ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 12-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակության անդամներին: Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը եւ ամրապնդմանը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա տարբեր ոլորտներում, ուստի անհրաժեշտ է խթանել համագործակցությունը հատկապես տնտեսության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում: Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ պետք է զարգացնել երկու երկրների քաղաքական շփումները՝ ընդգծելով հատկապես միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Նա շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատին այս տարվա ապրիլի 9-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի կողմից սեփական պատմության վերաբերյալ ընդհանուր համաձայնության ձեռքբերման մասին ընդունված որոշման համար, որով կոչ է արվում Թուրքիային չխեղաթյուրել պատմությունը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը, միանալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման համար պայքարին, կդատապարտի անցյալում իրագործված ցեղասպանությունները եւ կկանխի նոր սպանդները: ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ քաղաքակրթությունը պետք է ազդեցություն ունենա քաղաքականության վրա, ոչ թե հակառակը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին տեղեկացրել է նաեւ, որ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից նախաձեռնվել է ընդդեմ ցեղասպանությունների խորհրդարանական հանձնախմբեր ստեղծելու ծրագիրը, որը շուտով կներկայացվի առաջադեմ պետությունների խորհրդարաններին: Ծրագրով նախատեսվում է, որ բոլոր խորհրդարանները պետք է ունենան նման հանձնախմբեր, որոնք էլ համակարգված աշխատանքով կպայքարեն աշխարհում տեղի ունեցող ցեղասպանությունների դեմ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերի վան Բոմելը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւոր եւ պատմական է որակել իրենցը այցը Հայաստան՝ նշելով, որ այն կդառնա երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մեկնարկը: Նա նշել է, որ պատվիրակության անդամներից շատերը մասնակցել են Նիդերլանդներում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նույն օրերին Նիդերլանդների խորհրդարանում ծավալվել են Ցեղասպանության ճանաչմանը վերաբերող բանավեճեր եւ քննարկումներ: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ որպես ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով՝ իրենք մշտապես հնչեցնելու են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցերը: Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամները շրջել են Ազգային ժողովում եւ եղել ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճում:

Galust Sahakyan Receives the Parliamentary Delegation of the Netherlands
On May 12 the RA NA President Galust Sahakyan received the members of the Delegation of the Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives of the Kingdom of the Netherlands. Welcoming the guests in the National Assembly, Galust Sahakyan expressed hope that this visit would promote the development and strengthening of the Armenian-Dutch friendly relations.
The NA President has noted that there is a big potential of development of relations between Armenia and the Netherlands in different spheres, hence, it is necessary to boost the cooperation especially in the spheres of economy, education and culture. Galust Sahakyan has documented that we should develop the political contacts of the two countries, especially underlining the development of the inter-parliamentary relations.
The NA President has highly assessed the balanced position of the Netherlands on Nagorno Karabakh problem. He has thanked the House of Representatives of the Kingdom of the Netherlands for the decision made on reaching a common agreement on the own history by Armenia and Turkey on April 9 of this year, by which it calls on Turkey not to distort the history.
Galust Sahakyan has noted that the international community, joining the struggle for recognition and condemnation of the Armenian Genocide, will condemn the genocides perpetrated in the past and will prevent the new massacres. In the NA President’s opinion, the civilization should have an influence on the politics, but not on the contrary.
The Head of the Parliament has also informed the guests that the programme of creating parliamentary committees against genocides has been initiated by the RA National Assembly, which will be submitted to the parliaments of the progressive states. It is designed by the programme that all the parliaments should have similar committees which will struggle with coordinated work against the genocides occurring in the world.
Thanking  the Head of the parliament for the reception, Harry van Bommel has characterized their visit to Armenia important and historical, noting that it will become the start of cooperation of the parliaments of the two countries. He noted that most of the members of the delegation took part in the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial. On the same days disputes and debates concerning the recognition of the Genocide were held in the Dutch Parliament. The Head of the Delegation has noted that as a Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives they always voice the issues concerning the recognition of the Armenian Genocide and the problem of Nagorno Karabakh. At the end of the meeting the members of the delegation took a tour in the National Assembly and were in the NA Plenary Session Hall.