ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ապրիլի 2-ին ելույթ է ունեցել Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատում: Ելույթում ասված է.
«Հարգարժա՛ն նախագահ Օմիրու, հարգարժա՛ն պարոն Մահտեսյան, հարգելի՛ պատգամավորներ, սիրելի՛ կիպրացիներ:
Ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ պարոն Յանակիս Օմիրուին Կիպրոսի Հանրապետություն այցելելու հրավերի, ինչպես նաեւ Հայաստանի համար եղբայրական ժողովրդի եւ ավանդական բարեկամ պետության խորհրդարանում ելույթով հանդես գալու պատվին արժանանալու համար:
Ես ժամանել եմ մի երկիր, որը դարեր շարունակ Հայաստանի նկատմամբ իր եղբայրական վերաբերմունքն է ցուցաբերել: Այս հանգամանքը մեծապես պայմանավորված է պատմական ընդհանրություններով, մեր գրեթե նույն ճակատագրերով:
Հայաստանի եւ Կիպրոսի բարեկամությունը խարսխված է ոչ միայն հարուստ պատմական, մշակութային կապերի, այլեւ մեր ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնման ու փոխվստահության, ընդհանուր արժեհամակարգի, փոխադարձ հարգանքի ու համակրանքի վրա. արդյունքը հայ-կիպրական ամուր բարեկամությունն է:
Կիպրոսի հայությունը սփյուռքի ամենահին եւ ավանդական համայնքներից է, որը, ըստ տարբեր աղբյուրների, սկսել է ձեւավորվել դեռեւս 12-րդ դարում: Սովորական բառերը թերեւս ի զորու չեն նկարագրել, թե ինչ փորձությունների միջով է անցել հայ ժողովուրդն Օսմանյան կայսրության տիրապետության օրոք: Կիպրոսի ժողովուրդը դա շատ լավ գիտե. մեզ վիճակված է եղել կիսել պատմության այդ դառն ու դաժան էջը: Միջերկրական ծովի ափին գտնվող մի երկրում հայերի նկատմամբ պետականորեն ցեղասպանություն ու բռնի տեղահանություն էր իրականացվում, իսկ նույն ծովի մյուս ափին գտնվող մեկ այլ երկիր գրկաբաց ընդունեց Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականներին: Այսօր այդ գաղթականների սերունդները հնարավորություն ունեն ապրելու եւ արարելու ազատ՝ առանց իրենց ազգային ինքնությունն ու ծագումը թաքցնելու: Իմ հայրենակիցները՝ որպես Կիպրոսի Հանրապետության քաղաքացիներ, լիովին ինտեգրված են այս երկրի հասարակությանը, ակտիվ մասնակցություն, ինչպես նաեւ կառուցողական դերակատարում եւ ներդրում ունեն իրենց երկրորդ հայրենիքի՝  Կիպրոսի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
Խոնարհվում եմ կիպրացի ժողովրդի առջեւ Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականներին ապաստան, նոր կյանքի հնարավորություն եւ նոր հայրենիք տալու համար:
Այսօր ես պատիվ ունեմ ելույթով հանդես գալու մի խորհրդարանում, որն աշխարհում առաջիններից, իսկ Եվրոպայում՝ առաջինը, դեռեւս 1975 թվականին, ճանաչեց եւ դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը՝  պահանջելով պատմական արդարության վերականգնում: Մենք բարեկամներ ենք ոչ միայն այսօրվա փոխհարաբերություններով, այլեւ ճակատագրով: Ցավոք, այդ նմանությունը նաեւ տխուր հիշողությունների ու պատմական անարդարության հետ է կապված:
Ձե՛րդ գերազանցություն պարոն Օմիրու, հարգելի՛ պատգամավորներ:
Ինչպես գիտեք, 2015 թվականին լրանում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւի ընդունման համար:
Սիրելի՛ բարեկամներ, ձեր կողմից այդ բանաձեւի ընդունումը ամրագրում է հստակ ոչը համամարդկային ամոթի խարան դարձած այլատյացության, ռասիզմի եւ խտրականության հանդեպ: Ցեղասպանությունը ոչ միայն մարդկության դեմ ոճիր է, այլեւ ֆաշիզմի եւ անհանդուրժողականության ցայտուն դրսեւորում, կյանքի իրավունքի կոպիտ ոտնահարում: Հիրավի, այդ արհավիրքը վերապրած ժողովուրդները յուրահատուկ առաքելություն ունեն նման ողբերգությունների կրկնությունը բացառելու գործում: Նման սարսափելի հանցագործության կրկնության, կանխարգելման կարեւորագույն գործոններից մեկը մարդկության դեմ արդեն կատարված հանցագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումն է: Փոխվստահության եւ համերաշխության նույն ոգին, որ դարեր շարունակ միավորել է հայ եւ հույն ժողովուրդներին, պետք է համախմբի մեզ բաժին հասած ընդհանուր ողբերգության: Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման, պատմական արդարության վերականգնման, ինչպես նաեւ նման ոճրագործությունների հետագա կանխարգելման գործում:
