Նիկոսիայում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես
Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայում ապրիլի 3-ին բացվել է ցուցահանդես` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը: Ցուցահանդեսում բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն:
Գալուստ Սահակյանը բացման խոսքում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի, աշխարհասփյուռ հայության եւ բարեկամ երկրների միասնական ջանքերով աշխարհի բազմաթիվ քաղաքներում իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այդ խորհրդանշական տարելիցին նվիրված միջոցառումները սոսկ հիշատակի միջոցառումներ չեն, այլ ընդգրկում են մի քանի ուղղություն, որոնց հանրագումարն է դարձել «Հիշում եմ եւ պահանջում» կարգախոսը: Այս կարգախոսը Հայոց ցեղասպանությունը եւ երբեւէ իրագործված բոլոր ցեղասպանությունները դատապարտելու համամարդկային ուղերձ է: Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է. «Պատահական չէ, որ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի հյուրընկալ հարկի ներքո հանդիսավոր բացվում է «Հայոց ցեղասպանության վկայությունները լուսանկարներում եւ վավերագրերում» խորագրով ցուցահանդեսը: Հայերի, պոնտացի հույների, ասորիների հանդեպ սառնասրտորեն իրականացված տեղահանության եւ բնաջնջման մեծ ողբերգությունը պատկերող բացառիկ այս լուսանկարների ցուցադրման առաքելությունն է՝ վառ պահել հիշողության կանթեղը, հանրությանն ու հատկապես երիտասարդ սերնդին իրազեկել անցյալ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության գործած սոսկալի ոճրագործությունների մասին: Որքան էլ տառապալից է ողբերգական այս իրադարձությունների վերհուշը, նույնքան պարտավորեցնող է «Այլեւս երբեք»-ի պատգամը սերնդեսերունդ փոխանցելը: Այս ցուցահանդեսն ինքնին վկայում է այն մասին, որ որքան ժամանակ էլ անցնի, մենք հիշելու ենք ու պահանջելու, քանի որ մարդկության դեմ գործած ոճիրները վաղեմության ժամկետ չունեն»:
Այնուհետեւ Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտության խոսքն է ուղղել Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուին, Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրինությանը եւ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ցուցահանդեսի կազմակերպմանը:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն իր խոսքում նշել է. «Մարդկության դեմ իրականացված սարսափելի հանցագործությունները անտարբեր չեն թողել քաղաքակիրթ աշխարհին: Միջազգային մամուլը դեռ 19-րդ դարի վերջին տասնամյակում քննադատել է Թուրքիայի այդ պահվածքը: Այդ մասին վկայում են այս ցուցահանդեսում ներկայացված ֆրանսիական, իտալական, բրիտանական, ամերիկյան, ռուսական եւ կիպրական թերթերի հրապարակումները: Օսմանյան կայսրությունում աշխատող օտարերկրյա պաշտոնյաները այդ իրադարձությունների մասին տեղեկացրել են իրենց կառավարություններին, որոնցից շատերն իրենց բողոքն են արտահայտել թուրքական իշխանություններին: Այդ մարդկանց վկայությունները, սարսափելի տեսարանները ներկայացնող լուսանկարները հետագայում հրապարակվեցին թերթերում կամ հուշագրություններում, դրանք այժմ արժեքավոր արխիվային նյութեր են եւ թուրքական սարսափելի բարբարոսությունների վառ ապացույցը»:
Պարոն Օմիրուն փաստել է նաեւ, որ Կիպրոսն անտարբեր չի եղել հայ ժողովրդի ողբերգության նկատմամբ: 1890 թվականից ի վեր թուրքական վայրագությունները նկարագրող բազմաթիվ հրապարակումներ պարբերաբար հրապարակվել են Կիպրոսի հունալեզու մամուլում: Այդ հրապարակումների մի մասը ներկայացված է ցուցահանդեսում: Ըստ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի՝ հայ գաղթականները Կիպրոս են եկել 19-րդ դարի վերջում: Տասը հազարից ավելի հայ գաղթականներ հեշտությամբ ինտեգրվել են Կիպրոսի հասարակությանը եւ աստիճանաբար դարձել կիպրացի ժողովրդի անբաժանելի մասը: Կիպրոսի Հանրապետության անկախության հռչակումից ի վեր հայկական կրոնական խումբը ներկայացված է եղել հունական համայնքային վեհաժողովում, իսկ 1965 թվականից՝ Ներկայացուցիչների պալատում: Այնուհետեւ Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Կիպրոսի Հանրապետությունն աջակցում է եղբայրական հայ ժողովրդին միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ արդարությունը վերականգնելու գործում:
Նշենք, որ «Հայոց ցեղասպանության վկայությունները լուսանկարներում եւ վավերագրերում» ցուցահանդեսի նյութերը տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:

В Никосии открылась выставка, посвященная Геноциду армян
3 апреля в столице Кипра Никосии открылась выставка, посвященная Геноциду армян. На открытии выставки выступили Председатель НС РА Г.Саакян и Председатель Палаты Представителей Кипра Янакис Омиру.
