ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 17-ին կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ «Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ» թեմայով: Լսումներին մասնակցում էին ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ դեսպաններ, արտաքին գործերի նախարարության, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, ոլորտի փորձագետներ։
Բացման խոսքում hանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ վերջին շրջանում նկատելիորեն ակտիվացել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները՝ տարբեր մակարդակներով եւ տարբեր ոլորտներում, ինչը կամրագրվի ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը կարգավորող նոր իրավական շրջանակի ձեւավորմամբ: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ Ռիգայի գագաթաժողովում Հայաստանը համապարփակ փաստաթուղթ չի ստանա, սակայն հիմնական ազդակներն ու ապագա փաստաթղթի շրջանակը, կարծում է, որ կձեւակերպվեն։ Ուստի, հրավիրված լսումները հրաշալի հնարավորություն են՝ մտքերի բաց ու անկաշկանդ փոխանակման համար։
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին՝ Եվրախորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունն ընդունող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ՝ նշելով, որ ԵԽ-ն ապացուցեց, որ որեւէ քաղաքական եւ տնտեսական շահ չի կարող բարձր լինել պատմական արդարությունից:
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան ընդգծել է, որ ԵՄ-ն կարեւորում է հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ պատրաստ է խորացնել երկկողմ կապերը: Նա կարեւորել է ընթացիկ տարում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության բազմակողմ ձեւաչափում: Պարոն Հրիսթեան ողջունել է ՀՀ խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթը եւ քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը օրենսդրական աշխատանքում: Տրայան Հրիսթեան նշել է նաեւ, որ ԵՄ-ն կշարունակի արդիականացման ծրագրերը եւ անհրաժեշտ բարեփոխումները՝ այս հարցում կարեւորելով խորհրդարանականների աջակցությունը:
Անդրադառնալով Ռիգայի գագաթաժողովին՝ պարոն Հրիսթեան կարծիք է հայտնել, որ այն հնարավորություն կընձեռի գնահատելու երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը, արձանագրված ցուցանիշները, ԵՄ-ի եւ արեւելյան գործընկերների միջեւ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ կուրվագծվեն հետագա գործունեության ռազմավարական ուղենիշերը: Տրայան Հրիսթեայի համոզմամբ՝ ԵՄ-ն արդյունավետ աշխատում է գործընկեր երկրների հետ՝ փորձելով խուսափել եվրոպական մայրցամաքում նոր բաժանարար գծերից:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն իր ելույթում նշել է, որ գագաթաժողովը Վիլնյուսից հետո դառնալու է այն կարեւոր հարթակը, որտեղ ամփոփվելու են նախորդ գագաթաժողովում Արեւելյան գործընկերության երկրների համար սահմանված համագործակցության հետագա ուղիները: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շարունակում է եվրոպական համագործակցությունն արդեն որպես Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ: Պարոն Զաքարյանը հավելել է, որ Հայաստանի մուտքը Եվրասիական տնտեսական միություն չի կարող խոչընդոտ լինել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համար: Նա անդրադարձել է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձեւավորմանը: Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ գագաթաժողովը Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրներին հնարավորություն կընձեռի նորովի գնահատել Եվրամիության եւ գործընկեր պետությունների հարաբերություններն ու ձեռքբերումները:
Զեկույցով հանդես է եկել նաեւ ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի՝ եվրաինտեգրմանը նվիրված ցանկացած միջոցառում իր համար ողջունելի է եւ պարտավորեցնող: Պարոն Պողոսյանը խոսել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հնարավոր զարգացումների մասին: Նա անդրադարձել է կոռուպցիայի վերացման, պետական կառավարումը բարելավելու, շուկան մենաշնորհներից ազատելու եւ ավելի ազատական ու մատչելի դարձնելու, սպառողների շահերի պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու խնդիրներին եւ կարեւորել դրանց լուծումը: Թեւան Պողոսյանը հույս է հայտնել, որ Ռիգայի առաջիկա գագաթաժողովը լավ հնարավորություն է բազմաթիվ գործնական առաջարկների եւ ծրագրերի իրականացման համար։
