Հայաստանի իշխանությունների, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ ԱԺ-ում ներկայացված խմբակցությունների մշտական ուշադրության կենտրոնում են Սիրիայի եւ Իրաքի՝ այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմից կրոնական եւ ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ իրականացված զանգվածային ոճրագործությունները:
Խիստ մտահոգիչ են ծայրահեղականների կողմից Իրաքի եզդիների նկատմամբ իրականացվող հանցագործություններն ու բռնությունները, ինչի արդյունքում եզդի ազգաբնակչության մի ստվար հատված անհապաղ հումանիտար աջակցության կարիք ունի:
ՄԱԿ-ում, միջազգային այլ կազմակերպություններում Հայաստանի ներկայացուցչություններն ու խորհրդարանականները բազմիցս բարձրաձայնել են կատարվածի անթույլատրելիության եւ մարդասիրական աջակցության ապահովման անհրաժեշտության մասին:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված խմբակցությունները կիսում են եզդի ժողովրդին պատուհասած ցավը եւ վստահեցնում, որ միջազգային բոլոր ատյաններում շարունակելու են բարձրաձայնել կատարվող բռնություններին վերջ դնելու անհրաժեշտությունը եւ այդ նպատակով օգտագործելու են բոլոր հնարավորությունները:

The mass crimes against religious and national minorities in Syria and Iraq by so called “The Islamic State” terrorist organization are in the centre of permanent attention of the Armenian authorities, the National Assembly of the Republic of Armenia and the NA Factions.
The crimes and violence against Yezidis in Iraq by extremists are strongly perturbing, as a result of which a big part of the Yezidi population needs urgent humanitarian support.
The Armenian representations and parliamentarians have repeatedly voiced in the UN and other international organizations about the impermissibility of the occurred events and the necessity of providing humanitarian support.
The Factions represented in the National Assembly of the Republic of Armenia share the pain that befell the Yezidi people and assure that they will continue voicing in all the international tribunes about the necessity of putting an end to the occurring violence and will use all the opportunities for that end.