ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Անն Բրասերին
Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերին:
Ողջունելով Անն Բրասերին խորհրդարանում՝ Աժ նախագահը կարեւորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ Վեհաժողովում ընդունվող փաստաթղթերին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը փաստել է, որ այն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է: Նա հույս է հայտնել, որ ԵԽԽՎ-ն 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կանդրադառնա այս պատմական ողբերգությանը եւ կտա համապատասխան գնահատական:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Գալուստ Սահակյանն առաջարկել է ուղղակիորեն շփվել Լեռնային Ղարաբաղի հետ՝ անկախ նրա կարգավիճակից, քանի որ Եվրոպայի խորհուրդը նման փորձ ունի այլ հակամարտությունների գոտիներում: Միաժամանակ Գալուստ Սահակյանը տիկին Բրասերին առաջարկել է տեղում հետեւել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում մայիսի 3-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ Արցախում վաղուց ընտրությունները կազմակերպվում եւ անցկացվում են բարձր մակարդակով եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության գործունեությունը Վեհաժողովում եւ մեծապես կարեւորել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջազգային հարթակներում:
Տիկին Բրասերը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է նպաստի, որպեսզի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սկսվի երկխոսություն, եւ հակամարտող կողմերը լսեն միմյանց:
Անն Բրասերն անդրադարձել է ԵԽ Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիային, որը Հայաստանը դեռ չի ստորագրել: Նա նաեւ դիմել է ԱԺ նախագահին՝ Ստրասբուրգի Մարդու իրավունքների դատարանի որոշումների կատարման համար խորհրդարանում հանձնաժողով ստեղծելու   խնդրանքով, որն էլ կվերահսկի դատարանի որոշումների կատարման ընթացքը:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը խորհրդարանի այգում մասնակցել են ծառատունկի:
ԵԽԽՎ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների հետ:

Председатель НС принял Анн Брассер
13 апреля Председатель НС Г.Саакян принял находящуюся в Армении  с официальным визитом Председателя ПАСЕ Анн Брассер.
Приветствуя г-жу Брассер в парламенте, спикер НС подчеркнул важность сотрудничества Армения – Совет Европы, а также содействия СЕ демократическим реформам в нашей стране. Глава парламента обратился также к принимаемым Ассамблеей документам.
Говоря о 100-й годовщине Геноцида армян, Председатель НС констатировал, что это преступление не только против армянского народа, но и всего человечества. Он выразил надежду, что ПАСЕ к 100-й годовщине обратится к этой исторической трагедии и даст ей соответствующую оценку.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС отметил, что это одна из важных первоочередностей внешней политики РА, и Армения видит решение конфликта исключительно мирным путем, под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Г.Саакян предложил напрямую контактировать с Нагорным Карабахом, независимо от его статуса, поскольку СЕ имеет подобный опыт в других конфликтных зонах. В то же время Г.Саакян предложил г-же Брассер на месте проследить за намеченными на 3 мая парламентскими выборами в НКР, отметив, что в Арцахе выборы давно организуются и проводятся на высоком уровне и в соответствии с международными стандартами.
Председатель ПАСЕ Анн Брассер высоко оценила деятельность НС РА в Ассамблее и особо подчеркнула роль парламентской дипломатии на международной арене.
Г-жа Брассер отметила, что СЕ должна способствовать началу диалога между Арменией и Азербайджаном, и конфликтующие стороны должны услышать друг друга.
Анн Брассер коснулась конвенции СЕ о предупреждении женского и семейного насилия и борьбе с ним, еще не подписанной Арменией. Она также обратилась к Председателю НС с просьбой о создании в парламенте комиссии по исполнению решений Страсбургского Суда по правам человека, который будет следить за ходом выполнения решений суда.
Затем Председатель НС Г.Саакян и Председатель ПАСЕ Анн Брассер   приняли участие в посадке ели в парламентском парке.
Председатель ПАСЕ встретилась также с руководителями фракций НС РА, делегацией НС РА в ПАСЕ, постоянных комиссий НС по внешним сношениям, по защите прав человека и общественным вопросам.