Աշխատանքային կարճատեւ այցով Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Այցի ընթացքում խորհրդարանի նախագահը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Գալուստ Սահակյանը, խոսելով երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մասին, փաստել է, որ այժմ այն գտնվում է բարձր մակարդակի վրա եւ ժամանակն է նոր ծրագրերի իրականացման մասին մտածելու: ԱԺ նախագահը նշել է, որ ռուսական կողմի հետ համագործակցության բոլոր ոլորտներում արձանագրված հաջողությունները հիմք են հետագա համագործակցության համար:
Վալենտինա Մատվիենկոն շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովին անձամբ մասնակցելու համար: Տիկին Մատվիենկոն փաստել է, որ, ելնելով հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակից, ռուս գործարարների մոտ աճում է Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումներ կատարելու ցանկությունը. դրա վկայությունը ռուսական բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների ներկայությունն է Հայաստանում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահը նշել է նաեւ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնությունում այս օրերին իրականացվում են բազմաթիվ միջոցառումներ:
Տիկին Մատվիենկոն իր խոր ցավակցությունն է հայտնել Գյումրիում իրականացված սպանդի առնչությամբ եւ նշել, որ հանցագործներն ազգություն չունեն, իսկ ռուս զինվորը կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը Վալենտինա Մատվիենկոյին հրավիրել է Հայաստան. հրավերն ընդունվել է:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր եւ ձեռք բերել պայմանավորվածություններ:

Председатель НС РА Г.Саакян находится с кратковременным визитом в Санкт-Петербурге (РФ). В ходе визита глава парламента встретился с Председателем Совета Федерации ФС РФ В.Матвиенко.
Г.Саакян, говоря о сотрудничестве парламентов двух стран,  констатировал, что ныне оно находится на высоком уровне и настало время подумать о реализации новых программ. Председатель НС отметил, что зафиксированные во всех сферах сотрудничества с российской стороной успехи являются базой для дальнейшего сотрудничества.
В.Матвиенко поблагодарила Председателя НС РА за личное участие в МПА СНГ. Г-жа Матвиенко отметила, что, исходя из высокого уровня армяно-российских отношений, у российских бизнесменов растет желание инвестировать в РА: свидетельство тому – присутствие в Армении многочисленных крупных российских компаний.
Председатель Совета Федерации В.Матвиенко отметила также, что в рамках мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян в РФ в эти дни проводится множество различных мероприятий.
Г-жа Матвиенко выразила глубокое соболезнование в связи с убийством в Гюмри и отметила, что преступники не имеют национальности, а российский солдат будет наказан по всей строгости закона.
Председатель НС РА пригласил В.Матвиенко в Армению – приглашение было принято.
Стороны обсудили также множество вопросов армяно-российского сотрудничества и достигли договоренностей.