«Հարգելի գործընկերներ, հարգարժան հյուրեր, ֆորումի մասնակիցներ, նախ թույլ տվեք ողջունել ձեր ներկայությունն ու մասնակցությունն այս ֆորումին եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
Անշուշտ, ցանկալի կլիներ, որ ցեղասպանություն երեւույթն ընդհանրապես գոյություն չունենար: Սակայն, ցավոք, քանի դեռ կան պետություններ, որոնց հոգեբանության ու գործելակերպի մեջ ատելությունը գերակա է հանդուրժողականության նկատմամբ, սպանդը՝ մարդու ամենակարեւոր՝ ապրելու իրավունքի՝ կյանքի նկատմամբ, քանի դեռ ժամանակակից աշխարհում չեն պակասում բռնությունն ու ուժի գործադրումը, քանի դեռ ավերվում են ընտանիքներ, մենք ստիպված ենք լինելու եւ պարտավոր ենք ցեղասպանության թեման հրատապ համարել մեր քաղաքական ու բարոյական օրակարգը ձեւավորելիս:
Հարգելի բարեկամներ, ավելի քան 100 տարի առաջ՝ 19-րդ դարի վերջում, հենց ատելությունը, ավելի հստակ՝ հայատյացությունն իրենց հոգում եւ մտքում ունենալով՝ օսմանյան իշխանությունները նախաձեռնեցին հայերի բնաջնջման, հայրենազրկման եւ ունեզրկման քաղաքականություն, որի ողբերգական բարձրակետը դարձավ 20-րդ դարասկզբի՝ 1915 թվականի ոճրագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը: Այն նպատակային հարված էր իր պատմական բնօրրանում ապրող ժողովրդի արմատներին ու պտուղներին, ընձյուղներին ու հասունացած բերքին, որի վերջնակետը պետք է լիներ հայկական հետքն իսպառ ջնջելը ոչ միայն աշխարհագրական, այլեւ պատմական տարածքից: Սակայն մեր գենի, տոկունության, ապրելու եւ վերապրելու կամքի շնորհիվ կարողացանք պահպանել մեր արմատն ու ոչ միայն չկորցնել մեր հետքը, այլեւ ավելի ամուր կանգնել հողին եւ ապրել, արարել՝ հիշելով, պահանջելով, կորցրած հայրենիքի տեսլականից երբեք չհրաժարվելով:
Հարգելի բարեկամներ, Օսմանյան կայսրության այլատյացությունն այնքան էր մթագնել այդ ժամանակվա իշխանության գիտակցությունը, որ հայատյացությունը վերաճեց ծավալուն այլատյացության: Ցեղասպանության ծավալներն ընդարձակվեցին՝ հասնելով Օսմանյան Թուրքիային բռնակցված, իրականում, սեփական տարածքներում ապրող մյուս ժողովուրդներին՝ հույներին, ասորիներին եւ այլոց:
20-րդ դարի առաջին՝ հայերի դեմ իրագործված Ցեղասպանությունը, հանցանք էր մարդկության հանդեպ, սակայն այն տեղի ունեցավ, նույն մարդկության աչքի առաջ, ամենատես, ու, դժբախտաբար, միեւնույն ժամանակ, ամենաթող աչքի առաջ, մարդկություն, որն առայսօր կրում է Ցեղասպանության ցավի բեռը՝ ապահովագրված չլինելով նոր ցեղասպանություններից: Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման ու դատապարտման միջազգային արձագանքների ու գործողությունների հաճախականության մեծացման հետ մեկտեղ պետք է արձանագրել, որ ցեղասպանություն երեւույթի դեմ պայքարն առայժմ այնքան էլ արդյունավետ չէ, որովհետեւ քաղաքականությունը շարունակում է գերակա գտնվել քաղաքակրթության, քաղաքական շահը՝ բարոյական շահի, ժխտողականությունը՝ ապաշխարանքի նկատմամբ: Մինչդեռ արժեհամակարգը, որը դավանում է առաջադեմ մարդկությունը եւ որին այդպես էլ չի ուզում հասու դառնալ Թուրքիան իր անցյալի ու ներկայի պատմական ու բարոյական հանցավոր բեռով, բռնություն ու սպանություն, կյանքի եւ հայրենիքի հանդեպ ոտնձգություն չի քարոզում: Ցեղասպանության ժխտողականությունը նշանակում է նոր ցեղասպանություն, նոր բռնություն, նշանակում է պատերազմ ու մարդկային կորուստ, նշանակում է, որ, ինչպես Շեքսպիրի Համլետն էր ասում. «Ժամանակն իրոք իր շավղից դուրս է եկել» : Եւ այս պարագայում խորհրդարաններն իսկապես մեծ անելիք ունեն այդ ամենը շտկելու համար, վերադարձնելու դեմքը, որը ոմանք կորցրել են 100 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության փաստի հանդեպ իրենց լռությամբ, դատապարտելու այն հանցագործին, ով իրագործել է Հայոց ցեղասպանությունը, որը, ցավոք, հետագայում հանցավոր նախադեպ դարձավ եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, եւ այսօր, երբ թվում է, թե մարդկությունն ավելի քաղաքակիրթ պիտի դառնար:
