ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Անն Բրասերին
Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերին:
Ողջունելով Անն Բրասերին խորհրդարանում՝ Աժ նախագահը կարեւորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ Վեհաժողովում ընդունվող փաստաթղթերին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը փաստել է, որ այն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է: Նա հույս է հայտնել, որ ԵԽԽՎ-ն 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կանդրադառնա այս պատմական ողբերգությանը եւ կտա համապատասխան գնահատական:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Գալուստ Սահակյանն առաջարկել է ուղղակիորեն շփվել Լեռնային Ղարաբաղի հետ՝ անկախ նրա կարգավիճակից, քանի որ Եվրոպայի խորհուրդը նման փորձ ունի այլ հակամարտությունների գոտիներում: Միաժամանակ Գալուստ Սահակյանը տիկին Բրասերին առաջարկել է տեղում հետեւել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում մայիսի 3-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ Արցախում վաղուց ընտրությունները կազմակերպվում եւ անցկացվում են բարձր մակարդակով եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության գործունեությունը Վեհաժողովում եւ մեծապես կարեւորել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջազգային հարթակներում:
Տիկին Բրասերը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է նպաստի, որպեսզի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սկսվի երկխոսություն, եւ հակամարտող կողմերը լսեն միմյանց:
Անն Բրասերն անդրադարձել է ԵԽ Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիային, որը Հայաստանը դեռ չի ստորագրել: Նա նաեւ դիմել է ԱԺ նախագահին՝ Ստրասբուրգի Մարդու իրավունքների դատարանի որոշումների կատարման համար խորհրդարանում հանձնաժողով ստեղծելու   խնդրանքով, որն էլ կվերահսկի դատարանի որոշումների կատարման ընթացքը:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը խորհրդարանի այգում մասնակցել են ծառատունկի:
ԵԽԽՎ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների հետ:

On April 13 the RA NA President Galust Sahakyan received Anne Brasseur, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) being in Armenia on an official visit.
Welcoming Anne Brasseur in the parliament, the NA President highlighted Armenia-Council of Europe cooperation, as well as the CoE support to the process of democratic reforms in our country. The Speaker of the Parliament also touched upon the documents adopted by the Assembly.
Talking about the Armenian Genocide Centennial, the President of the National Assembly has documented that it is a crime directed not only to the Armenian people, but also to the entire mankind. He has expressed hope that ahead of the 100th anniversary, the PACE will refer to this historical tragedy and will give an appropriate assessment.
Touching upon the Nagorno Karabakh problem, the NA President has noted that it is one of the important priorities of the RA foreign policy, and Armenia sees the solution of the conflict exclusively through peaceful means under the auspice of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Galust Sahakyan has proposed to contact directly with Nagorno Karabakh, irrespective of their status, as the Council of Europe has the similar experience in other conflict zones. At the same time Galust Sahakyan offered Ms Brasseur to observe the parliamentary elections in Nagorno Karabakh on May 3 on the spot, noting that the elections in Artsakh have been organized and held at high level and in accordance with the international standards long ago.
The PACE President Anne Brasseur has highly assessed the activities of the RA NA Delegation to the Assembly and has greatly emphasized parliamentary diplomacy role on the international platforms.
Ms Brasseur has stated that the CoE should promote the launch of the dialogue between Armenia and Azerbaijan, so that the conflicting sides listen to each other.
Ann Brasseur has referred to the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, which Armenia has not signed yet. She has also applied to the NA President with the request of creating a Committee on execution of the European Court of Human Rights judgments in the parliament, which will supervise the execution process of the Court’s decisions.
Afterwards the President of the National Assembly Galust Sahakyan and the PACE President Anne Brasseur took part in the tree-planting ceremony in the parliament park.
The PACE President had also meetings with the factions of the RA National Assembly, the RA NA Delegation to the PACE, the Heads of the RA NA Standing Committees on Foreign Relations, on Protection of Human Rights and Public Affairs.