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության օրակարգում մեծապես կարեւորվում է խորհրդարանական ձեւաչափը եւ օրենսդիրների ներգրավվածությունը, ինչի վկայությունն են մարտին Երեւանում հաջողությամբ անցկացված Եվրանեսթ ԽՎ-ի եւ ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների նիստերը: Ըստ փոխնախարարի՝ ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական շրջանակ ձեւավորելու ուղղությամբ դեռեւս 2014 թվականի տարեվերջից Եվրամիության հետ մեկնարկել է մտքերի փոխանակման գործընթաց, որի արդյունքում էլ ձեւավորվել է քննարկումների երկու հարթակ՝ քաղաքական, արդարադատության ու անվտանգության ոլորտային ուղղություններով եւ առեւտրատնտեսական հարցերի շուրջ: Մեկ ամիս առաջ ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել ԵՄ-ի հետ մտքերի փոխանակման գործընթացի եզրափակիչ կոնֆերանսը, որի ընթացում ամփոփվել են ապագա համաձայնագրի ամբողջական շրջանակի շուրջ քննարկումների արդյունքները: Ակնկալվում է, որ հիմնվելով այդ քննարկումների արդյունքների վրա՝ Եվրոպական հանձնաժողովը ԵՄ անդամ պետություններին կներկայացնի մանդատ, որի՝ ԵՄ խորհրդի կողմից հաստատման դեպքում, ՀՀ-ի հետ բանակցությունները կմեկնարկեն նոր իրավապայմանագրային հիմքի վրա: Փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ մանդատը կհաստատվի մինչեւ Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովը:
«Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջիկա հեռանկարներին: Նա ԵՄ աջակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացման հարցում կարեւորել է մոնիթորինգի գործիքի կիրառումը: Պարոն Բեքարյանը խոսել է Արեւելյան գործընկերության բազմակողմ ձեւաչափի զարգացման մասին, ինչը մշտապես տորպեդահարվում է Ադրբեջանի կողմից:
Քննարկվող թեմայի շուրջ իրենց տեսակետներն են արտահայտել ԱԺ պատգամավորները եւ ՀԿ ներկայացուցիչները: Նրանք կարեւորել են հանձնաժողովի կողմից խորհրդարանական լսումների անցկացումը, որը հնարավորություն է տալիս քննարկելու ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ուղիները: Լեւոն Զուրաբյանն անդրադարձել է Հայաստանում խոսքի ազատության, ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին: Մհեր Շահգելդյանը կարեւորել է ԵՄ-ի կողմից անդամ երկրների հանդեպ անհատական մոտեցում ցուցաբերելը, ինչն առավել ճկուն գործիք է: Կորյուն Նահապետյանը հույս է հայտնել, որ Ռիգայի առաջիկա գագաթաժողովը բարենպաստ իրավական միջավայր կստեղծի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներն առավել ամրապնդելու համար:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ներկայացված «Հայաստանում եվրոպական հարեւանության իրականացում, 2014 թ. ընթացքում գրանցած առաջընթացը եւ առաջարկություններ գործողությունների համար» զեկույցին:
Ամփոփիչ խոսքում Տրայան Հրիսթեան ներկայացրել է իր պարզաբանումները պատգամավորների եւ ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հարցադրումների վերաբերյալ: Նա փաստել է, որ ԵՄ-ն հարգում է ՀՀ իշխանությունների՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելու որոշումը եւ պատրաստ է շարունակելու երկխոսությունը Հայաստանի հետ:
Ամփոփիչ ելույթում հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ պետք է խուսափել բաժանարար ուղիներից, եւ հաշվի առնելով ԵՏՄ առջեւ Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ փորձել գտնել համադրելի տարրեր ԵՄ-ի հետ խիստ անհրաժեշտ հարաբերությունները ճիշտ եւ արդյունավետ կառուցելու համար: Այս համատեքստում տիկին Զոհրաբյանը բերել է Բրազիլիայի օրինակը՝ նշելով, որ «Մերկոսուր» մաքսային միության անդամ լինելը չի խանգարում, որ այդ երկիրը լուրջ առեւտրատնտեսական հարաբերություններ ունենա ԵՄ-ի հետ: Խորհրդարանական լսումներն արդյունավետ գնահատելով՝ Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկել է հանդիպել Ռիգայի գագաթաժողովից հետո եւ առավել կոնկրետ նախանշել հիմնարար փաստաթղթի այն ուղղությունները, որոնք պետք է ձեւավորեն ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը:

On April 17 the NA Standing Committee on European Integration organized parliamentary hearings on the theme “Ahead of the Eastern Partnership Riga Summit.” The EU Ambassadors accredited in the RA, representatives of the Foreign Ministry, NGOs, deputies, experts of the sphere took part in the hearings.
In her opening remarks the Committee Chair Naira Zohrabyan has noted that during the recent period the RA-EU relations have noticeably been activated at different levels and in different spheres, which will be stipulated by forming the new legal setting regulating the RA-EU cooperation. Mrs Zohrabyan has noted that in Riga Summit Armenia will not get a comprehensive document, but the main incitements and the setting of the future document will be re-formulated. Hence, the hearings may be a wonderful opportunity for the exchange of thoughts in an open and unconstrained atmosphere.
She thanked the Ambassadors accredited in the RA for the adoption of the resolution acknowledging and condemning the Armenian Genocide in the European Parliament, noting the EP proved that any political and economic interest cannot be higher from the historical justice.