Այս համոզմունքով սույն թվականի մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն: Ցեղասպանության ժխտումը նույն հանցագործության ուղղակի շարունակությունն է: Մենք երախտապարտ ենք Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահ Նորին գերազանցություն Նիկոս Անաստասիադիսին 2015 թվականին նախատեսվող Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին մասնակցելու վճռականության համար: Մեծարգո Նախագահ Անաստասիադիսի գլխավորած պատվիրակության ներկայությունը կլինի Կիպրոսի՝ համամարդկային արժեքներին անմնացորդ նվիրվածության, ինչպես նաեւ Կիպրոսում ամուր արմատներ ձգած հայ համայնքի նկատմամբ մեծագույն հարգանքի ամենախոսուն վկայությունը:
Սիրելի՛ բարեկամներ, ճակատագիրը մշտապես փորձությունների է ենթարկել մեր երկու ժողովուրդներին՝  նրանց անընդհատ պարտադրելով ապացուցել ապրելու կամքն ու կարողությունը: Մեզ ճակատագրի բերումով բաժին հասած փորձությունների պատճառը նույն երկիրն է, որը 20-րդ դարասկզբին հայության ու մարդկության դեմ կատարած մեղսագործությունը շարունակել է 1974-ին՝ բռնությամբ զավթելով Կիպրոսի հողերը: Հայաստանը երբեք չի ընդունել եւ չի ընդունի եղբայրական Կիպրոսը մասնատելու որեւէ փորձ: Մենք ձեզ հետ միասին հիշում ենք Ֆամագուստայի եւ Թուրքիայի կողմից բռնազավթված այլ տարածքների մասին:
Հայաստանը բարձր է գնահատում կիպրական հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված Կիպրոսի Հանրապետության կառուցողական մոտեցումը: Ցավում ենք, որ Կիպրոսի Հանրապետության ղեկավարության խոհեմ քաղաքականությանն ի պատասխան՝ Թուրքիան որդեգրեց խիստ ապակառուցողական մոտեցում եւ իր սադրիչ քայլերով խաթարեց Կիպրոսի հիմնահարցի լուծմանն ուղղված վերջին փուլի ընթացքը: Մենք քաջատեղյակ ենք Թուրքիայի կառավարության այդ գործելաոճին եւ մեր մաշկի վրա զգալով նման հարեւանի հետ հարաբերվելու դժվարությունները՝ առավել քան հասկանում ենք ձեզ: Ցավոք, Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է սրել իրավիճակը Կիպրոսի հանդեպ իր ագրեսիվ գործողություններով եւ ռազմական ուժ կիրառելու սպառնալիքներով՝ ապակայունացնելով ողջ տարածաշրջանը: Մենք դատապարտում ենք թուրքական կողմի անօրինական, բարբարոսական, սադրիչ գործողություններն ու ոտնձգությունները Կիպրոսի Բացառիկ տնտեսական գոտում: Կիպրոսի հիմնահարցում Հայաստանը մշտապես աջակցել եւ աջակցելու է, սատարել եւ սատարելու է Կիպրոսին՝ հանուն եղբայրական երկրի վերամիավորման, հանուն պատմական արդարության վերականգնման, հանուն խաղաղ կարգավորման եւ խնդրի արդարացի լուծման:
Հարգելի՛ գործընկերներ, հայ-կիպրական հարաբերություններն օրինակելի են իրենց փոխըմբռնման եւ փոխվստահության բարձր մակարդակով: Հայաստանի եւ Կիպրոսի համատեղ ջանքերի շնորհիվ մեր երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի վրա են բարձրացվել: Հայ-կիպրական միջպետական հարաբերություններն ունեն հատուկ բովանդակություն եւ որակ մեր երկրների միջեւ սերտ պատմական կապերի ու ամուր բարեկամության շնորհիվ: Այստեղ հատկապես ցանկանում եմ առանձնացնել կիպրահայ համայնքի նշանակալի ավանդն ու ներդրումը միջպետական համագործակցության ամրապնդման գործում:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մենք, մեզ համարելով եվրոպական արժեքների կրող եւ եվրոպական ընտանիքի մաս, մեր արտաքին հարաբերութուններում մեր հարեւանների հետ այդ գիտակցությամբ ենք առաջնորդվում: Խնդիրները փորձում ենք կարգավորել երկխոսությամբ եւ բանակցություններով: Թուրքիան պետք է գիտակցի եւ գնահատի նույն այդ արժեքների կարեւորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետեւողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում: Սակայն, հաշվի առնելով Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների աղավաղումները եւ նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշում կայացրեց արձանագրությունները Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ: Ցավոք, Անկարան իր ոչ կառուցողական կեցվածքով ձախողեց միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: Թուրքիայի առջեւ դեռեւս շարունակում են ծառացած մնալ Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը բացելու՝ ապօրինի շրջափակումը վերացնելու, եւ Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մարտահրավերները:
Հարգելի՛ պատգամավորներ, մենք ապրում ենք չափազանց բարդ ժամանակաշրջանում՝ լի մարտահրավերներով եւ փորձություններով: Թեեւ հանգամանքները տարբեր են եւ մշտափոխ, բայց յուրաքանչյուր պետության կենսունակության բանաձեւը մեկն է՝ ապահովել իր բնակչության անվտանգությունը:
Այս առումով կցանկանայի անդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ձեւաչափը՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է, եւ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, մշտապես կողմ է եղել եւ մնում համանախագահների միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունների շարունակմանը` ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Այս ձեւաչափը չունի այլընտրանք, եւ սա է մեր սկզբունքային դիրքորոշումը: Ցավոք, վերջին մեկ տարում Ադրբեջանը լրջորեն սրել է իրավիճակը` մշտապես խախտելով հրադադարի ռեժիմը եւ թիրախավորելով քաղաքացիական օբյեկտներ: Բաքվի արկածախնդրությունները պատճառ են հանդիսացել աննախադեպ մեծ թվով կորուստների՝ հակամարտության բոլոր կողմերի համար:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մեզ համար առանձնակի նշանակություն ունի Կիպրոսի հետ համագործակցությունը միջազգային կառույցների հարթակներում, որտեղ մենք մշտապես զգում ենք կիպրացի մեր գործընկերների աջակցությունը: Այս առումով չեմ կարող չհիշատակել ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությունների օրինակելի համագործակցությունը: Ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Եվրախորհրդարանի կիպրացի պատգամավորներին, որոնց գործունեությունը մեծապես նպաստում է Հայաստան -Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացմանը:
Սիրելի՛ բարեկամներ, այսօր մենք պարտավոր ենք բազմապատկել մեր ջանքերը եւ միասնական դիրքորոշումներով ու փոխաջակցությամբ մեր երկու եղբայրական երկրների համար կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրներին? Լեռնային Ղարաբաղի եւ Կիպրոսի հիմնահարցերին, արդարացի լուծում տալու եւ խաղաղությունն ապահովելու նպատակով:
Հարգելի՛ բարեկամներ, Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ բարեկամական ակունքները վաղեմի են, հիմքերն էլ՝ ամուր: Համոզված եմ, որ ընդհանուր ջանքերով եւ սերտ համագործակցությամբ, մենք կարող ենք ապահովել մեր եղբայրական երկու պետությունների կայուն եւ բարեկեցիկ ապագան: Վստահ եմ՝ մենք դեռ միասին հազարամյակների պատմություն ենք կերտելու:

2 апреля Председателя НС РА Г.Саакяна выступил в Палате Представителей Республики Кипр. В выступлении сказано:
“Глубокоуважаемый Председатель Омиру, многоуважаемый г-н Махтесян, уважаемые депутаты, дорогие киприоты!
