«Հարգելի գործընկերներ, հարգարժան հյուրեր, ֆորումի մասնակիցներ, նախ թույլ տվեք ողջունել ձեր ներկայությունն ու մասնակցությունն այս ֆորումին եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
Անշուշտ, ցանկալի կլիներ, որ ցեղասպանություն երեւույթն ընդհանրապես գոյություն չունենար: Սակայն, ցավոք, քանի դեռ կան պետություններ, որոնց հոգեբանության ու գործելակերպի մեջ ատելությունը գերակա է հանդուրժողականության նկատմամբ, սպանդը՝ մարդու ամենակարեւոր՝ ապրելու իրավունքի՝ կյանքի նկատմամբ, քանի դեռ ժամանակակից աշխարհում չեն պակասում բռնությունն ու ուժի գործադրումը, քանի դեռ ավերվում են ընտանիքներ, մենք ստիպված ենք լինելու եւ պարտավոր ենք ցեղասպանության թեման հրատապ համարել մեր քաղաքական ու բարոյական օրակարգը ձեւավորելիս:
Հարգելի բարեկամներ, ավելի քան 100 տարի առաջ՝ 19-րդ դարի վերջում, հենց ատելությունը, ավելի հստակ՝ հայատյացությունն իրենց հոգում եւ մտքում ունենալով՝ օսմանյան իշխանությունները նախաձեռնեցին հայերի բնաջնջման, հայրենազրկման եւ ունեզրկման քաղաքականություն, որի ողբերգական բարձրակետը դարձավ 20-րդ դարասկզբի՝ 1915 թվականի ոճրագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը: Այն նպատակային հարված էր իր պատմական բնօրրանում ապրող ժողովրդի արմատներին ու պտուղներին, ընձյուղներին ու հասունացած բերքին, որի վերջնակետը պետք է լիներ հայկական հետքն իսպառ ջնջելը ոչ միայն աշխարհագրական, այլեւ պատմական տարածքից: Սակայն մեր գենի, տոկունության, ապրելու եւ վերապրելու կամքի շնորհիվ կարողացանք պահպանել մեր արմատն ու ոչ միայն չկորցնել մեր հետքը, այլեւ ավելի ամուր կանգնել հողին եւ ապրել, արարել՝ հիշելով, պահանջելով, կորցրած հայրենիքի տեսլականից երբեք չհրաժարվելով:
Հարգելի բարեկամներ, Օսմանյան կայսրության այլատյացությունն այնքան էր մթագնել այդ ժամանակվա իշխանության գիտակցությունը, որ հայատյացությունը վերաճեց ծավալուն այլատյացության: Ցեղասպանության ծավալներն ընդարձակվեցին՝ հասնելով Օսմանյան Թուրքիային բռնակցված, իրականում, սեփական տարածքներում ապրող մյուս ժողովուրդներին՝ հույներին, ասորիներին եւ այլոց:
20-րդ դարի առաջին՝ հայերի դեմ իրագործված Ցեղասպանությունը, հանցանք էր մարդկության հանդեպ, սակայն այն տեղի ունեցավ, նույն մարդկության աչքի առաջ, ամենատես, ու, դժբախտաբար, միեւնույն ժամանակ, ամենաթող աչքի առաջ, մարդկություն, որն առայսօր կրում է Ցեղասպանության ցավի բեռը՝ ապահովագրված չլինելով նոր ցեղասպանություններից: Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման ու դատապարտման միջազգային արձագանքների ու գործողությունների հաճախականության մեծացման հետ մեկտեղ պետք է արձանագրել, որ ցեղասպանություն երեւույթի դեմ պայքարն առայժմ այնքան էլ արդյունավետ չէ, որովհետեւ քաղաքականությունը շարունակում է գերակա գտնվել քաղաքակրթության, քաղաքական շահը՝ բարոյական շահի, ժխտողականությունը՝ ապաշխարանքի նկատմամբ: Մինչդեռ արժեհամակարգը, որը դավանում է