Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Միքայել Մանուկյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ նման փոխայցերը մեր երկրների եղբայրական դարավոր կապերի, պատմական եւ մշակութային ընդհանրությունների, հոգեւոր արժեքների, հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնման եւ վստահության լավագույն վկայությունն են: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր ժողովուրդները դարեր շարունակ քայլել են կողք կողքի՝  նեցուկ լինելով միմյանց դժվար պահերին:
Իր երախտիքի խոսքն ուղղելով Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանը դեռեւս 1975 թվականին է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունել:
«Մենք երախտապարտ ենք Կիպրոսի բարեկամ ժողովրդին՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված Ցեղասպանությունից փրկված հայ գաղթականներին օգնության ձեռք մեկնելու եւ ապաստան տալու համար: Այսօր կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչները Կիպրոսի իշխանությունների շնորհիվ լիովին ինտեգրված են կիպրական հասարակությանը, ինչպես նաեւ զգալի դերակատարություն ունեն իրենց երկրորդ հայրենիքի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում»,- իր խոսքում նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Նա բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ ընթացող քաղաքական երկխոսությունը եւ այդ համատեքստում մեծապես կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նշելով, որ Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունները վերջին տարիների ընթացքում որակապես առավել բարձր մակարդակի են հասել: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ Հայաստանը հետամուտ է շարունակելու համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ բոլոր ձեւաչափերով, հնարավոր բոլոր ոլորտներում եւ ուղղություններով՝ նկատի ունենալով Հայաստանի պարտավորություններն այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում:
Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է նաեւ Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի մասնատման մասին՝ նշելով, որ Հայաստանը երբեք չի ընդունել եւ չի ընդունի եղբայրական Կիպրոսը մասնատելու որեւէ փորձ: Նա նշել է, որ Հայաստանը կողմ է բանակցությունների ճանապարհով Կիպրոսի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձեւերում արտահայտված սկզբունքները, որոնց համաձայն՝ Կիպրոսի հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնվի երկհամայնք, երկզոնալ դաշնային կառույցի վրա՝ մեկ ընդհանուր իշխանությամբ եւ մեկ քաղաքացիությամբ:
Գալուստ Սահակյանը խոսել է նաեւ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի եւ այդ երկրի իշխանության կողմից վարվող անառողջ քաղաքականության մասին:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Կիպրոս այցելելու եւ կիպրացիներին մշտապես սատարելու համար:
Յանակիս Օմիրուն նշել է, որ Կիպրոսը մշտապես կաջակցի եղբայրական Հայաստանին միջազգային կառույցներում, ինչպես նաեւ Եվրոպական միությունում կլինի Հայաստանի բարեկամն ու աջակիցը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:

Продолжается официальный визит в Республику Кипр делегации, возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном. В составе делегации вице-спикер НС Э.Шармазанов, депутаты В.Багдасарян, А.Мхитарян, М.Манукян и Л.Саргсян.
Возглавляемую Председателем НС делегацию принял Председатель Палаты Представителей   Республики Кипр Янакис Омиру.
В ходе встречи Председатель НС Г.Саакян, поблагодарив за приглашение и теплый прием, отметил, что подобные взаимные визиты – яркое свидетельство вековых братских связей, исторических и культурных общностей, духовных ценностей, взаимопонимания и доверия между нашими странами. Спикер НС подчеркнул, что наши народы веками шли рядом, поддерживая друг друга в трудную пору.
В словах благодарности г-ну Омиру Председатель НС РА отметил, что кипрский парламент еще в 1975 г. принял резолюцию о признании Геноцида армян.
“Мы признательны дружественному народу Кипра за протянутую руку помощи и приют армянских беженцев, спасшихся от геноцида в Османской империи. Сегодня благодаря кипрским властям представители армянской общины широко интегрированы в кипрское общество, а также играют существенную роль в общественно-политической жизни своей второй родины”, - особо выделил Г.Саакян.
Он высоко оценил политический диалог между двумя странами и в этом контексте подчеркнул роль парламентской дипломатии, отметив, что парламентские отношения между Арменией и Кипром за последние годы достигли наивысшего уровня. По словам Г.Саакяна, Армения последовательна в сотрудничестве с Евросоюзом во всех форматах, во всех возможных сферах и направлениях – с учетом обязательств Армении в других интеграционных процессах.
Председатель НС говорил также о разделении Кипра Турцией, отметив, что Армения никогда не принимала и не примет любой попытки фрагментации братского Кипра. Он отметил, что Армения – сторонница мирного урегулирования Кипрской проблемы путем переговоров, базирующегося на выраженных в резолюциях ООН принципах, согласно которым урегулирование Кипрской проблемы должно опираться на двухобщинную, двухзональную федеральную структуру – с одной общей властью и одним гражданством.
Г.Саакян говорил также о военной агрессии Азербайджана и проводимой властями этой страны нездоровой политике.
Председатель Палаты Представителей   Кипра выразил свою признательность армянской делегации за посещение Кипра и постоянную поддержку киприотов.
Янакис Омиру отметил, что Кипр всегда будет содействовать братской Армении в международных структурах, а также будет другом и помощником РА в   ЕС.