Хочу выразить свою глубокую признательность Председателю Палаты Представителей г-ну Янакису Омиру за приглашение посетить Республику Кипр, а также за честь выступить в парламенте братского народа и   традиционно дружественного Армении государства.
Я прибыл в страну, которая веками проявляла свое братское отношение к Армении. Это обстоятельство в значительной мере обусловлено историческими общностями, нашей почти одинаковой судьбой.
Дружба Армении и Кипра опирается не только на богатые исторические, культурные связи, но и на установившиеся между нашими народами взаимопонимание и взаимное доверие, общая система ценностей, взаимоуважение и симпатия, в итоге – крепкая армяно-киприотская дружба.
Армянство Кипра – одна из самых   старых и традиционных общин Спюрка (Диаспоры), которая, по разным источникам, начала формироваться еще в 12-м веке. Обычные слова, пожалуй, не смогут обрисовать, через какие испытания прошел армянский народ под владычеством Османской империи. Народ Кипра это отлично знает – нам суждено было разделить эту горькую и жестокую страницу истории. В стране на одном берегу Средиземного моря в отношении армян на государственном уровне осуществлялся геноцид и насильственная депортация, а другая страна на другом берегу того же моря радушно приняла спасшихся от геноцида армянских беженцев. Сегодня поколения этих беженцев   имеют возможность жить и созидать свободно, без сокрытия своей идентичности и происхождения. Мои соотечественники, как граждане Республики Кипр, целиком интегрированы в общество этой страны, принимают активное участие, играют конструктивную роль и вносят свой вклад в общественно-политическую жизнь своей второй родины – Кипра.
Преклоняюсь перед киприотами за предоставление убежища, возможности новой жизни и обретение новой родины спасшимся от Геноцида армянским беженцам.
Сегодня я имею честь выступать в парламенте, который одним из первых в мире, а в Европе – первым, еще в 1975 г. признал и осудил Геноцид армян, требуя восстановления справедливости. Мы друзья не только сегодняшними взаимоотношениями, но и судьбой. К сожалению, это сходство также связано с печальными воспоминаниями и исторической несправедливостью.
Ваше Превосходительство г-н Омиру, уважаемые депутаты!
Как вы знаете, в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи. Выражаем свою глубокую признательность за принятие накануне 100-й годовщины Геноцида армян резолюции о криминализации отрицания Геноцида армян Палатой Представителей Кипра.
Дорогие друзья, принятие вами этой резолюции закрепляет  твердое “нет”   ксенофобии, расизму и дискриминации, ставших клеймом общечеловеческого позора. Геноцид – не только преступление против человечества, но и выраженное проявление   фашизма и нетерпимости, грубое попрание права на жизнь. Поистине, пережившие эту катастрофу народы несут своеобразную миссию в исключении прецедентов подобных трагедий. Одним из важнейших факторов повторения, предупреждения такого ужасного преступления является признание и осуждение уже свершенных против человечества преступлений. Тот же дух взаимного доверия и согласия, который веками объединял армянский и греческий народы, должен консолидировать нас в выпавшей на нашу долю общей трагедии – в признании, осуждении Геноцида, в восстановлении исторической справедливости, а также в деле дальнейшего предупреждения подобных преступлений.
В этой убежденности 24 марта текущего года Национальное Собрание РА единогласно приняло заявление, осуждающее геноцид понтийских греков и ассирийцев в Османской империи. Отрицание Геноцида – прямое продолжение того же преступления. Мы признательны Президенту Республики Кипр Его Превосходительству Никосу Анастасиадису за решимость принять участие в намечаемых в 2015 г. поминальных церемониях Геноцида армян. Присутствие делегации, возглавляемой глубокоуважаемым Президентом Анастасиади, будет самым ярким свидетельством беспредельной преданности Кипра общечеловеческим ценностям, а также величайшего уважения к глубоко укоренившейся в Кипре армянской общине.
Дорогие друзья, судьба всегда подвергала испытаниям два наших народа, постоянно обязывая их доказывать волю и способность к жизни. Причина выпавших на нашу долю волею судьбы испытаний – та же страна, которая совершенное в начале ХХ века злодеяние против армянства и человечества продолжила в 1974 г., насильственно захватив земли Кипра. Армения никогда не принимала и не примет какую-либо попытку расчленения   братского Кипра. Мы вместе с вами помним о занятой Турцией Фамагусте и других территориях.
