Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է մոտ 50 երկրի կուսակցությունների երիտասարդական թեւեր ներկայացնող «Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք» կազմակերպության` DEMYC-ի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը:
Նշենք, որ կազմակերպության գործադիր մարմինն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն: Տեղեկացնենք, որ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը եվրոպական այս կառույցի լիիրավ անդամ է, եւ ՀՀԿ ներկայացուցիչը 2015թ. հունվարից զբաղեցնում է DEMYC-ի փոխնախագահի պաշտոնը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի պատվիրակներին այս օրերին Հայաստանում գտնվելու եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է այն փաստը, որ DEMYC-ի երիտասարդական թեւն ակտիվորեն համագործակցում է Հայաստանի երիտասարդների հետ: ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ երիտասարդները պետք է նպաստեն ժողովուրդների խաղաղությանը եւ համերաշխությանը:
Խոսելով ցեղասպանությունների մասին՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը, քանի որ դրանց չընդունումը կարող է նոր ցեղասպանությունների հիմք դառնալ, ինչն այսօր էլ աշխարհի տարբեր հատվածներում նկատելի է:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է երիտասարդների դերակատարարությունը եւ նրանց գաղափարների կիրառումը իրենց երկրների քաղաքական գործընթացներում:
ԱԺ նախագահը պատասխանել է նաեւ երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում ՀՀ ԱԺ-ի հետագա անելիքներին, տարբեր երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությանը, մասնավորապես՝ բարեկամական խմբերի գործունեությանը:
«Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք» կազմակերպության նախագահ Խավիեր Ուրտադո Միրան ներկաների անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին իրենց ընդունելու համար եւ նշել է, որ իրենք, հիշելով եւ պահանջելով, այսուհետ կլինեն «Հայաստանի դեսպաններն» իրենց երկրներում:

Председатель НС встретился с членами “Демократической молодежной общины Европы”
25 апреля Председатель НС встретился с членами “Демократической молодежной общины Европы” (DEMYC), представляющей молодежные крылья партий около 50 стран.
К сведению, исполнительный орган этой организации принял заявление, осуждающее Геноцид армян. Молодежная организация РПА является полноправным членом этой европейской структуры, и представитель РПА с января 2015 г. занимает должность вице-председателя DEMYC. На встрече присутствовал депутат НС К.Авагян.
Приветствуя присутствующих, Председатель НС поблагодарил европейских делегатов за пребывание в эти дни в Армении и участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Глава парламента приветствовал активное сотрудничество молодежного крыла DEMYC с молодежью Армении. По мнению спикера, молодежь должна содействовать миру и согласию между народами.
Говоря о Геноциде армян, Г.Саакян подчеркнул важность признания и осуждения его международным сообществом, так как непризнание может привести к   новым геноцидам, что сегодня отмечается в различных частях мира.
Председатель НС особо выделил роль молодежи и внедрение их идей в политические процессы своих стран.
Спикер парламента ответил на волнующие молодежь вопросы, которые касались Геноцида армян и дальнейших шагов НС РА в процессе его признания, сотрудничества парламентов различных стран, в частности деятельности в них групп дружбы.
Председатель DEMYC Хавиер Уртадо Мира от имени присутствующих поблагодарил Председателя НС за прием и отметил, что они, помня и требуя, отныне будут “послами Армении” в своих странах.