Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Միքայել Մանուկյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ նման փոխայցերը մեր երկրների եղբայրական դարավոր կապերի, պատմական եւ մշակութային ընդհանրությունների, հոգեւոր արժեքների, հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնման եւ վստահության լավագույն վկայությունն են: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր ժողովուրդները դարեր շարունակ քայլել են կողք կողքի՝  նեցուկ լինելով միմյանց դժվար պահերին:
Իր երախտիքի խոսքն ուղղելով Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանը դեռեւս 1975 թվականին է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունել:
«Մենք երախտապարտ ենք Կիպրոսի բարեկամ ժողովրդին՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված Ցեղասպանությունից փրկված հայ գաղթականներին օգնության ձեռք մեկնելու եւ ապաստան տալու համար: Այսօր կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչները Կիպրոսի իշխանությունների շնորհիվ լիովին ինտեգրված են կիպրական հասարակությանը, ինչպես նաեւ զգալի դերակատարություն ունեն իրենց երկրորդ հայրենիքի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում»,- իր խոսքում նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Նա բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ ընթացող քաղաքական երկխոսությունը եւ այդ համատեքստում մեծապես կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նշելով, որ Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունները վերջին տարիների ընթացքում որակապես առավել բարձր մակարդակի են հասել: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ Հայաստանը հետամուտ է շարունակելու համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ բոլոր ձեւաչափերով, հնարավոր բոլոր ոլորտներում եւ ուղղություններով՝ նկատի ունենալով Հայաստանի պարտավորություններն այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում:
Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է նաեւ Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի մասնատման մասին՝ նշելով, որ Հայաստանը երբեք չի ընդունել եւ չի ընդունի եղբայրական Կիպրոսը մասնատելու որեւէ փորձ: Նա նշել է, որ Հայաստանը կողմ է բանակցությունների ճանապարհով Կիպրոսի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձեւերում արտահայտված սկզբունքները, որոնց համաձայն՝ Կիպրոսի հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնվի երկհամայնք, երկզոնալ դաշնային կառույցի վրա՝ մեկ ընդհանուր իշխանությամբ եւ մեկ քաղաքացիությամբ:
Գալուստ Սահակյանը խոսել է նաեւ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի եւ այդ երկրի իշխանության կողմից վարվող անառողջ քաղաքականության մասին:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Կիպրոս այցելելու եւ կիպրացիներին մշտապես սատարելու համար:
Յանակիս Օմիրուն նշել է, որ Կիպրոսը մշտապես կաջակցի եղբայրական Հայաստանին միջազգային կառույցներում, ինչպես նաեւ Եվրոպական միությունում կլինի Հայաստանի բարեկամն ու աջակիցը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:

The official visit of the Delegation RA National Assembly President Galust Sahakyan to the Republic of Cyprus continues. The delegation comprises the NA Vice President Eduard Sharmazanov, deputies Vahram Baghdasaryan, Armen Mkhitaryan, Mikayel Manukyan and Lyudmila Sargsyan.
The President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Yiannakis Omirou received the delegation led by the NA President.
During the meeting the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan has thanked his counterpart for the invitation and warm reception and has noted that such mutual visits serve as the best evidence of brotherly centuries-old ties, historical and cultural commonalities, spiritual values, the mutual understanding and confidence established between the Armenian and Cypriot peoples. The NA President has underlined that our peoples through centuries have walked side by side, backing each other in difficult times.
Addressing his gratitude to the President of the Cypriot Parliament, the RA NA President has documented that the Cypriot Parliament already in 1975 adopted a resolution on recognition of the Armenian Genocide.
“We are grateful to the friendly people of Cyprus for helping the Armenian emigrants, who survived the genocide perpetrated against the Armenians in the Ottoman Empire and giving them asylum. Today, the representatives of the Cypriot Armenians thanks to the authorities of Cyprus are fully integrated to the Cypriot society, as well as have a considerable role in the public and political life of their second motherland,” Galust Sahakyan noted in his remarks.
He has highly assessed the political dialogue going on between the two countries and in that context he has greatly emphasized the role of the parliamentary diplomacy, noting that the parliamentary relations have reached to qualitatively higher level during recent years. In Galust Sahakyan’s word, Armenia is consistent with continuing the cooperation with the European Union in all formats, in all possible spheres and directions, taking into consideration Armenia’s obligations in all integration processes.
The President of the National Assembly has also talked about the separation of Cyprus by Turkey, noting that Armenia has never accepted and will never accept any attempt of separating the brotherly Cyprus. He has noted that Armenia is for the peaceful settlement of the Cypriot problem through negotiations, accepting as a basis the principles expressed in the UN resolutions, according to which, the settlement of the Cypriot problem should be based on the two-community, two-zone allied structure with one common power and one citizenship.
Galust Sahakyan has also talked about Azerbaijan’s military aggression and the unhealthy policy pursuing by the power of that country.
The President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus expressed his gratitude to the Armenian Delegation for visiting Cyprus and permanently supporting the Cypriots.
Yiannakis Omirou has stated that Cyprus will always support the brotherly Armenia in the international structures, as well as in the European Union will be the friend and supporter of Armenia.
At the end of the meeting the heads of the parliaments of the two countries had a joint press conference.