Հարգելի բարեկամներ, այսօր Հայոց ցեղասպանության փաստն ընդունել ու ճանաչել են բազմաթիվ երկրներ, եւ այդ գործընթացում հիմնական ու առանցքային դերը կատարել ու կատարում են հենց խորհրդարանները: Մի քանի երկրներում՝ Շվեյցարիայում, Սլովակիայում, Հունաստանում, Կիպրոսում, խորհրդարանները նաեւ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող համապատասխան իրավական ակտեր են ընդունել, ինչը նշանակում է Ցեղասպանության դատապարտման, Ցեղասպանության դեմ պայքարի նոր մակարդակ, Ցեղասպանության փաստի ու երեւույթի ավելի խորն ընկալում եւ ավելի մեծ պատասխանատվության զգացում մարդկության ապագայի հանդեպ: Միաժամանակ, սա նշանակում է, որ ցեղասպանություն երեւույթի եւ Ցեղասպանության ժխտողականության դրոշակակիր Թուրքիան աստիճանաբար մոտենում է մի սահմանագծի, որից այն կողմ կամ Նյուրնբերգյան դատավարությունն է կամ ապաշխարությունը: Նյուրնբերգում դատաստանն արդար էր, դատավճիռը՝ ընդունելի, այնքան, որ Նյուրնբերգյան դատավարությունն անվանում են նաեւ պատմության դատաստան: Մինչդեռ Նյուրնբերգից եւ այն ամենից, ինչում մեղադրվում էին նացիստները, ընդամենը շուրջ երեք տասնամյակ առաջ, նույն մարդկության ու պատմության հայացքի ներքո տեղի ունեցավ մարդկության դեմ ուղղված անհամեմատ դաժան մի հանցագործություն՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որն առայսօր սպասում է իր արդար դատին: Մի քանի տարի առաջ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դեր Զորում՝ այն վայրում, որտեղ 1915 թվականին Ցեղասպանության հետեւանքով կյանքից զրկվեցին բազմաթիվ հայեր,հարց հնչեցրեց, որը ցայսօր ունի բազմաթիվ հասցեատերեր. «Իսկ ե՞րբ եւ որտե՞ղ է հայերի Նյուրնբերգը»:
Այս հարցը հռետորական չէ եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առավել քան երբեւէ պատասխան է պահանջում, գործնական պատասխան, պատասխան ու ապաշխարում նախ եւ առաջ Թուրքիայից, ճանաչում եւ դատապարտում՝ միջազգային հանրությունից, այլապես...
«Այլապես»-ի վկայությունը այն էր, ինչ տեղի ունեցավ նույն Դեր Զորում, երբ Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու մասունքները դարձան ցեղասպանության մեկ այլ դրսեւորման վկաներ. Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին պայթեցվեց: «Այլապես»-ի վկայությունն այն ցեղասպանություններն են, որոնք, թեկուզեւ ժամանակային զգալի տարբերությամբ, հաջորդել են Հայոց ցեղասպանությանը: Եթե Թուրքիայի արձագանքը հանցավոր լռությունն է, հանցակցի լռությունը, հանցագործությանն աջակցողի լռությունը՝ ի դեմս ժխտողականության, ապա քաղաքակիրթ աշխարհը, այն աշխարհը, որից Թուրքիան իրեն դեռեւս հեռու է պահում, իրավունք չունի լռել, դրանով իսկ հայտնվել ժխտողականությանն ակամա հավանություն տվողի դերում:
Հարգելի բարեկամներ, ես համոզված եմ, որ բոլորը դեմ են թե ժխտողականությանը, թե ցեղասպանություններին եւ թե բռնության ցանկացած դրսեւորման: Խորհրդարանը մի հարթակ է, որտեղ հնարավոր է ավելի ազատ ու անկաշկանդ արտահայտել այն, ինչ մտածում է քաղաքական գործիչը, ընտրությունների միջոցով պետության դեմքը ներկայացնելու հնարավորություն ստացած քաղաքացին, անկախ իր ազգությունից ու երկրից: Առիթից օգտվելով՝ ոչ միայն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հատկապես իմ այն գործընկերներին, որոնց երկրները նաեւ նրանց անմիջական մասնակցությամբ ճանաչել ու դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ, այլեւ կոչ անել աշխարհի բոլոր խորհրդարաններին՝ գործնական պայքար ծավալել ցեղասպանության երեույթի դեմ, քրեականացնել դրա ժխտումը՝ դրանով իսկ պարտադրված ապաշխարանքի մղելով այն երկրին, որը կամք ու խիզախություն չունի ուղիղ նայելու ճշմարտության աչքերին: Սա ժամանակի, համամարդկային արժեքների, բարոյականության պահանջն է, որ առնվազն 100 տարի առկախված է օդում:
Հարգելի գործընկերներ, օրերս Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինն ի լուր ոչ միայն ողջ քրիստոնյա աշխարհի, այլեւ ի լուր համայն մարդկության բարձրաձայնեց Հայոց ցեղասպանության մասին, ըստ էության, յուրովի հանրագումարելով գործողություններն ու ջանքերն ընդդեմ ցեղասպանությունների, առաջնորդվելով հենց համամարդկային արժեքներով: Իր արժանապատիվ եւ Ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարում բեկումնային ազդեցություն ունեցող խոսքով նա կատարեց հիմնարկեքն արդարության եւ ճշմարտության այն տաճարի, որտեղ ապաշխարելն անհրաժեշտություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր, Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելով, անհանդուրժողականություն քարոզելով եւ բռնություն իրականացնելու միջոցով, իրենց դուրս են դնում ցեղասպանությունների կանխարգելման գործընթացից:
