ՀՀ ԱԺ նախագահը ապրիլի 25-ին ընդունել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Զոյի Կոնստանտոպուլուին, ով Հայաստան էր այցելել ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Գալուստ Սահակյանը հյուրին շնորհակալություն է հայտնել ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու, իսկ Հունաստանի խորհրդարանին՝ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ճիշտ ժամանակին ընդունելու համար:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Ապրիլի 24-ին Երեւանում տեղի ունեցած աննախադեպ միջոցառումն աշխարհում առաջինն էր իր ծավալով. այն նպաստում է ցեղասպանությունների ճանաչման միջազգային գործընթացին:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման հարցում հայերն ու հույները՝ որպես հնագույն ազգեր, ունեն պատասխանատվության իրենց բաժինը: Աժ նախագահը ցավով հավելել է, որ այսօր աշխարհում քաղաքականությունն ու քաղաքական շահերն ավելի բարձր են դասվում, քան քաղաքակրթությունը: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ մեր երկրները հիմնավոր կապեր ունեն. համագործակցում են միջազգային հարթակներում, կրթության եւ ռազմական ոլորտներում: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Հունաստանի խորհրդարանների միջեւ նույնպես կապերը կաշխուժանան եւ կզարգանան:
Խոսելով Հունաստանում տիրող տնտեսական բարդ իրավիճակի մասին՝ Գալուստ Սահակյանը բարեկամ հույն ժողովրդին մաղթել է բարեկեցություն եւ տնտեսական կայունություն:
Զոյի Կոնստանտոպուլուն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ հույներն իրենց պարտքն են համարում այս պատմական միջոցառումների օրերին հայերի կողքին լինել: Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային պատմության ամենամութ էջերից մեկն է, քանի որ այդ հանցագործությունը կատարվել է մարդկության դեմ եւ պետք է ճանաչվի ամբողջ աշխարհի կողմից: Հունաստանի խոհրդարանի ղեկավարը փաստել է, որ Հունաստանը կշարունակի աջակցել Հայաստանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացում:

Г.Саакян принял Председателя Парламента Греции
25 апреля Председатель НС Г.Саакян принял Председателя Парламента Греции Зои Константопулу , посетившую Армению для участия в поминальных мероприятиях.
Г.Саакян поблагодарил гостью за участие в поминальных мероприятиях, а парламент Греции – за своевременное принятие законопроекта, криминализирующего отрицание Геноцида.
Говоря о мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, Председатель НС отметил, что состоявшиеся 24 апреля в Ереване беспрецедентные мероприятия были первыми в мире по своему масштабу – они содействуют процессу международного признания геноцидов.
Г.Саакян отметил, что в вопросе международного признания и осуждения геноцидов армяне и греки, как древнейшие народы, несут свою долю ответственности. Председатель НС с сожалением добавил, что сегодня в мире политика и политические интересы ставятся выше цивилизации. Г.Саакян подчеркнул, что отношения двух стран основательные – сотрудничают на международной арене, в образовательной и военной сферах. Он выразил надежду также на оживление и развитие связей между парламентами Армении и Греции.
Говоря о сложном экономическом положении Греции, Г.Саакян пожелал дружественному греческому народу процветания и экономической стабильности.
Г-жа Константопулу, поблагодарив за прием, отметила, что греки считают своим долгом быть рядом с армянами в дни этих исторических мероприятий. Она подчеркнула, что Геноцид армян – одна из самых темных страниц мировой истории, поскольку совершено преступление против человечества и оно должно быть признано всем миром. Глава греческого парламента отметила, что Греция и впредь будет содействовать Армении в процессе международного признания Геноцида армян.