայրենական մեծ պատերազմի միջեւ. թուրքական ազգայնամոլության ու հայատյացության զոհն են դարձել միլիոնավոր անմեղ հայեր:
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ներկաներին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ՝ նշելով, որ պետք է արթուն պահել ժողովուրդների հիշողությունը՝ հաղթելու, պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
Նշենք, որ մինչեւ խորհրդաժողովի բացման արարողությունը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը Հայ-ռուսական համալսարանի բակում՝ Հաղթանակի նորաբաց ծառուղում, մասնակցել են ծառատունկի արարողությանը՝ ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության:

RA NA Speaker Galust Sahakyan and the Speaker of the RF FA State Duma Sergey Narishkin Take Part in the Conference
On March 30-31 the Speaker of the RF FA State Duma Sergey Narishkin visited the Republic of Armenia the Republic of Armenia. He was hosted in the Armenian-Russian (Slavonic) University within the framework of the visit.
Today, the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan has participated in the conference held at Armenian-Russian (Slavonic) University dedicated to the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War. The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, war veterans, lecturers and students of the university attended the opening ceremony of the conference.
The NA Speaker in his word has noted that the victory won 70 years ago was the victory of the peoples' unity. Over six hundred thousand Armenians fought against German fascism and had their great contribution to the victory. Galust Sahakyan has stated that on the threshold of the 70th anniversary of the Victory marks the Armenian Genocide Centennial. In his word, there is an invisible link between the Armenian Genocide in the beginning of the century and the Great Patriotic War: millions of innocent Armenians have fallen victims of Turkish nationalism and anti-Armenian xenophobia.
The NA Speaker has congratulated the attendees on the occasion of the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War, mentioning that we should keep the peoples' memory alive for winning and restoring the historical justice.
Let us note that before the opening ceremony of the conference the RA NA Speaker Galust Sahakyan and the RF FA State Duma Speaker Sergey Narishkin took part in the tree-planting ceremony in the newly opened alley of the Victory in the yard of Armenian-Russian (Slavonic) University as a sign of the two peoples' friendship.