առաջադեմ մարդկությունը եւ որին այդպես էլ չի ուզում հասու դառնալ Թուրքիան իր անցյալի ու ներկայի պատմական ու բարոյական հանցավոր բեռով, բռնություն ու սպանություն, կյանքի եւ հայրենիքի հանդեպ ոտնձգություն չի քարոզում: Ցեղասպանության ժխտողականությունը նշանակում է նոր ցեղասպանություն, նոր բռնություն, նշանակում է պատերազմ ու մարդկային կորուստ, նշանակում է, որ, ինչպես Շեքսպիրի Համլետն էր ասում. «Ժամանակն իրոք իր շավղից դուրս է եկել» : Եւ այս պարագայում խորհրդարաններն իսկապես մեծ անելիք ունեն այդ ամենը շտկելու համար, վերադարձնելու դեմքը, որը ոմանք կորցրել են 100 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության փաստի հանդեպ իրենց լռությամբ, դատապարտելու այն հանցագործին, ով իրագործել է Հայոց ցեղասպանությունը, որը, ցավոք, հետագայում հանցավոր նախադեպ դարձավ եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, եւ այսօր, երբ թվում է, թե մարդկությունն ավելի քաղաքակիրթ պիտի դառնար:
Հարգելի բարեկամներ, այսօր Հայոց ցեղասպանության փաստն ընդունել ու ճանաչել են բազմաթիվ երկրներ, եւ այդ գործընթացում հիմնական ու առանցքային դերը կատարել ու կատարում են հենց խորհրդարանները: Մի քանի երկրներում՝ Շվեյցարիայում, Սլովակիայում, Հունաստանում, Կիպրոսում, խորհրդարանները նաեւ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող համապատասխան իրավական ակտեր են ընդունել, ինչը նշանակում է Ցեղասպանության դատապարտման, Ցեղասպանության դեմ պայքարի նոր մակարդակ, Ցեղասպանության փաստի ու երեւույթի ավելի խորն ընկալում եւ ավելի մեծ պատասխանատվության զգացում մարդկության ապագայի հանդեպ: Միաժամանակ, սա նշանակում է, որ ցեղասպանություն երեւույթի եւ Ցեղասպանության ժխտողականության դրոշակակիր Թուրքիան աստիճանաբար մոտենում է մի սահմանագծի, որից այն կողմ կամ Նյուրնբերգյան դատավարությունն է կամ ապաշխարությունը: Նյուրնբերգում դատաստանն արդար էր, դատավճիռը՝ ընդունելի, այնքան, որ Նյուրնբերգյան դատավարությունն անվանում են նաեւ պատմության դատաստան: Մինչդեռ Նյուրնբերգից եւ այն ամենից, ինչում մեղադրվում էին նացիստները, ընդամենը շուրջ երեք տասնամյակ առաջ, նույն մարդկության ու պատմության հայացքի ներքո տեղի ունեցավ մարդկության դեմ ուղղված անհամեմատ դաժան մի հանցագործություն՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որն առայսօր սպասում է իր արդար դատին: Մի քանի տարի առաջ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դեր Զորում՝ այն վայրում, որտեղ 1915 թվականին Ցեղասպանության հետեւանքով կյանքից զրկվեցին բազմաթիվ հայեր,հարց հնչեցրեց, որը ցայսօր ունի բազմաթիվ հասցեատերեր. «Իսկ ե՞րբ եւ որտե՞ղ է հայերի Նյուրնբերգը»:
Այս հարցը հռետորական չէ եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առավել քան երբեւէ պատասխան է պահանջում, գործնական պատասխան, պատասխան ու ապաշխարում նախ եւ առաջ Թուրքիայից, ճանաչում եւ դատապարտում՝ միջազգային հանրությունից, այլապես...
