ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային համաժողովին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարեւորում է նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը. դրանք թույլ են տալիս ուրվագծել ինտեգրման զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ քննարկել այն հրատապ հարցերը, որոնց մասնակից երկրներն առնչվում են գրեթե ամեն օր: Նա կարեւորել է նաեւ առկա մարտահրավերների համար համատեղ լուծումներ փնտրելու եւ գտնելու հնարավորությունը:
Խոսելով Եվրասիական տնտեսական միության մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այն մեծ հնարավորություններ է ընձեռում առեւտրատնտեսական ոլորտում միջպետական համագործակցության խորացման համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, միանալով Եվրասիական տնտեսական միությանը, դարձավ մոտ 170 միլիոնանոց շուկայի մի մասը: Այս փաստը ներդրումների համար մեր երկրները դարձնում է գրավիչ:
Գալուստ Սահակյանն իր ելույթում նշել է նաեւ, որ ԵՏՄ կարեւորագույն ձեռքբերումներից է մաքսային արգելքների վերացումը, ինչը տնտեսվարողներին հնարավորություն է տալիս նվազեցնելու ֆինանսական ծախսերը եւ առեւտրային գործառույթների ժամկետները: Նա նշել է, որ պետք է ջանալ, որպեսզի եվրասիական ընդհանուր շուկան գործի ունիվերսալ, թափանցիկ եւ հասկանալի օրենսդրությամբ:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ առաջիկա տարիներին այս ուղղությամբ անելիքները շատ են եւ այդ ընթացքում պետք է առաջնորդվել ԵՏՄ պայմանագրով: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ կառուցելով ինտեգրացիոն մոդելներ՝ կարեւոր է տեսնել ապագան, տեսնել այն հեռանկարները, որոնք բացվում են յուրաքանչյուր մասնակցի համար, ինչպես նաեւ ինտեգրացիոն միավորման համար ամբողջությամբ: Նա փաստել է, որ այն պայմաններում, երբ Եվրասիական նախագիծը իրականություն է դարձել, մենք արդեն կարող ենք եւ պետք է ամրապնդենք համագործակցությունը՝ կյանքի կոչելով նոր ծրագրեր, որոնք կբխեն այն ընկալումից, որ պատմական հեռանկարում անհրաժեշտ է շարժվել դեպի ազատ տնտեսական տարածքի ստեղծում՝ Լիսաբոնից մինչեւ Վլադիվոստոկ:
«Մեր կարծիքով շատ կարեւոր է ապահովել ինտեգրացիոն միության թափանցիկությունը: Անկասկած, եվրասիական ինտեգրման գործընթացի հաջող եւ արդյունավետ զարգացման հիմնական պայմաններից մեկը համապատասխան իրավական դաշտի ստեղծումն է: Այս համատեքստում մեր երկրների խորհրդարանների հիմնական խնդիրը, կարծում եմ, տնտեսական համագործակցության գործընթացներին չմիջամտելն է: Մենք կարող ենք իրավական դաշտում վերացնել հնարավոր բացթողումները, ինչպես նաեւ բարելավել օրենսդրությունը՝ այն համահունչ դարձնելով միջազգային լավագույն փորձին: Դրա նպատակն է մեր երկրների կառավարությունների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության գաղափարների իրականացումը»,- նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, եզրափակելով իր ելույթը, հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:

16 апреля Председатель НС Г.Саакян принял участие в международной конференции “Евразийские экономические перспективы” в Санкт-Петербурге.
В своем слове Председатель НС отметил, что РА осознает важность проведения подобных мероприятий: они позволяют спланировать перспективы развития интеграции, а также обсудить актуальные вопросы, с которыми страны-участницы сталкиваются почти ежедневно. Он также особо выделил возможности поисков и нахождения совместных решений существующих вызовов.
Говоря о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), глава армянского парламента отметил, что он предоставляет широкие возможности для углубления межгосударственного сотрудничества в торгово-экономической сфере. По словам спикера НС, РА, присоединившись к ЕАЭС, стала частью почти 170-миллионного рынка. Этот факт делает наши страны привлекательными для инвестиций.
В своем выступлении Г.Саакян также отметил, что одним из достижений ЕАЭС является устранение таможенных барьеров, что дает возможность бизнесменам снизить финансовые расходы и сроки торговых операций. Он заметил, что следует постараться, чтобы общеевразийский рынок действовал универсально, прозрачно и в четком законодательстве.
По словам Председателя НС, в предстоящие годы много дел в этом направлении, и за это время следует руководствоваться договором ЕАЭС.
“По нашему мнению, крайне важно обеспечить прозрачность интеграционного союза. Несомненно, одним из основных условий успешного и эффективного развития процесса евразийской интеграции является создание соответствующего правового поля. В этом контексте, полагаю, основная задача парламентов наших стран – не вмешиваться в процессы экономического сотрудничества. Мы можем устранить возможные пробелы в законодательном поле, а также усовершенствовать законодательство, гармонизируя его с лучшим международным опытом. Цель этого – реализация идей ЕАЭС правительствами наших стран”, - отметил Г.Саакян.
Глава парламента, заключая свое выступление, добавил, что РА готова к осуществлению достигнутых в рамках ЕАЭС договоренностей.