Հայոց ցեղասպանության պատմությունը ոչ միայն սեւ էջ է մեր ժողովրդի ու համայն մարդկության պատմության մեջ, այլեւ դասագիրք է մարդկության համար, դասագիրք այն մասին, թե ինչ է եղել, եւ ինչ չպետք է լինի, ինչ է այլատյացությունը, եւ ինչպիսին են դրա հետեւանքները, ինչպիսին կարող է լինել մարդը, եւ ինչպիսին չպետք է լինի: Այն դասագիրք է սեւ էջերով, սակայն դրանում կան նաեւ սպիտակ էջեր, որոնք ժամանակակից մարդկությունն ինքը պետք է լրացնի ցեղասպանությունների եւ ժխտողականության դեմ պայքարի միջոցով: Այդ էջերը պետք է լրացվեն այնպես, որ այլեւս երբեք նման սեւ գրքեր չլինեն, պետք է լրացվեն ի հիշատակ 100 տարի առաջ ցեղասպանված եւ հայրենազրկված միլիոնավոր հայերի, ի հիշատակ հույների եւ ասորիների, ի հիշատակ Հոլոքոստի, Կամբոջայի, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունների զոհերի, ի հիշատակ այսօր բռնությունների եւ անհանդուրժողականության, այլատյացության հետեւանքով ընդհատվող մարդկային կյանքերի, ավերվող բնակավայրերի, խաթարվող ճակատագրերի»:

“Dear colleagues, distinguished guests, participants of the forum, first of all let me welcome your presence and participation in this forum and the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
Surely, it would be desirable that the phenomenon of genocide does not exist at all. However, unfortunately, unless there are states, in the psychology and work style of which hatred has priority towards tolerance, massacre towards the human’s most important right, life, unless in the modern world violence and execution of force do not lack in the world, unless families are ruined, we are obliged to consider the theme of genocide urgent in forming our political and moral agenda.
Dear friends, more than 100 years ago, at the end of the 19th century, having the hatred, precisely the Armenophobia, in their soul and on their mind, the Ottoman authorities initiated a policy of the Armenians’ annihilation, expatriation and expropriation, the tragic culmination of which became the crime of 1915 in the beginning of the 20th century, the Armenian Genocide. It was a targeted hit to the roots and fruits, sprouts and ripened harvest of the people living in their historical homeland, and the final point of it should have been the absolute annihilation of the Armenian trace not only from the geographical, but also from the historical territory. However, thanks to our gene, steadfastness, will of living and surviving, we could keep our root and not only not lose our trace, but to stand firm on the soil and live, create, remembering, demanding, never refusing the vision of the lost motherland.
Dear friends, the xenophobia of the Ottoman Empire had blackened the consciousness of the power of that time to the extent the Armenophobia outgrew to voluminous xenophobia. The volumes of the genocide expanded, reaching the other peoples, Greeks, Assyrians and others, living in their own territories, but annexed by Ottoman Turkey.
The Armenian Genocide, the first one in the 20th century, was a crime against humanity, however, it happened in front of the same mankind that saw, and unfortunately, let it happen in front of their eyes, a mankind that until now bears the burden of the pain of genocide, not being ensured from new genocides. Along with the international responses and the increase of the frequency of the actions towards the recognition and condemnation of the fact of the Armenian Genocide we should record that the struggle against genocide phenomenon has not been effective yet by now, because the politics continues taking priority towards civilization, the political interest towards moral interest, the denialism towards repentance.
