Ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթ, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Հնչել են կոմիտասյան երաժշտություն եւ հայկական ծիրանափող:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է. «1944 թվականին լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը կիրառեց «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկատի ունենալով 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները: Ուղիղ 100 տարի առաջ Թուրքիայի ղեկավարությունն իրականացրեց մի ողջ ժողովրդի ցեղասպանություն եւ հայրենազրկում միայն այն պատճառով, որ նրանք ազգությամբ հայ էին, դավանանքով` քրիստոնյա:
Ապրիլյան իրադարձություններից ընդամենը մեկ ամիս անց` մայիսի 24-ին, Անտանտի երկրները Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը որակեցին որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»: Սա խոսում է այն մասին, որ դեռեւս 100 տարի առաջ առաջադեմ մարդկությունը գիտակցել է կատարվածի ողջ լրջությունը: Մինչդեռ Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է համառորեն ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարծում եմ, որ մենք պետք է ոչ միայն դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ առաջադեմ մարդկության հետ մեկտեղ պայքարենք` հասնելու Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Միայն քրեականացումը կարող է փակել դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ»:
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 14:00-ին, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի կունենա աշխատանքային հանդիպում հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանությանը վերաբերող խնդիրները քննարկելու նպատակով: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ապրիլի 20-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշակոթողի բացմանը: Արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ՏԿԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը եւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:Օրը փարաքարցիների համար խորհրդանշական էր, ք...

On April 19 on the initiative of the IPA CIS an exhibition-musical matinee was held dedicated to the Armenian Genocide Centennial in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg, where the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the General Secretary – Head of the IPA CIS Council Secretariat Alexey Sergeev, the RA General Consul in Saint Petersburg Hrayr Karapetyan and the Deputy General Secretary of the IPA CIS, the RA NA Representative to the IPA CIS attended it. Music by Komitas and Armenian duduk was performed.
At the event the RA NA Deputy Speaker delivered a speech, where he noted in particular: “In 1944 the Polish lawyer Rafael Lemkin used the term ‘genocide,’ taking into consideration the atrocities perpetrated against Armenians in Ottoman Turkey in 1915. 100 years ago the leadership of Turkey perpetrated genocide of a whole people and deprivation of the motherland only because they were Armenians by their origin and Christians by their faith.
One month after the April events, on May 24, the Entente countries qualified the gravest crime committed towards the Armenian people as “a crime committed against mankind and civilization.” This speaks about a fact that already 100 years ago the progressive humanity realized the entire seriousness of what happened. Meanwhile, until now Turkey stubbornly continues to deny the Armenian Genocide.
I think that we should not only condemn the Armenian Genocide, but also together with the progressive mankind fight to reach the criminalization of the genocide denial. Only the criminalization can close the doors before new genocides.”