Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 24-ին ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի առաջին փոխնախագահ Նորմա Աբդալա դե Մատարասոյի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան էր ժամանել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
ԱԺ նախագահը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, շնորհակալություն է հայտնել այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ մեր վիշտը կիսելու համար: Նա նշել է, որ Ապրիլի 24-ին աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը հայ ժողովրդի կողքին էր՝ Երեւանում: Նրանք համախմբվել էին այստեղ՝ մերժելու պատերազմներն ու ցեղասպանությունները:
Կրկին անդրադառնալով 20-րդ դարասկզբին կատարված ոճրագործությանը՝ Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Արգենտինային՝ հարյուր տարի առաջ Ցեղասպանությունից փրկված հայերին ապաստանելու համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր արգենտինահայերն իրենց երկրի լիարժեք եւ օրինակելի քաղաքացիներն են:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ապրիլի 24-ը միավորեց պետություններ եւ ազգեր. այդ համախմբումը կնպաստի, որ 21-րդ դարը խաղաղության դար լինի:
Նորմա Աբդալա դե Մատարասոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանից հեռանում են շատ տպավորված: Նա Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Արգենտինայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Դոմինգեսի ողջույնները եւ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատում ընդունված հռչակագիրը: Հռչակագրով Արգենտինայի խորհրդարանն իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:

Galust Sahakyan Receives the Delegation of the Republic of Argentina
On April 24 the President of the RA National Assembly received the Delegation led by Norma Abdala de Matarazzo, the First Vice President of the Chamber of Deputies of the Republic of Argentina.
Welcoming the guests the NA President thanked them for being next to the Armenian people during these days and sharing our grief. He noted that on April 24 the progressive mankind of the world was by the Armenian people, in Yerevan. They were consolidated here to deny the wars and genocides.
Once again touching upon the crime committed at the beginning of the 20th century Galust Sahakyan expressed his gratitude to Argentina for giving asylum to the Armenians who survived the Genocide hundred years ago. In the NA President's word, today the Aregentinian Armenians are the full and exemplary citizens of their country.
The NA President noted that the April 24 united states and nations: that consolidation will promote the 21st century to be a century of peace.
Thanking for the reception, Norma Abdala de Matarazzo has stated that they leave Armenia very impressed. She conveyed the greetings of Julián Domínguez, President of the Chamber of Deputies of Argentina and the Declaration adopted at the Chamber of Deputies of Argentina on April 8, 2015. The Parliament of Argentina expressed its support and consolidation to the Armenian people community in the commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide by this Declaration.