Մարտի 31-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկա է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել նաեւ աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Մեծ հաղթանակի ուղիներով» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը ներկայացնում է հայ եւ ռուս նկարիչների տասնհինգ կտավ, որոնք պատմում են պատերազմի, հաղթանակի եւ խաղաղության մասին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, խոսելով Ազգային ժողովում բացված հերթական ցուցահանդեսի մասին, նշել է, որ այս սրահում հաճախ են լինում ցուցադրություններ, սակայն սա առանձնահատուկ է նրանով, որ նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին: Նա կարեւորել է մշակույթի դերը պատերազմների կանխարգելման եւ խաղաղության հաստատման ու պահպանման գործում: ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս ստեղծագործությունները պատերազմի տարեգրությունն են, մեր ժողովուրդների հերոսական անցյալի արտացոլանքը: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամին եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանին, Վլադիմիր Նեկրասովին եւ Վլադիմիր Ավետիսյանին ցուցահանդեսի կազմակերպման, գեղանկարների տրամադրման համար:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով ցուցահանդեսի մասին, նշել է, որ տպավորված է ներկայացված կտավներով. հաճախ նկարչի վրձինն ավելի խոսուն է, քան բառերը: Պետական դումայի նախագահը կարեւորել է հայ ժողովրդի հերոս զավակների դերը Հայրենական մեծ պատերազմում եւ իր երախտագիտությունը հայտնել կյանքի ու արյան գնով հայրենիքը պաշտպանած ազգերին եւ հերոսներին: Սերգեյ Նարիշկինը նախապես շնորհավորել է ներկաներին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ:

On March 31 the Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan attended the exhibition dedicated to the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War. The Speaker of the RF FA State Duma Sergey Narishkin being in Armenia on a working visit and the RA Prime Minister Hovik Abrahamyan also attended the opening of the exhibition.
The exhibition with the heading “With the Roads of Great Victory” presents the Armenian and Russian painters’ fifteen canvases, which tell about war, victory and peace.
Speaking about the exhibition opened in the National Assembly the NA Speaker Galust Sahakyan has noted that exhibitions in that hall are often organised, but this one is special, as it is dedicated to the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War. He has highlighted the role of culture in prevention of wars and establishment and maintenance of peace. The NA Speaker has noted that these works show the chronology of war and they reflect our peoples’ heroic past. Galust Sahakyan thanked the foundation “Initiatives for Development of Armenia” and the benefactors Ruben Vardanyan, Vladimir Nekrasov and Vladimir Avetisyan for the organisation of the exhibition and the provision of portraits.
Talking about the exhibition, the Speaker of the RF FA State Duma Sergey Narishkin has stated that he is impressed by the presented works: often the painter’s brush is louder than the words. The Speaker of the State Duma highlighted the role of the Armenian people’s hero sons in the Great Patriotic War and expressed his gratitude to the nations and heroes who protected the motherland at price of life and blood. Sergey Narishkin beforehand congratulated the attendees on the occasion of the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War.