Армения высоко ценит конструктивный подход Республики Кипр к решению Кипрской проблемы. Сожалеем, что в ответ на разумную политику Республики Кипр Турция проявляет крайне деструктивный подход и своими провокационными шагами нарушил ход последнего этапа в решении Кипрской проблемы. Мы знаем о таком поведении правительства Турции, и на себе почувствовали сложности общения с подобным соседом – более чем понимаем вас. К сожалению, Турция до сих пор продолжает обострять ситуацию в отношении Кипра своими агрессивными действиями и угрозой применения военной силы, дестабилизируя весь регион. Мы осуждаем незаконные, варварские, провокационные действия и домогательства турецкой стороны в Исключительной экономической зоне Кипра. В Кипрской проблеме Армения всегда содействовала и будет содействовать,   поддерживала и будет поддерживать Кипр – во имя воссоединения братской страны, во имя восстановления исторической справедливости, во имя мирного урегулирования и справедливого решения проблемы.
Уважаемые коллеги, армяно-кипрские отношения – образцовые своим высоким уровнем взаимопонимания и взаимного доверия.   Благодаря совместным усилиям Армении и Кипра наши двусторонние отношения поднялись на качественно новый уровень. Армяно-кипрские межгосударственные отношения имеют особое содержание и качество благодаря тесным историческим связям и крепкой дружбе между нашими странами. Здесь особо хочу выделить значительный вклад армянской общины Кипра в деле укрепления межгосударственного сотрудничества.
Уважаемые коллеги, мы, считая себя носителями европейских ценностей и частью европейской семьи, в наших внешних сношениях с нашими соседями руководствуемся именно этим сознанием. Пытаемся регулировать проблемы путем диалога и переговоров. Турция должна осознать и оценить важность этих же ценностей.
Около шести лет прошло с подписания армяно-турецких протоколов. За это время Армения всегда проявляла свою последовательность в вопросе претворения в жизнь этих протоколов. Однако, учитывая отсутствие политической воли турецких властей, искажения протоколов и продолжающееся выдвижение предусловий, Президент РА Серж Саргсян вынес решение об отзыве протоколов из Национального Собрания. К сожалению, Анкара своим неконструктивным поведением провалила усилия международного сообщества, направленные на нормализацию отношений между Арменией и Турцией. Перед Турцией все еще стоят вызовы – в открытии последней закрытой границы Европы с целью ликвидации незаконной блокады и установления дипломатических отношений с Арменией.
Уважаемые депутаты, мы живем в крайне сложные времена, полные вызовов и испытаний. Хотя обстоятельства разные и постоянно меняющиеся, однако формула жизнеспособности любого государства одна – обеспечить безопасность своего населения.
В этом аспекте хотел бы обратиться к Нагорно-Карабахской проблеме. Имеющий международный мандат формат урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – сопредседательство Минской группы, и Армения, в отличие от Азербайджана,   всегда была и остается сторонницей продолжения ведущихся через посредников переговоров, направленных на исключительно мирное урегулирование проблемы. Этот формат не имеет альтернативы, и это наша принципиальная позиция. К сожалению, за последний год Азербайджан серьезно обострил ситуацию, постоянно нарушая режим перемирия и нацеливаясь на гражданские объекты. Авантюры Баку стали причиной беспрецедентно больших потерь для всех сторон конфликта.
Уважаемые коллеги, для нас особое значение имеет сотрудничество с Кипром на международных площадках, где мы всегда чувствуем поддержку наших кипрских партнеров. В связи с этим не могу не упомянуть образцовое сотрудничество наших делегаций в ПАСЕ. Хочу особо поблагодарить кипрских депутатов Европарламента, чья деятельность значительно способствует развитию отношений Армения – ЕС.
Дорогие друзья, сегодня мы обязаны умножить наши усилия и проявить единый подход и взаимную поддержку в справедливом решении имеющих жизненно важное значение для двух наших братских народов Нагорно-Карабахской и Кипрской проблем и обеспечении мира.
Дорогие друзья, дружеские истоки между Арменией и Кипром давние, основы – крепкие. Уверен, что общими усилиями и в тесном сотрудничестве мы сможем обеспечить стабильное и процветающее грядущее двух наших братских государств. Уверен, мы еще будем вместе созидать тысячелетнюю историю.