Աշխատանքային կարճատեւ այցով Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Այցի ընթացքում խորհրդարանի նախագահը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Գալուստ Սահակյանը, խոսելով երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մասին, փաստել է, որ այժմ այն գտնվում է բարձր մակարդակի վրա եւ ժամանակն է նոր ծրագրերի իրականացման մասին մտածելու: ԱԺ նախագահը նշել է, որ ռուսական կողմի հետ համագործակցության բոլոր ոլորտներում արձանագրված հաջողությունները հիմք են հետագա համագործակցության համար:
Վալենտինա Մատվիենկոն շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովին անձամբ մասնակցելու համար: Տիկին Մատվիենկոն փաստել է, որ, ելնելով հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակից, ռուս գործարարների մոտ աճում է Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումներ կատարելու ցանկությունը. դրա վկայությունը ռուսական բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների ներկայությունն է Հայաստանում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահը նշել է նաեւ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնությունում այս օրերին իրականացվում են բազմաթիվ միջոցառումներ:
Տիկին Մատվիենկոն իր խոր ցավակցությունն է հայտնել Գյումրիում իրականացված սպանդի առնչությամբ եւ նշել, որ հանցագործներն ազգություն չունեն, իսկ ռուս զինվորը կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը Վալենտինա Մատվիենկոյին հրավիրել է Հայաստան. հրավերն ընդունվել է:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր եւ ձեռք բերել պայմանավորվածություններ:

The Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan is in Saint Petersburg of the Russian Federation on a short working visit. During the visit the Speaker of the Parliament met with the Speaker of the RF FA Federal Council Valentina Matvienko.
Talking about the cooperation of the parliaments of the two countries Galust Sahakyan has documented that now it is at a high level, and it is time for thinking about the implementation of the new programmes. The NA Speaker has stated that the successes recorded in all spheres of cooperation with the Russian side serve as a basis for further cooperation.
Valentina Matviyenko thanked the RA NA Speaker for personally taking part in the IPA CIS. Mrs Matviyenko has documented that stemming from the high level of the Armenian-Russian relations, the desire of making investments in the Republic of Armenia grows among the Russian businessmen: the evidence of the presence of many big Russian companies in Armenia. The Speaker of the RF FA Federal Council has also noted that within the framework of the events of the Armenian Genocide Centennial numerous events are held during these days in the Russian Federation.
Mrs Matviyenko has expressed her deep condolence in relation to the slaughter perpetrated in Gyumri and has noted that the criminals have no nationality, and the Russian soldier will be punished by the strictness of the law.
The Speaker of the RA National Assembly invited Valentina Matvieyenko to Armenia: the invitation was accepted.
The sides also discussed numerous issues regarding the Armenian-Russian cooperation and agreements were reached.