Ambassador Traian Hristea, Head of the European Union delegation to the RA, has underlined that the EU highlights the relations with Armenia and is ready to deepen the bilateral relations. He has emphasized the RA-EU cooperation in the Eastern Partnership multilateral format in the current year. Mr Hristea welcomed the oversight functioning of the RA parliament and the involvement of the civil society in the legislative work. Traian Hristea has also stated that the EU will continue the upgrading programmes and the necessary reforms, spotlighting in this issue the MPs’ support.
Touching upon the Riga Summit, Mr Hristea has opined that it will give an opportunity to assess the level of the relations, the recorded indices, the cooperation between the EU and Eastern partners, as well as the strategic guidelines of the further activities. To Tristan Hristea’s conviction, the EU effectively works with the partner countries, trying to evade the new dividing lines in the European continent.
The Chairman of the NA Standing Committee on Artak Zakaryan in his speech has noted that the Summit will become the most important platform after Vilnius, where the further ways of cooperation established for the Eastern Partnership countries in the previous summit will be summed up. In his word, Armenia continues the European cooperation already as a full member of the Eurasian Economic Union. Mr Zakaryaan has added that the entrance of Armenia into the Eurasian Economic Union cannot be an obstacle for the development of Armenia-European Union relations. The Committee Chairman expressed hope that the Summit will give an opportunity for the Eastern Partnership member countries to assess in a new way the relations and achievements of the European Union and partner countries.
The NA deputy Tevan Poghosyan delivered a speech. He has noted that any event for Armenia’s European integration is welcoming and obligating for him. Mr Poghosyan has talked about the possible developments of the RA-EU relations. He has touched upon the problems of corruption elimination, improving the state management, exemption of the market from monopolies and making it free and accessible, investing effective mechanisms for the protection of the consumers’ interests and highlighted their solution. Tevan Poghosyan has expressed hope that the upcoming Riga Summit is a good opportunity for the fulfillment of the numerous practical programmes.
The RA Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan has stated that the parliamentary format and the legislators’ involvement is greatly emphasized on the agenda of the RA-EU cooperation, and the evidence of which are the meetings of the Euronest PA and the RA-EU Parliamentary Cooperation Committees successfully held in Yerevan in march. According to the Deputy Minister, a process of exchange of thoughts launched with the European Union already from the end of 2014 in forming a new legal setting regulating the RA-European Union relations, as a result of which two platforms of discussions were shaped: in the spheres of politics, justice and security and over trade-economic issues. The final conference of the process of exchange of thoughts with the EU was held, during which the results of discussions over complete setting of the future agreement were wound up. It is expected that based on the results of those discussions, the European Commission will submit a mandate to the EU member states, in case of the approval by the Council of the EU, the negotiations with the RA will launch on new legal-contractual basis. The Deputy Minister expressed hope that the mandate will be approved before the Eastern Partnership Riga Summit.
The Chairman of the NGO European Integration Karen Bekaryan referred to the upcoming perspectives of the RA-EU cooperation. In the issue of the effective fulfillment of the EU support programmes has emphasized the use of the monitoring instrument. Mr Bekaryan has talked about the development of the Eastern Partnership multilateral format, which is permanently torpedoed by Azerbaijan.
The NA deputies and the NGO representatives expressed their views over the theme under debate. They have emphasized the holding of the parliamentary hearings by the Committee which gives opportunity to discuss the ways of the RA-EU cooperation. Levon Zurabyan touched upon the problems of the freedom of speech, development of democracy and protection of human rights in Armenia. Mher Shahgeldyan has spotlighted the revelation of the personal approach towards the member countries by the EU which is a more flexible instrument. Koryun Nahapetyan has expressed hope that the upcoming Riga Summit will create a favourable legal atmosphere for further strengthening the RA-EU cooperation perspectives.
In the course of discussions the participants also referred to the report “Implementation of the European Neighbourhood in Armenia, the Progress Registered during 2014 and Recommendations for the Actions.”
In his concluding speech Traian Hristea presented his clarifications on the interpellations of the deputies and the NGO representatives. He has documented that the EU respects the RA authorities; decision to join the EEU and is ready to continue the dialogue with Armenia.
In her final speech the Committee Chair Naira Zohrabyan has stated that we should avoid the dividing lines and taking into consideration the international obligations assumed by Armenia before the EEU, try to find comparing elements with the EU for correctly and effectively building very necessary relations with the EU. In this context Mrs Zohrabyan has brought the example of Brazil, noting that being a member of Mercosur Customs Union does not impede that country to have serious trade-economic relations with the EU. Effectively assessing the parliamentary hearings, Naira Zohrabyan proposed to meet after the Riga Summit and more concretely predetermine the directions of the fundamental document, which should form the agenda of the RA-EU relations.