«Այլապես»-ի վկայությունը այն էր, ինչ տեղի ունեցավ նույն Դեր Զորում, երբ Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու մասունքները դարձան ցեղասպանության մեկ այլ դրսեւորման վկաներ. Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին պայթեցվեց: «Այլապես»-ի վկայությունն այն ցեղասպանություններն են, որոնք, թեկուզեւ ժամանակային զգալի տարբերությամբ, հաջորդել են Հայոց ցեղասպանությանը: Եթե Թուրքիայի արձագանքը հանցավոր լռությունն է, հանցակցի լռությունը, հանցագործությանն աջակցողի լռությունը՝ ի դեմս ժխտողականության, ապա քաղաքակիրթ աշխարհը, այն աշխարհը, որից Թուրքիան իրեն դեռեւս հեռու է պահում, իրավունք չունի լռել, դրանով իսկ հայտնվել ժխտողականությանն ակամա հավանություն տվողի դերում:
Հարգելի բարեկամներ, ես համոզված եմ, որ բոլորը դեմ են թե ժխտողականությանը, թե ցեղասպանություններին եւ թե բռնության ցանկացած դրսեւորման: Խորհրդարանը մի հարթակ է, որտեղ հնարավոր է ավելի ազատ ու անկաշկանդ արտահայտել այն, ինչ մտածում է քաղաքական գործիչը, ընտրությունների միջոցով պետության դեմքը ներկայացնելու հնարավորություն ստացած քաղաքացին, անկախ իր ազգությունից ու երկրից: Առիթից օգտվելով՝ ոչ միայն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հատկապես իմ այն գործընկերներին, որոնց երկրները նաեւ նրանց անմիջական մասնակցությամբ ճանաչել ու դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ, այլեւ կոչ անել աշխարհի բոլոր խորհրդարաններին՝ գործնական պայքար ծավալել ցեղասպանության երեույթի դեմ, քրեականացնել դրա ժխտումը՝ դրանով իսկ պարտադրված ապաշխարանքի մղելով այն երկրին, որը կամք ու խիզախություն չունի ուղիղ նայելու ճշմարտության աչքերին: Սա ժամանակի, համամարդկային արժեքների, բարոյականության պահանջն է, որ առնվազն 100 տարի առկախված է օդում:
Հարգելի գործընկերներ, օրերս Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինն ի լուր ոչ միայն ողջ քրիստոնյա աշխարհի, այլեւ ի լուր համայն մարդկության բարձրաձայնեց Հայոց ցեղասպանության մասին, ըստ էության, յուրովի հանրագումարելով գործողություններն ու ջանքերն ընդդեմ ցեղասպանությունների, առաջնորդվելով հենց համամարդկային արժեքներով: Իր արժանապատիվ եւ Ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարում բեկումնային ազդեցություն ունեցող խոսքով նա կատարեց հիմնարկեքն արդարության եւ ճշմարտության այն տաճարի, որտեղ ապաշխարելն անհրաժեշտություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր, Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելով, անհանդուրժողականություն քարոզելով եւ բռնություն իրականացնելու միջոցով, իրենց դուրս են դնում ցեղասպանությունների կանխարգելման գործընթացից:
Հայոց ցեղասպանության պատմությունը ոչ միայն սեւ էջ է մեր ժողովրդի ու համայն մարդկության պատմության մեջ, այլեւ դասագիրք է մարդկության համար, դասագիրք այն մասին, թե ինչ է եղել, եւ ինչ չպետք է լինի, ինչ է այլատյացությունը, եւ ինչպիսին են դրա հետեւանքները, ինչպիսին կարող է լինել մարդը, եւ ինչպիսին չպետք է լինի: Այն դասագիրք է սեւ էջերով, սակայն դրանում կան նաեւ սպիտակ էջեր, որոնք ժամանակակից մարդկությունն ինքը պետք է լրացնի ցեղասպանությունների եւ ժխտողականության դեմ պայքարի միջոցով: Այդ էջերը պետք է լրացվեն այնպես, որ այլեւս երբեք նման սեւ գրքեր չլինեն, պետք է լրացվեն ի հիշատակ 100 տարի առաջ ցեղասպանված եւ հայրենազրկված միլիոնավոր հայերի, ի հիշատակ հույների եւ ասորիների, ի հիշատակ Հոլոքոստի, Կամբոջայի, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունների զոհերի, ի հիշատակ այսօր բռնությունների եւ անհանդուրժողականության, այլատյացության հետեւանքով ընդհատվող մարդկային կյանքերի, ավերվող բնակավայրերի, խաթարվող ճակատագրերի»:

“Уважаемые коллеги, многоуважаемые гости, участники форума, прежде всего позвольте приветствовать ваше присутствие на этом форуме и участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян.
