ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան- Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 24-ին ընդունել է Լատվիայի Սաեյմայի փոխխոսնակ Գունդարս Դաուդզեին եւ ՀՀ-ում Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդի համար այս ծանր օրերին այստեղ գտնվելու եւ վշտակցություն հայտնելու համար: Նա ընդգծել է, որ 21-րդ դարում որեւէ մեկն իրավունք չունի մոռանալու տարբեր ազգերի նկատմամբ եւ տարբեր ժամանակներում իրականացված ոճրագործություններն ու ցեղասպանությունները, քանի որ, ինչպես նշել է ԱԺ փոխնախագահը, ցեղասպանության մասին լռելն այսօր հավասարազոր է հանցագործության: Նա ընդգծել է, որ առաջադեմ մարդկությունը պետք է ոչ միայն դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ քրեականացնի Ցեղասպանության ժխտումը: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Լատվիայի խորհրդարանը եւս կհամալրի այն երկրների ցանկը, որոնք ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Լատվիայի Սաեյմայի փոխխոսնակ Գունդարս Դաուդզեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ իր զորակցությունը հայտնել տեղի ունեցած ոճրագործության կապակցությամբ: Նա կարեւորել է երկկողմ կապերի ամրապնդումն ու փոխգործակցության խորացումը:

On April 24 the RA NA Deputy Speaker, Head of Armenia-Latvia Friendship Group Eduard Sharmazanov received Gundars Daudze, Deputy Speaker of the Saeima of Latvia and Elita Gavele, Extraordinary and Plenipotentiary of Latvia to the RA.
Welcoming the guests, Eduard Sharmazanov thanked them for being here and expressing grief during these hard days. He has underlined that in the 21st century nobody has the right to forget the crimes and genocides perpetrated towards different nations and in different times, because as the NA Deputy Speaker has noted, keeping silence about genocide today is equal to crime. He has underlined that the progressive mankind should not only condemn the Armenian Genocide, but also should criminalize the denial of the Genocide. Eduard Sharmazanov has expressed hope that the Parliament of Latvia will also complete the list of the countries which have recognized condemned the Armenian Genocide.
Gundars Daudze, Deputy Speaker of the Saeima of Latvia, thanked his colleague for the warm reception and expressed his support for the committed crime. He has highlighted the strengthening of bilateral ties and deepening of cooperation.