Meanwhile, the system of values to which adheres the progressive humanity and to which Turkey does not want to reach with the historical and moral burden of the past and present, does not make propaganda on violence and murder, infringement on life and motherland. The denial of genocide means a new genocide, new violence, war and casualties, means that as Hamlet in Shakespeare’s tragedy says: “Time is out of joint.” And in this case, the parliaments, indeed, have a lot of work to do to rectify all this, return the face which some of them lost 100 years ago with their silence towards the fact of the Armenian Genocide, condemn the criminal, who perpetrated the Armenian Genocide which, unfortunately, later became a criminal precedent also during the World War II, and today, it seems the mankind should have become more civilized.
Dear friends, today numerous countries have acknowledged and recognized the fact of the Armenian Genocide, and in that process it was the parliaments that played and play the main and key role. In several countries, like Switzerland, Slovakia, Greece, Cyprus, the parliaments adopted relevant legal acts criminalizing the denial of genocide which means a new level of condemnation of Genocide, struggle against Genocide, deeper perception of the fact and phenomenon of Genocide and a feeling of bigger responsibility towards the future of humanity. At the same time, it means that Turkey, as leader in denial, gradually approaches a borderline, beyond which is either the Nuremberg Trial or the repentance. In Nuremberg the trial was so fair; the verdict was so admissible, that they call the Nuremberg Trial also a verdict of history.
Whereas, only about three decades before Nuremberg and all this with which the Nazists were charged, in front of the same mankind and history, a comparably severe crime against mankind occurred, the Armenian Genocide, which by now has been expecting its fair trial. Several years ago the President of Armenia Serzh Sargsyan in Deir ez-Zor, in the place, where in 1915 as a consequence of Genocide, scores of Armenians were deprived of their lives, voiced a question, which by now has numerous addressees: “And when and where is the Armenians’ Nuremberg?”
This question is not rhetorical, and more than ever demands an answer to the Armenian Genocide Centennial, a practical answer, an answer and repentance, first of all, from Turkey, recognition and condemnation from the international community, otherwise...
The evidence of ‘Otherwise’ was what happened in the same Deir ez-Zor, when the relics of the Saint Martyrs’ Church became witnesses of other witnesses of genocide: the Saint Martyrs’ Armenian Church was exploded. The evidence of “the Otherwise” will be the genocides which, perhaps, with considerable difference of time, followed the Armenian Genocide. If the response of Turkey is criminal silence, the silence of an accomplice, the silence of the assistant to the crime, through denilaism, then the civilized world is the world, from which Turkey still keeps itself away, has no right to keep silence, with that appearing in the role of i nvoluntary encourager of denialism.
Dear friends, I am sure that everybody is against denialism, genocides or any form of violence. Parliament is a platform, where it is possible for the politicians, the citizens who got an opportunity to represent the face of the state through elections, irrespective of their nationality and country, to freely and sincerely express what they think. Taking the advantage, I would like to thank not only especially those of my colleagues, whose countries with their immediate participation recognized and condemned the Armenian Genocide, adopted laws criminalizing the denial of Genocide, but also call on all the parliaments of the world to practically fight against the phenomenon of the genocide, criminalize its denial, with that inciting to the obligatory repentance the countries which have no will and courage to look straight to the eyes of the truth. This is the demand of time, all-human values and morality which is hung in the air for at least 100 years.
Dear colleagues, recently the Pope Francis voiced not only to the whole Christian world, but also to the whole mankind about the Armenian Genocide, in fact, specifically compiling the actions and efforts against genocides, led by the very all-human values. In his word of a crucial influence in the dignified struggle against the denial of genocide, he founded of the cathedral of justice and truth, where the repentance is a necessity for all those, who, denying the Armenian genocide, implementing propaganda of intolerance and through committing violence, put themselves out of the process of prevention of genocides.
The history of the Armenian Genocide is not only a black page in the history of our people and the whole mankind, but it is a textbook for the mankind, a textbook what has happened and what should not be, what xenophobia is, and what the consequences are from it, how the human being can be and should not be. It is a textbook in black pages, however, there are also white pages in it, which the modern humanity should fill in through struggle against genocides and denialism. Those pages should be filled in the way there are no such black books ever, should be filled in as a memory of the millions of Armenians who were massacred and expatriated 100 years ago, to the memory of Greeks and Assyrians, to the memory of the victims of Holocaust, Cambodia, Rwanda, Darfur genocides, to the memory of human lives interrupted as a consequence of violence and intolerance, xenophobia, destroyed settlements and disrupted destinies.”