ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 25-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու նպատակով արտերկրից ժամանած ասորիների պատվիրակության անդամներ Վասիլի Շումանովին, Նորման Սոլխային, Շիբա Մանդուին, Սաբրի Աթմանին, Արսեն Միխայլովին, Էդվարդ Նադիրշահին եւ Հայաստանում ասորական համայնքի ներկայացուցիչ Անահիտ Խոսրոեւային:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով եղբայր ժողովրդի ներկայացուցիչներին, շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդի համար այս ծանր օրերին այստեղ գտնվելու եւ վշտակցություն հայտնելու համար: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների անցած պատմական ուղուն՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ նրանց միավորում են ոչ միայն բազմաթիվ ընդհանրությունները, այլեւ երկու ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ցավը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է այս տարի մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարությանը եւ շեշտել, որ այսուհետ Հայաստանն անելու է հնարավորը, որպեսզի ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը ճանաչի եւ դատապարտի ասորիների եւ հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, ցեղասպանության մասին լռելն այսօր հավասարազոր է նոր հանցագործության:
Ասորական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության կապակցությամբ եւ իրենց հերթին կարեւորել ցեղասպանությունների ճանաչման եւ դատապարտման գործում ջանքերի համախմբումը: Հյուրերը նաեւ շնորհակալություն են հայտնել ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես՝ ասորական համայնքի նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի եւ երկրորդ հայրենիք պարգեւելու համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկով այսուհետ ամեն տարի մարտի 24-ին երեք եղբայրական ազգերի՝ հայերի, հույների եւ ասորիների ներկայացուցիչները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք կմատուցեն անմեղ զոհերի հիշատակին:

On April 25 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Foreign Assyrian Delegation members Vasily Shumanov, Norman Solkha, Shiba Mandu, Sabri Atman, Arsen Mikhailov, Edvard Nadirshah and the representative of the Assyrian community in Armenia Anahit Khosroeva.
Welcoming the representatives of the brotherly people, the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov thanked them for being here next to the Armenian people in these hard days and expressing grief. Touching upon the historical path passed of the two peoples, the NA Deputy Speaker has noted that not only numerous commonalities unite them, but also the pain of genocide perpetrated towards two peoples. In this context the NA Deputy Speaker has referred to the NA statement “On Condemning the Genocide of the Greeks and Assyrians Perpetrated by Ottoman Turkey” adopted by the RA National Assembly on March 24 of this year and has stressed that from now on Armenia will do utmost in order the civilized world will recognize and condemn the genocide perpetrated towards the Assyrians and Greeks, as, according to the NA Deputy Speaker, today keeping silence on the genocide is equal to a new crime.
The members of the Assyrian Delegation thanked the NA Deputy Speaker for adopting the NA statement “On Condemning the Genocide of the Greeks and Assyrians Perpetrated by Ottoman Turkey” and in their turn highlighted the consolidation of the efforts in the recognition and condemnation of genocides. The guests also thanked for the warm reception towards the national minorities, particularly, the Assyrian community and for giving them second motherland.
By the proposal of the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov from now on every year on March 24 the representatives of three brotherly nations, Armenians, Greeks and Assyrians will visit the Tsitsernakaberd Memorial Complex and pay their tribute to the memory of the innocent victims.