Конечно, было бы желательно, чтобы явления геноцида как такового вообще не существовало. Но, к сожалению, пока есть государства, в психологии и поведении которых ненависть превалирует над толерантностью, резня – над самым главным правом человека – жить, пока в современном мире не затихают насилие и применение силы, пока рушатся семьи, мы вынуждены будем и обязаны считать тему геноцида актуальной при формировании нашей политической и морально-нравственной повестки дня.
Уважаемые друзья, более 100 лет тому назад, в конце XIX века, затаив в своей душе и мыслях ненависть, вернее армянофобию, османские власти инициировали политику истребления армян, лишения их родины и имущества, трагической кульминацией чего стало злодеяние начала ХХ века – Геноцид армян 1915 года. Это был целенаправленный удар по корням и плодам, росткам и созревшему урожаю живущего в своей исторической колыбели   народа и в завершение цель – полностью стереть  армянский след не только с географической, но и с исторической арены. Однако благодаря нашему гену, стойкости, решимости жить и пережить мы сумели сохранить наши корни и не только не потерять свой след, но и еще крепче встать на земле и жить, созидать – помня, требуя, никогда не отступать от перспективы потерянной родины.
Уважаемые друзья, ксенофобия Османской империи столь помутила сознание тогдашних властей, что армянофобия переросла в обширную ксенофобию. Масштабы геноцида расширились, дойдя до реально живущих на собственных территориях других народов – греков, ассирийцев и др.
Первый геноцид ХХ века, осуществленный против армян, был преступлением против человечества, но он произошел на глазах этого же человечества,   всевидящих, и, к сожалению, в то же время вседозволяющих глаз, человечества, которое до сих пор   несет боль геноцида, не будучи застрахованным от новых геноцидов. Вместе с ростом международных отзвуков и действий по признанию и осуждению факта Геноцида армян, следует констатировать, что борьба с явлением геноцида пока не столь эффективна, так как политика продолжает доминировать над цивилизацией, политический интерес – над нравственным интересом, отрицание – над покаянием. Между тем ценностная система, которую исповедует прогрессивное человечество и которой не хочет достичь Турция со своим преступным историческим и моральным грузом прошлого и настоящего, не пропагандирует насилие и убийство, посягательство на жизнь и родину. Политика отрицания геноцида означает новый геноцид, новое насилие, означает войну и человеческие потери, означает, что, как говорил шекспировский Гамлет, “Время сорвалось с петель ”. И в этих условиях у парламентов действительно немало дел в исправлении всего этого, возвращении лица, которые иные потеряли 100 лет назад своим молчанием в отношении Геноцида армян, в осуждении преступника, осуществившего Геноцид армян, который, к сожалению, в дальнейшем стал преступным прецедентом во время Второй мировой войны, и сегодня, когда казалось бы, человечество должно было стать более цивилизованным.
