1. Մենք՝ ֆրանսերենը որպես ընդանուր լեզու գործածող պետությունների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ, 2015թ. մարտի 31-ի Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների նախագահների համաժողովում հավաքվելով,
2. Հաստատելով մեր պարտավորություններն ի շահ խաղաղության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, Ֆրանկոֆոնիայի տարածքում անվտանգության եւ դրա համաշխարհային արժեքների,
3. Քաջալերելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովին՝ հետամուտ լինելու ՄԱԿ-ի միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի Հռչակագրի համաձայն ճգնաժամերի եւ հակամարտությունների կանխարգելմանն ուղղված գործողությունների իրականացմանը,
4. Ընդգծելով Ցեղասպանության՝ որպես ոճրագործություն որակավորված գործողությունների՝ մինչ օրս միջազգայնորեն ճանաչված չլինելու անընդունելիությունը եւ հիշեցնելով, որ նման ոճրագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի,
5. Դատապարտում ենք հայ ժողովրդի նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Ցեղասպանության փաստը,
6. Ոգեկոչում ենք 1915թ. Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը եւ համերաշխ ենք Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հետ՝ Ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչման եւ այդ Ցեղասպանությանը ենթարկված անձանց իրավունքների վերականգնման համար մղվող պայքարում,
7. Հրավիրում ենք Թուրքիային առերեսվելու սեփական պատմությանը եւ ի վերջո ճանաչելու Հայոց ցեղասպանության իրողությունը եւ հույս ենք հայտնում, որ այդ ճանաչումը հայ եւ թուրք ժողովուրդների միջեւ հաշտեցման մեկնակետ կհանդիսանա:

1. Мы, как представители парламентов государств, использующих французский как общий язык, собравшись 31 марта 2015 г. на конференции председателей ПА Франкофонии,
2.   Подтверждая наши обязательства в интересах мира, демократии, прав человека, безопасности   и ее общемировых ценностей в ареале Франкофонии,
3. Поощряя Международную организацию Франкофонии и ПА Франкофонии следовать осуществлению действий по предупреждению кризисов и конфликтов согласно Декларации о принципах международного права и норм ООН,
4. Подчеркивая недопустимость международного непризнания до сегодняшнего дня Геноцида как действий, квалифицированных преступлением, и напоминая, что подобное преступление не имеет срока давности,
5. Осуждаем факт совершенного в отношении армянского народа Геноцида в Османской империи,
6. Взывая к памяти безвинных жертв Геноцида армян 1915 года, солидарны с Арменией и армянским народом в ведущейся борьбе за общемировое признание Геноцида и восстановление прав подвергшихся геноциду лиц,
7. Призываем Турцию встать лицом к лицу с собственной историей и наконец признать Геноцид армян реальностью и выражаем надежду, что это признание станет отправной точкой в примирении армянского и турецкого народов.