ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 9-ին ընդունել է «Բոլոնյան համակարգի ապագան» խորագրով սեմինարի եւ Եվրոպական ուսանողական միության կառավարման խորհրդի 68-րդ համաժողովի մասնակիցներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը կարեւորել է երիտասարդների դերն ու մասնակցությունը աշխարհում տեղի ունեցող տարբեր գործընթացներում:
ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ Հայաստանում հյուրընկալված երիտասարդները մասնակցում են այս օրերի տոնական միջոցառումներին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը երիտասարդներին տեղեկացրել է, որ այդ օրերին անցկացվել է գլոբալ ֆորում՝ «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» եւ այդ համատեքստում ՀՀ Ազգային ժողովն առաջիկայում կոչով դիմելու է բոլոր խորհրդարաններին՝ կազմելու հանձնախմբեր՝ ընդդեմ ցեղասպանությունների դեմ պայքարի: ԱԺ նախագահը նշել է, որ անցած 100 տարվա ընթացքում Հայաստանը կարողացել է միջազգային հանրությանը ներկայացնել ցեղասպանությունների վտանգավորությունը՝ շեշտելով, որ այսօր էլ աշխարհում նկատվում են ցեղասպանության եւ ահաբեկչության միտումներ:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ցանկացած քաղաքականություն պետք է հետեւանք լինի քաղաքակրթության: Գալուստ Սահակյանի կարծիքով՝ երիտասարդները պետք է համախմբեն իրենց ջանքերը՝ 21-րդ դարում նպաստելու խաղաղությանը, պետությունների բարգավաճմանը եւ զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը պատասխանել է երիտասարդների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Բոլոնյան գործընթացի նոր մարտահրավերներին, բարձրագույն կրթության առավել հրատապ եւ կարեւոր խնդիրներին, Հայաստանի խորհրդարանի մասնակցությանը կրթական ծրագրերին, Հայաստանի գիտական եւ կրթական ներուժին եւ այլն:

9 мая Председатель НС Г.Саакян принял участников семинара “Будущее Болонской системы” и 68-го форума Совета управления Европейского студенческого союза.
Приветствуя присутствующих, спикер парламента подчеркнул роль и участие молодежи в различных мировых процессах.
Председатель НС с удовлетворением отметил участие гостящих в Армении молодых людей в различных мероприятиях праздничных майских дней.
Коснувшись 100-й годовщины Геноцида армян, Г.Саакян проинформировал молодежь о проведении в памятные дни глобального форума “Против преступления геноцида” и в этом контексте о предстоящем обращении НС РА ко всем парламентам с призывом образовать группы для борьбы с геноцидами. Председатель НС отметил, что за прошедшие 100 лет Армения сумела представить международному сообществу опасность геноцидов, особо выделив заметные сегодня в мире тенденции к геноцидам и терроризму.
По словам спикера НС, любая политика должна быть следствием цивилизации. По Г.Саакяну, молодежь должна объединить свои усилия в содействии миру, процветанию и развитию государств в XXI веке.
В ходе встречи Председатель НС ответил на вопросы молодых, которые в основном касались новых вызовов Болонского процесса, наиболее актуальных и важных проблем высшего образования, участия армянского парламента в программах обучения, научного и образовательного потенциала Армении и др.