Уважаемые друзья, сегодня факт Геноцида армян приняли и признали множество стран, и в этом процессе основную и стержневую роль выполнили и выполняют именно парламенты.   В нескольких странах – Швейцарии, Словакии, Греции, Кипре – парламенты приняли соответствующие правовые акты по криминализации отрицания Геноцида армян, что означает новый уровень осуждения геноцида, борьбы с геноцидом, более глубокое восприятие факта и явления геноцида и более высокое чувство ответственности за будущее человечества. В то же время это означает, что знаменосец явления геноцида и его отрицания Турция постепенно подходит к черте, после которой наступает или Нюрнбергский процесс,   или покаяние. В Нюрнберге суд был справедливым,   приговор – приемлемым настолько, что Нюрнбергский процесс называют также   судом истории. Между тем, всего за тридцать лет до   Нюрнберга и всего того, в чем обвиняются нацисты, под взглядом того же человечества и истории произошло несравненно более жестокое злодеяние против человечества – Геноцид армян, который по сей день ждет своего справедливого суда.   Несколько лет тому назад Президент Армении С.Саргсян в Дейр-Зоре – в месте, где в 1915 г. вследствие геноцида лишились жизни многие армяне, поднял вопрос, до сих пор адресованный многим: “Когда и где Нюрнберг армян?”.
Это не риторический вопрос, и 100-я годовщина Геноцида армян более чем когда-либо требует ответа, практического ответа, ответа и покаяния прежде всего от Турции, признания и осуждения – от международного сообщества, иначе...
Доказательством “иначе” было то, что имело место в том же Дейр-Зоре, когда руины церкви Сурб Наатакац стали свидетелями иного проявления геноцида – была взорвана армянская церковь   Сурб Наатакац. Свидетельством “иначе” являются геноциды, которые, хотя и с существенной разницей во времени, последовали за Геноцидом армян. Если ответ Турции – преступное молчание, молчание преступника, молчание пособника преступления – в виде отрицания, то цивилизованный мир, тот мир, от которого Турция пока держится в стороне, не имеет права молчать, тем самым невольно оказываясь в роли   одобряющего отрицание.
Уважаемые друзья, я уверен, что все против отрицания, геноцидов и любых проявлений насилия. Парламент – площадка, где можно более свободно и непринужденно высказать то, о чем думают политический деятель, получивший возможность посредством выборов представлять лицо государства гражданин – независимо от национальности и страны. Пользуясь случаем, хочу особо поблагодарить не только тех своих коллег, чьи страны также с их непосредственной помощью признали и осудили Геноцид армян, приняли криминализирующие отрицание геноцида законы, но и призвать все парламенты мира развернуть практическую борьбу против явления геноцида, криминализировать отрицание, тем самым подвигая к обязательному покаянию страну, у которой нет   воли и мужества прямо смотреть правде в глаза.   Это веление времени, общечеловеческих ценностей, нравственности, которые по крайней мере 100 лет висят в воздухе.
Уважаемые коллеги, на днях Папа Римский Франциск Первый не только всему христианскому миру, но и всему человечеству возвестил о Геноциде армян, по сути по-своему подытожив действия и усилия против геноцидов, руководствуясь  именно общечеловеческими ценностями. В своем достойном и имеющем решающее влияние на отрицание геноцида слове он заложил основу того храма справедливости и истины, где покаяться необходимо всем тем, кто, отрицая Геноцид армян, посредством пропаганды нетерпимости и насилия ставят себя вне процесса предупреждения геноцидов.
История Геноцида армян не только черная страница в истории нашего народа и всего человечества, но и учебник для человечества, учебник о том, что было и чего не должно быть, что такое ксенофобия и каковы ее последствия, каким может быть и каким не должен быть человек. Это учебник с черными страницами, но в нем есть и белые страницы, которые современное человечество само должно заполнить – борьбой с геноцидами и их отрицанием. Эти страницы должны быть заполнены так, чтобы больше никогда не было бы подобных черных книг, должны быть заполнены в память миллионов подвергшихся геноциду и лишенных родины армян, в память греков и ассирийцев, в память жертв Холокоста, Камбоджи, Руанды, Дарфура, в память прерванных человеческих жизней, разрушенных поселений, исковерканных вследствие   сегодняшних насилий и нетерпимости, ксенофобии судеб ”.