ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 23-ին, շարունակելով մասնակցությունը «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի աշխատանքներին, ընդունել է ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Չիլիի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ տիկին Դենիսե Պասկալ Ալենդեի գլխավորած պատվիրակությանը: Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին, իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին Չիլիի խորհրդարանի պատվիրակության մասնակցության համար: Հյուրերի հետ զրույցում Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում կարեւորել է գլոբալ ֆորումի անցկացումը: Նա մասնավորապես նշել է, որ ֆորումին մասնակցող պատվիրակությունները եւս մեկ անգամ աշխարհին ցույց տվեցին, որ Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ Թուրքիայի ժխտողականությունը դատապարտված է անհաջողության: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է այն միտքը, որ ցեղասպանությունների եւ այլ ոճրագործությունների կանխարգելման հիմնական միջոցը դրանց ճանաչումն ու դատապարտումն է: Նա նշել է նաեւ, որ այս օրերին Հայաստանն ու Հայոց ցեղասպանությունն առավել ճանաչելի դարձան աշխարհին. դրա վառ վկայությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջազգային արձագանքներն են:
Գալուստ Սահակյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը, այն է՝ Հայաստանի պայքարն այնքան է շարունակվելու, որքան անհրաժեշտ կլինի Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման համար:
Չիլիի խորհրդարանի փոխնախագահը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, կարեւորել է Չիլիի խորհրդարանի պատվիրակության այցը Հայաստան եւ մասնակցությունը ոգեկոչման արարողություններին: Փոխնախագահի խոսքով՝ Չիլիի բնակչությունը գիտակցում է, որ աշխարհում ցեղասպանություններ չպետք է լինեն:
Նա նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող այս միջոցառումները չափազանց կարեւոր են աշխարհի համար. Հայաստանը բարձրաձայնում է, որ այլեւս չի կարելի ժխտելով ապրել: Չիլիի խորհրդարանի փոխնախագահը հանդիպման ընթացքում խոսել է նաեւ երկկողմ հարաբերությունների մասին եւ նշել, որ երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական համագործակցությունը պետք է առավել ակտիվացնել:
Դենիսե Ալենդեն կարեւորել է խորհրդարանականների համագործակցությունը, որի արդյունքում աշխարհում կտիրի խաղաղություն, եւ 100 տարի առաջ կատարված հանցագործությունները չեն կրկնվի:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է նաեւ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի միջազգային քարտուղարության պատվիրակությանը:

23 апреля   Председатель НС Г.Саакян,   продолжая участвовать в работе глобального форума “Против преступления геноцида”, принял прибывшую в Армению для участия в форуме делегацию парламента Республики Чили во главе с вице-спикером г-жой Денисе Паскаль Альенде.   Г.Саакян, приветствуя гостей, выразил свою признательность делегации парламента Республики Чили за участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян  и поминовению его жертв. В беседе с гостями спикер НС подчеркнул важность проведения глобального форума в рамках мероприятий к сотой годовщине Геноцида армян. Он, в частности, отметил, что участвующие в форуме делегации еще раз показали миру, что политика отрицания Турции обречена. Председатель НС подтвердил мысль, что основным средством предупреждения геноцидов и других преступлений является их признание и осуждение. Он также отметил, что в эти дни Армения и Геноцид армян стали более знакомы миру: яркое свидетельство тому – международная реакция на признание и осуждение Геноцида армян.
Г.Саакян подтвердил позицию РА: Армения будет продолжать борьбу столько, сколько потребуется для признания Геноцида Турцией.
Вице-спикер парламента Чили, поблагодарив за встречу, подчеркнула важность визита делегации чилийского парламента в Армению и ее участие в поминальных мероприятиях. По ее словам, народ Чили осознает, что в мире не должно быть геноцидов.
Денисе Паскаль Альенде отметила, что проводимые в РА мероприятия крайне важны для мира: Армения озвучивает, что отныне нельзя жить с отрицанием факта геноцида. В ходе встречи она коснулась также необходимости активизации парламентского сотрудничества между двумя странами.
Вице-спикер чилийского парламента подчеркнула важность сотрудничества парламентариев, в итоге чего в мире будут царить согласие, а совершенные 100 лет назад преступления не повторятся.
В тот же день Председатель НС Г.Саакян также принял делегацию Международного секретариата Межпарламентской Ассамблеи Православия.