Մայիսի 20-ին Ազգային ժողովի այգում տեղի է ունեցել ճապոնական բալենիների՝ սակուրաների տնկման արարողություն:
Արարողությանը մասնակցել են Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Չիկահիտո Հարադան, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, խմբի անդամները, ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատան եւ Աժ աշխատակազմի աշխատակիցները:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանը նշել է, որ սակուրաների տնկման արարողությամբ է ցանկանում ավարտել իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: Նրա խոսքով՝ Ճապոնիայի խորհրդանիշը՝ սակուրան, մշտապես կհիշեցնի երկու ժողովուրդների ամուր բարեկամության մասին:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, կարեւորելով պարոն Հարադայի նշանակալից դերը հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման, Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության բացման գործում, իր երախտագիտությունն է հայտնել դեսպանին: Նա նշել է, որ ճապոնական բալենիները Ազգային ժողովի այգում տնկվում են երկու ժողովուրդների համար խորհրդանշական տարում. այս տարի նշվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը եւ Հիրոսիմայի ու Նագասակիի ռմբակոծման 70-րդ տարելիցը:
Սամվել Ֆարմանյանի խոսքով՝ տնկվող սակուրաները կխորհրդանշեն պատմական ընդհանրություններ ունեցող երկու ժողովուրդների բարեկամությունը:

20 мая в парке НС состоялась церемония посадки саженцев японской вишни – сакуры.
В церемонии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в РА Чикахито Харада, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Япония С.Фарманян и члены группы, а также сотрудники посольства Японии в РА и аппарата НС.
Посол Японии в РА отметил, что хотел завершить свою дипломатическую миссию в Армении церемонией посадки саженцев сакуры. По его словам, символ Японии – сакура – всегда будет напоминать о крепкой дружбе двух народов.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Япония С.Фарманян, подчеркнув заметную роль г-на Харады в развитии армяно-японских отношений, в открытии в Армении посольства Японии, выразил свою признательность послу. Он отметил, что японские вишни посажены в парке НС в символический для обоих народов год: в этом году отмечаются 100-я годовщина Геноцида армян и 70-я – бомбардировки Хиросимы и Нагасаки.
По словам С.Фарманяна, посаженные деревца сакуры будут символизировать дружбу имеющих исторические общности двух народов.