ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 12-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակության անդամներին: Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը եւ ամրապնդմանը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա տարբեր ոլորտներում, ուստի անհրաժեշտ է խթանել համագործակցությունը հատկապես տնտեսության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում: Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ պետք է զարգացնել երկու երկրների քաղաքական շփումները՝ ընդգծելով հատկապես միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Նա շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատին այս տարվա ապրիլի 9-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի կողմից սեփական պատմության վերաբերյալ ընդհանուր համաձայնության ձեռքբերման մասին ընդունված որոշման համար, որով կոչ է արվում Թուրքիային չխեղաթյուրել պատմությունը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը, միանալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման համար պայքարին, կդատապարտի անցյալում իրագործված ցեղասպանությունները եւ կկանխի նոր սպանդները: ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ քաղաքակրթությունը պետք է ազդեցություն ունենա քաղաքականության վրա, ոչ թե հակառակը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին տեղեկացրել է նաեւ, որ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից նախաձեռնվել է ընդդեմ ցեղասպանությունների խորհրդարանական հանձնախմբեր ստեղծելու ծրագիրը, որը շուտով կներկայացվի առաջադեմ պետությունների խորհրդարաններին: Ծրագրով նախատեսվում է, որ բոլոր խորհրդարանները պետք է ունենան նման հանձնախմբեր, որոնք էլ համակարգված աշխատանքով կպայքարեն աշխարհում տեղի ունեցող ցեղասպանությունների դեմ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերի վան Բոմելը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւոր եւ պատմական է որակել իրենցը այցը Հայաստան՝ նշելով, որ այն կդառնա երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մեկնարկը: Նա նշել է, որ պատվիրակության անդամներից շատերը մասնակցել են Նիդերլանդներում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նույն օրերին Նիդերլանդների խորհրդարանում ծավալվել են Ցեղասպանության ճանաչմանը վերաբերող բանավեճեր եւ քննարկումներ: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ որպես ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով՝ իրենք մշտապես հնչեցնելու են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցերը: Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամները շրջել են Ազգային ժողովում եւ եղել ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճում:

12 мая Председатель НС Г.Саакян принял членов делегации Комиссии по внешним отношениям Палаты Представителей Королевства Нидерландов. Приветствуя гостей в парламенте, спикер НС выразил надежду, что визит посодействует развитию и укреплению армяно-нидерландских дружественных отношений.
Г.Саакян отметил наличие большого потенциала развития отношений между Арменией и Нидерландами в самых различных сферах, поэтому необходимо стимулировать сотрудничество особенно в экономике, образовании, культуре. Председатель НС отметил, что следует расширять политические контакты двух стран, особо подчеркнув развитие межпарламентских отношений.
Глава парламента высоко оценил взвешенную позицию Нидерландов по Нагорно-Карабахской проблеме. Он поблагодарил за принятое 9 апреля с.г. решение Палаты Представителей Королевства Нидерландов о достижении между Арменией и Турцией общего согласия по собственной истории, которым Турцию призывают не искажать историю.
Г.Саакян отметил, что мировое сообщество, присоединяясь к борьбе за признание и осуждение Геноцида армян, осудит совершенные в прошлом преступления и предотвратит новые бойни. По мнению спикера НС, цивилизация должна влиять на политику, а не наоборот.
Председатель парламента также сообщил гостям, что Национальным Собранием РА инициирована программа создания парламентских групп против геноцидов, которая вскоре будет представлена парламентам передовых государств мира. Программа предусматривает наличие во всех парламентах групп, способных своей скоординированной работой бороться с происходящими в мире геноцидами.
Руководитель делегации Гэри ван Бомель, поблагодарив за прием, охарактеризовал их визит в Армению как важный и исторический, отметив, что он станет стартовым в сотрудничестве парламентов двух стран. Г-н Бомель заметил, что многие из членов делегации участвовали в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян в Нидерландах. В те же дни в голландском парламенте развернулись дискуссии и дебаты по признанию Геноцида армян. Глава делегации заметил, что как Комиссия по внешним отношениям Палаты Представителей они постоянно будут поднимать вопросы, касающиеся признания Геноцида армян и Нагорно-Карабахской проблемы. В завершение встречи члены делегации ознакомились с зданием парламента и побывали в зале пленарных заседаний НС.