ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Կիպրոսի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ապրիլի 3-ին հանդիպել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ: Հանդիպման ընթացքում նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությանը Կիպրոսի Հանրապետություն այցելելու համար եւ վստահեցրել, որ երկու երկրների՝ դարերից եկող բարեկամական հարաբերություններն ավելի կզարգանան փոխայցելությունների արդյունքում: Նախարար Կասուլիդեսն իր խոսքում նշել է, որ Կիպրոսը ջանք չի խնայի, որպեսզի աշխարհը ճանաչի Թուրքիայի կողմից իրագործված ոճրագործությունը: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նախարարն ասել է, որ երկու ժողովուրդներն ունեն ճակատագրական ընդհանրություն. երկուսն էլ տուժել են Թուրքիայի անմարդկային գործողություններից:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար, վստահեցրել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա է բարձր մակարդակի երկխոսություն: Նա նշել է, որ հայ-կիպրական միջպետական հարաբերություններում հատուկ դեր է վերապահված օրենսդիր մարմիններին: Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ առկա միջխորհրդարանական հարաբերություններն առանձնանում են իրենց շարունակական ակտիվությամբ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ակնկալում է, որ երկու խորհրդարաններում գործող հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը կծավալվի նույն արդյունավետությամբ:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես սատարել են միմյանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցերում: Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունը, սակայն դրանց կարգավորման միջոցների առումով ընդհանուր մոտեցումը նույնն է՝ առանց ուժի կիրառման, բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի հիման վրա: Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափը Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Հայաստանի համար այս ձեւաչափը չունի այլընտրանք, եւ սա է մեր սկզբունքային դիրքորոշումը»:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը եւս մեկ անգամ փաստել է, որ Հայաստանը դեմ է պատերազմին, սակայն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է դրան: Խոսելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների մասին՝ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նախորդ տարի իրականացված լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններին ու նշել, որ այդ օրերին Հայաստանում ազգը եւ բանակը միավորվել էին մեկ գաղափարի շուրջ: Նա նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը հրաշալի գիտակցում է հնարավոր պատերազմում իր ջախջախիչ պարտությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Միքայել Մանուկյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը, հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահի եւ անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցությունը եւ համատեղ ծրագրերի արդյունավետությունն առավել զարգացնելու ուղիները:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությանն ընդունել է նաեւ Համայն Կիպրոսի եւ Նովա Յուստինիանիի արքեպիսկոպոս Խրիսոստոմոս Երկրորդը: Այցելություն է եղել նաեւ Բյուզանդական թանգարան, որտեղ Գալուստ Սահակյանը գրառում է կատարել թանգարանի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ավարտվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն: Պատվիրակությունը Երեւանում կլինի ապրիլի 5-ին:
Փակ հանդիպումներ, միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներ ու երկրի անվտանգությունն ամրապնդող օրենսդրական նախագծեր. անցնող նստաշրջանի ընթացում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն աշխատել է վերոնշյալ ուղղություններով: Մանրամասները` տեսանյութում: ...

On April 3 within the framework of the official visit to the Republic of Cyprus the RA NA President Galust Sahakyan met with the Foreign Minister of Cyprus Ioannis Kasoulides. During the meeting the Minister thanked the Delegation of the RA National Assembly for visiting the Republic of Cyprus and assured that the friendly relations of the two countries coming from the centuries would further develop as a result of mutual visits. Minister Kasoulides in his speech has noted that Cyprus will not spare an effort in order the world will recognize the crime committed by Turkey. Talking about the Armenian Genocide the Minister has said that the two peoples have crucial commonality: both of them have suffered because of inhuman actions of Turkey.
Thanking for the warm reception, the RA National Assembly President has assured that a dialogue of high level exists between the two countries. He has noted that in the Armenian-Cypriot inter-state relations the legislative bodies are reserved a special role. The inter-parliamentary relations existing between Armenia and Cyprus distinguish by their continuous activation. The National Assembly of the Republic of Armenia expects that the cooperation between the committees in the two parliaments will develop with the same efficiency.
Speaking about the Nagorno Karabakh conflict Galust Sahakyan has noted: “Armenia and Cyprus have permanently backed each other in the issues of Nagorno Karabakh conflict and the Cyprus problem settlement. Every conflict has its peculiarity, but in terms of the means of its settlement the common approach is the same: non-use of force, exclusively through peaceful means, based on the principles and norms of international law.
The Head of the RA Parliament once again has documented that Armenia is against war, but if necessary, is ready for that. Talking about the provocative actions of Azerbaijan, Galust Sahakyan has touched upon the wide-scale military operations fulfilled last year and has stated that during those days in Armenia the nation and the army were united around one idea. He has also mentioned that Azerbaijan realized quite well its disastrous defeat in the possible war.
The Delegation led by the RA National Assembly comprising the NA Vice President Eduard Sharmazanov, deputies Vahram Baghdasaryan, Armen Mkhitaryan, Mikayel Manukyan and Lyudmila Sargsyan, met with the Co-Chair and members of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the House of Representatives of the Republic of Cyprus. During the meeting the cooperation and the ways of further developing the efficiency of joint programmes were discussed.
Chrysostomos II, Archbishop of Nova Justiniana and All Cyprus, also received the Delegation of the RA National Assembly. They also visited the Byzantium Museum, where Galust Sahakyan left a note in the Book of Honourable Guests of the Museum.
The official visit led by the RA NA President Galust Sahakyan to the Republic of Cyprus ended. The Delegation will be back to Yerevan on April 5.