Г.Саакян в своем слове отметил, что мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян общими усилиями координационной госкомиссии, всего армянства и дружественных стран проводятся в различных городах мира. Спикер парламента подчеркнул, что это не сугубо мероприятия по увековечению памяти – они охватывают несколько направлений, суммированных девизом “Помним и требуем!”. Этот девиз – общечеловеческое послание, осуждающее Геноцид армян и когда-либо совершенные геноциды. Г.Саакян отметил: “Не случайно, что под гостеприимными сводами Палаты Представителей Кипра торжественно открывается выставка “Свидетельства Геноцида армян в фотографиях и документах”. Миссия этой исключительной экспозиции, показывающей в фотографиях великую трагедию хладнокровной депортации и истребления армян, понтийских греков и ассирийцев, - всегда помнить и информировать общество, особенно молодое поколение, об ужасном преступлении начала прошлого века в Османской империи. Чем болезненнее воспоминания о тех трагических событиях, тем острее обязанность передать завет новым поколениям: “Отныне – никогда!”. Эта выставка сама по себе свидетельствует: сколько бы ни прошло времени, мы будем помнить и требовать, так как преступления против человечества не имеют срока давности”.
Далее Г.Саакян выразил признательность Председателю Палаты Представителей Янакису Омиру, представителю армянской общины Кипра, депутату В.Махтесяну, дирекции Музея-института Геноцида армян и всем, кто содействовал организации выставки.
Председатель Палаты Представителей Янакис Омиру в своем слове отметил: “Совершенные против человечества ужасные преступления не оставили равнодушным цивилизованный мир. Международная печать еще в конце 19-го века критиковала поведение Турции. Об этом свидетельствуют представленные на выставке публикации французских, итальянских, британских, американских, российских и кипрских газет. Работающие в Османской империи иностранные чиновники информировали об этих событиях свои правительства, многие из которых выражали свои жалобы турецким властям. Свидетельства этих людей, фотографии ужасных картин насилия впоследствии были опубликованы в газетах или мемуарах, ныне это ценные архивные материалы и яркое доказательство ужасного турецкого варварства”.
Г-н Омиру также отметил, что Кипр не остался равнодушным к трагедии армянского народа. Начиная с 1890 г., многочисленные публикации о турецких зверствах регулярно печатались в греческой печати Кипра. Часть этих публикаций представлена на выставке. По Омиру, армянские беженцы прибыли на Кипр в конце 19 века. Более 10 тысяч армянских беженцев легко интегрировались в кипрское общество и постепенно стали неделимой частью кипрского народа. После провозглашения независимости Республики Кипр армянская религиозная группа была представлена в греческой общинной ассамблее, а с 1965 г. – в Палате Представителей. Затем глава кипрского парламента отметил, что Республики Кипр содействует братскому армянскому народу в деле признания международным сообществом Геноцида армян и восстановлении справедливости.
Заметим, что материалы выставки “Свидетельства Геноцида армян в фотографиях и документах” предоставлены Музеем-институтом Геноцида армян.