Մարտի 31-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկա է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել նաեւ աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Մեծ հաղթանակի ուղիներով» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը ներկայացնում է հայ եւ ռուս նկարիչների տասնհինգ կտավ, որոնք պատմում են պատերազմի, հաղթանակի եւ խաղաղության մասին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, խոսելով Ազգային ժողովում բացված հերթական ցուցահանդեսի մասին, նշել է, որ այս սրահում հաճախ են լինում ցուցադրություններ, սակայն սա առանձնահատուկ է նրանով, որ նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին: Նա կարեւորել է մշակույթի դերը պատերազմների կանխարգելման եւ խաղաղության հաստատման ու պահպանման գործում: ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս ստեղծագործությունները պատերազմի տարեգրությունն են, մեր ժողովուրդների հերոսական անցյալի արտացոլանքը: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամին եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանին, Վլադիմիր Նեկրասովին եւ Վլադիմիր Ավետիսյանին ցուցահանդեսի կազմակերպման, գեղանկարների տրամադրման համար:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով ցուցահանդեսի մասին, նշել է, որ տպավորված է ներկայացված կտավներով. հաճախ նկարչի վրձինն ավելի խոսուն է, քան բառերը: Պետական դումայի նախագահը կարեւորել է հայ ժողովրդի հերոս զավակների դերը Հայրենական մեծ պատերազմում եւ իր երախտագիտությունը հայտնել կյանքի ու արյան գնով հայրենիքը պաշտպանած ազգերին եւ հերոսներին: Սերգեյ Նարիշկինը նախապես շնորհավորել է ներկաներին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ:

31 марта Председатель НС Г.Саакян присутствовал на выставке, посвященной 70-летию победы в Великой Отечественной войне (ВОВ). На открытии выставки присутствовали также находящийся с рабочим визитом в Армении Председатель Госдумы ФС РФ С.Нарышкин и Премьер-министр РА О.Абраамян.
Выставка “Дорогами великой Победы” представляет 15 полотен армянских и российских художников, рассказывающих о войне, победе и мире.
Председатель НС Г.Саакян, говоря об очередной выставке, открывшейся в НС, отметил, что в этом зале часто проводятся выставки, однако это особая выставка – она посвящена 70-летию победы в ВОВ. Он подчеркнул роль культуры в предотвращении войн, установлении и сохранении мира. Председатель НС отметил, что экспонированные произведения – хроника войны, отражение героического прошлого наших народов. Г.Саакян поблагодарил фонд “Инициативы развития Армении” и меценатов Р.Варданяна, В.Некрасова и В.Аветисяна за организацию выставки, предоставление живописных полотен.
Председатель Госдумы ФС РФ С.Нарышкин, говоря о выставке, отметил, что впечатлен картинами – зачастую кисть художника красноречивее, чем слова. Председатель Госдумы подчеркнул роль сынов Армении в ВОВ и выразил свою признательность народам и героям, ценою своей крови и жизни защитивших родину. С.Нарышкин заранее поздравил присутствующих с 70-летием победы в ВОВ.