Մայիսի 12-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հեղինակած «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Հեղինակն առաջարկում է որպես բանկի կազմակերպաիրավական տեսակ սահմանել բաց բաժնետիրական ընկերությունը կամ կոոպերատիվ բանկը եւ արգելել հանրապետությունում բանկի՝ որպես փակ բաժնետիրական ընկերության եւ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հիմնադրումը:
ՀՀ կառավարության եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել քննարկումներ սկսելու օրինագծի հեղինակի հետ՝ նոր ստեղծվող բանկերը միայն բաց բաժնետիրական ընկերությունների ձեւով ստեղծելու վերաբերյալ պահանջ սահմանելու շուրջ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ բանկը հիմնադրվում է ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից:
Հանձնաժողովը քննարկված օրինագծին տվել է ոչ դրական եզրակացություն՝ ԱԺ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկելու համար:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը ներկայացրել է 2014 թվականի դեկտեմբերի 19-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկի միջեւ» Կոտայքի մարզի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը: Փոխնախարարը նշել է, որ համաձայնագրով նախատեսվում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի կողմից 15 տարի մարման ժամկետով ՀՀ-ին տրամադրել 3.5 մլն եվրո վարկ, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանին` բարելավելու կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարումը Կոտայքի մարզում եւ Սեւան քաղաքում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող միջոցներն ուղղվելու են կապիտալ ծախսերի ֆինանսավորմանը, թափոնների հավաքման բեռնատարների, թափոնների համար կոնտեյներների ու արկղերի ձեռքբերմանը, ինչպես նաեւ նոր աղբավայրի կառուցմանը:
Պատգամավորները փոխնախարարին ուղղել են իրենց մտահոգող հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են առաջիկա տարիների ընթացքում աղբահանության սակագնի բարձրացման հնարավորությանը, ծրագրի շրջանակներում աղբի վերամշակմանը եւ նոր աշխատատեղերի ավելացմանը, կառավարության կողմից ծրագրի իրականացման մոնիթորինգին:
Նիստում հանձնաժողովը հաստատել է «ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ամփոփ նկարագիրը:
Հանձնաժողովը որոշել է մայիսի 15-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ՝ «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի» ծրագրի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Գագիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ մայիսի 21-ին՝ ժամը 10:00-ին, ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում տեղի կունենա բյուջետային ծրագրերի կատարողականի հիմնական ցուցանիշների բարելավման առաջին փուլի աշխատանքների ամփոփիչ համաժողովը:
Աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությունը Հերի վան Բոմելի գլխավորությամբ մայիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակ...
Մայիսի 11-ին ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը արտագնա նիստ էր գումարել Տավուշի մարզի Թեղուտ համայնքում: Հանձնաժողովի նախագահ Ստեփան Մարգարյանը, փոխնախագահ Արաիկ Հովհաննիսյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արայիկ Աղաբաբյանը եւ Մնացական Մնացականյանը Թեղուտ...

12 мая Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна обсудила в первом чтении законопроект “О внесении изменений в закон РА “О банках и банковской деятельности”.
Представители Правительства РА и Центрального банка РА выразили готовность обсудить с автором проекта депутатом Г.Багратяном ряд положений предложенного законопроекта.
Комиссия вынесла по обсуждаемому проекту закона отрицательное заключение относительно внесения его в проект повестки дня сессии НС.
Заместитель министра территориального управления и местного самоуправления РА В.Тертерян   представил подписанное 19 декабря 2014 г. кредитное соглашение между РА и Европейским банком реконструкции и развития по программе управления твердыми отходами Котайкской области.
Депутаты обратились к заместителю министра с волнующими их вопросами, которые касались в основном возможного повышения тарифа на вывоз и переработку мусора, увеличения рабочих мест в рамках программы, мониторинга программы правительством.
Обсуждавшееся соглашение с положительным заключением комиссии будет представлено к ратификации парламентом.
На заседании комиссия утвердила общее описание “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2014 год”.
Комиссия решила 15 мая, в 11.00 часов, совместно с Постоянной комиссией НС по внешним сношениям организовать парламентские слушания о ходе реализации программы “Дорожный коридор Север – Юг”.
Г.Минасян сообщил, что 21 мая, в 10.00 часов, в Позолоченном зале НС состоится заключительный форум по первому этапу работ в улучшении основных показателей выполнения бюджетных программ.
12 мая Председатель НС Г.Саакян принял членов делегации Комиссии по внешним отношениям Палаты Представителей Королевства Нидерландов. Приветствуя гостей в парламенте, спикер НС выразил надежду, что визит посодействует развитию и укреплению армяно-нидерландских дружественных отношений.Г.Саакян отмети...
12 мая прибывшаяся в Армению с рабочим визитом делегация Комиссии по внешним отношениям Палаты Представителей Королевства Нидерландов во главе с Гэри ван Бомелем посетила в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закаряна мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде.Член...
Выездное заседание в общине Техут
11 мая Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления провела выездное заседание в общине Техут Тавушской области.Председатель комиссии С.Маргарян, члены комиссии А.Оганесян, А.Агабабян и М.Мнацаканян в техутском доме культуры встретились с руководителями об...