ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Կիպրոսի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ապրիլի 3-ին հանդիպել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ: Հանդիպման ընթացքում նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությանը Կիպրոսի Հանրապետություն այցելելու համար եւ վստահեցրել, որ երկու երկրների՝ դարերից եկող բարեկամական հարաբերություններն ավելի կզարգանան փոխայցելությունների արդյունքում: Նախարար Կասուլիդեսն իր խոսքում նշել է, որ Կիպրոսը ջանք չի խնայի, որպեսզի աշխարհը ճանաչի Թուրքիայի կողմից իրագործված ոճրագործությունը: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նախարարն ասել է, որ երկու ժողովուրդներն ունեն ճակատագրական ընդհանրություն. երկուսն էլ տուժել են Թուրքիայի անմարդկային գործողություններից:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար, վստահեցրել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա է բարձր մակարդակի երկխոսություն: Նա նշել է, որ հայ-կիպրական միջպետական հարաբերություններում հատուկ դեր է վերապահված օրենսդիր մարմիններին: Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ առկա միջխորհրդարանական հարաբերություններն առանձնանում են իրենց շարունակական ակտիվությամբ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ակնկալում է, որ երկու խորհրդարաններում գործող հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը կծավալվի նույն արդյունավետությամբ:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես սատարել են միմյանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցերում: Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունը, սակայն դրանց կարգավորման միջոցների առումով ընդհանուր մոտեցումը նույնն է՝ առանց ուժի կիրառման, բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի հիման վրա: Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափը Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Հայաստանի համար այս ձեւաչափը չունի այլընտրանք, եւ սա է մեր սկզբունքային դիրքորոշումը»:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը եւս մեկ անգամ փաստել է, որ Հայաստանը դեմ է պատերազմին, սակայն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է դրան: Խոսելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների մասին՝ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նախորդ տարի իրականացված լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններին ու նշել, որ այդ օրերին Հայաստանում ազգը եւ բանակը միավորվել էին մեկ գաղափարի շուրջ: Նա նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը հրաշալի գիտակցում է հնարավոր պատերազմում իր ջախջախիչ պարտությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Միքայել Մանուկյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը, հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահի եւ անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցությունը եւ համատեղ ծրագրերի արդյունավետությունն առավել զարգացնելու ուղիները:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությանն ընդունել է նաեւ Համայն Կիպրոսի եւ Նովա Յուստինիանիի արքեպիսկոպոս Խրիսոստոմոս Երկրորդը: Այցելություն է եղել նաեւ Բյուզանդական թանգարան, որտեղ Գալուստ Սահակյանը գրառում է կատարել թանգարանի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ավարտվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն: Պատվիրակությունը Երեւանում կլինի ապրիլի 5-ին:
Փակ հանդիպումներ, միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներ ու երկրի անվտանգությունն ամրապնդող օրենսդրական նախագծեր. անցնող նստաշրջանի ընթացում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն աշխատել է վերոնշյալ ուղղություններով: Մանրամասները` տեսանյութում: ...

3 апреля Председатель НС Г.Саакян в рамках официального визита в Республику Кипр встретился с министром иностранных дел Кипра Иоаннисом Касулидесом. В ходе встречи министр поблагодарил делегацию НС РА за посещение Республики Кипр и заверил, что идущие из веков дружественные отношения двух стран еще более окрепнут в итоге взаимных визитов. Министр Касулидес отметил, что Кипр не пожалеет усилий, чтобы мир   признал совершенное Турцией преступление. Говоря о Геноциде армян, министр заметил, что у двух народов много общностей в судьбе – оба пострадали от бесчеловечных действий Турции.
Председатель НС, поблагодарив за теплый прием, заверил, что между двумя странами налицо диалог на высоком уровне. Он отметил, что в армяно-кипрских межгосударственных отношениях особая роль отведена законодательным органам. Существующие межпарламентские отношения между Арменией и Кипром выделяются своей постоянной активностью. НС РА ожидает, что сотрудничество между действующими в двух парламентах комиссиями окажется столь же продуктивным.
Говоря о Нагорно-Карабахском конфликте, Г.Саакян отметил: “Армения и Кипр всегда поддерживали друг друга в   вопросах урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и Кипрской проблемы. Каждый конфликт имеет свои особенности, однако в плане средств их урегулирования подход тот же – без применения силы, исключительно мирным путем, на основе принципов и норм международного права. Единственный формат урегулирования Арцахского конфликта, имеющий международный мандат, – Минская группа. Для Армении этот формат не имеет альтернативы, и это наша принципиальная позиция”.
Глава парламента РА вновь констатировал, что Армения – противник войны, однако в случае необходимости готова к ней. Говоря о провокационных действиях Азербайджана, Г.Саакян обратился к широкомасштабным боевым действиям прошлого года и заметил, что в те дни в Армении народ и армия объединились вокруг одной идеи. Он также отметил, что Азербайджан отлично осознает свое сокрушительное поражение в возможной войне.
Возглавляемая Председателем НС РА делегация встретилась с сопредседателем и членами Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой Представителей Республики Кипр. В ходе встречи обсуждены сотрудничество и пути эффективного осуществления совместных программ.
Делегацию НС РА принял также архиепископ Всея Кипра и Нова Юстиниании Хрисостомос Второй. Состоялся визит в Византийский музей, где Г.Саакян внес запись в Книгу почетных гостей.
Завершился официальный визит возглавляемой Председателем НС РА делегации в Республику Кипр. 5 апреля делегация возвратится в Ереван.