Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 24-ին ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի առաջին փոխնախագահ Նորմա Աբդալա դե Մատարասոյի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան էր ժամանել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
ԱԺ նախագահը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, շնորհակալություն է հայտնել այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ մեր վիշտը կիսելու համար: Նա նշել է, որ Ապրիլի 24-ին աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը հայ ժողովրդի կողքին էր՝ Երեւանում: Նրանք համախմբվել էին այստեղ՝ մերժելու պատերազմներն ու ցեղասպանությունները:
Կրկին անդրադառնալով 20-րդ դարասկզբին կատարված ոճրագործությանը՝ Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Արգենտինային՝ հարյուր տարի առաջ Ցեղասպանությունից փրկված հայերին ապաստանելու համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր արգենտինահայերն իրենց երկրի լիարժեք եւ օրինակելի քաղաքացիներն են:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ապրիլի 24-ը միավորեց պետություններ եւ ազգեր. այդ համախմբումը կնպաստի, որ 21-րդ դարը խաղաղության դար լինի:
Նորմա Աբդալա դե Մատարասոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանից հեռանում են շատ տպավորված: Նա Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Արգենտինայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Դոմինգեսի ողջույնները եւ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատում ընդունված հռչակագիրը: Հռչակագրով Արգենտինայի խորհրդարանն իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:

Г.Саакян принял делегацию Республики Аргентина
24 апреля   Председатель НС Г.Саакян принял возглавляемую первым вице-спикером Палаты Депутатов Республики Аргентина Нормой Абдала де Матарасо делегацию, прибывшую в Армению для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян.
Председатель НС, приветствуя гостей в парламенте, поблагодарил за пребывание в эти дни рядом с армянским народом, выражение сочувствия. Он отметил, что 24 апреля прогрессивное человечество мира рядом с армянским народом, в Ереване. Все собрались здесь, чтобы выступить против войн и геноцидов.
Вновь обратившись к преступлению начала прошлого века, Г.Саакян выразил свою признательность Аргентине, сто лет назад приютившей армян. По словам спикера НС,   сегодня аргентинские армяне – полноправные и законопослушные граждане своей страны.
Председатель НС отметил, что 24 апреля объединило государства и народы, - эта консолидация позволит стать XXI веку веком мира и согласия.
Норма Абдала де Матарасо, поблагодарив за прием, отметила, что делегация уезжают из Армении под большим впечатлением. Она передала Г.Саакяну приветствия Председателя Палаты Депутатов Аргентины Хулиана Домингеса и принятую палатой 8 апреля 2015 г. декларацию. Декларацией парламент Аргентины выражает свою поддержку и солидарность с армянским народом в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян.