Աշխատանքային այցով Տոկիոյում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 26-ին հանդիպում է ունեցել Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի անդամների հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր, կարեւորվել է փոխայցերի անհրաժեշտությունը` երկխոսության ակտիվացման եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի նախագծման համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի ղեկավար Սեյշիրո էտոյին, բարեկամության լիգայի ղեկավարի տեղակալ Տակեակի Մացումոտոյին եւ խմբի անդամ, Ճապոնիայի Արտաքին գործերի պետական նախարար Մինորու Կիուչիին պարգեւատրել է ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալներով` հայ-ճապոնական կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը նպաստելու համար:
Նույն օրը հայկական պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաեւ Ճապոնիայի Արտաքին գործերի նախարարության Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ակիրա Մուտոյի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի ներքաղաքական զարգացումներին, երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարներին, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացմանն առնչվող հարցերի: Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների շուրջ:
Դեսպան Ակիրա Մուտոյի խնդրանքով հայկական կողմն անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ԼՂ հակամարտությանը: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը դատապարտելի է համարել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիան հայ-թուրքական սահմանի բացումն անիրավացիորեն շաղկապում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հետ: Նա նշել է, հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, եւ Թուրքիան այնտեղ որեւէ անելիք չունի: ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է որակել Ադրբեջանի գործողությունները՝ նշելով, որ դրանք չեն համապատասխանում բանակցային գործընթացի ընդհանուր ոգուն, հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին եւ առաջարկություններին:
Հիշեցնենք, որ պատվիրակության կազմում են Հայաստան-Ճապոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը եւ խմբի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը: Խորհրդարանական պատվիրակությանն ուղեկցել է Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:

26 мая находящаяся с рабочим визитом в Японии делегация во главе с вице-спикером НС РА Э.Шармазановым встретилась с членами лиги парламентской дружбы Япония – Армения. На встрече обсуждены вопросы, касающиеся армяно-японских межпарламентских связей, подчеркнута необходимость взаимных визитов – в целях активизации диалога и планирования представляющих двусторонний интерес программ.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов наградил памятной медалью Председателя НС РА руководителя лиги парламентской дружбы Япония – Армения Сейширо Это, заместителя руководителя лиги парламентской дружбы Япония – Армения   Такеаки Мацумото и члена лиги, государственного министра иностранных дел Японии Минору Киучи – за содействие укреплению и углублению армяно-японских связей.
В тот же день делегация встретилась с спецпредставителем по делам Кавказа МИД Японии, послом Акирой Муто. Собеседники обратились к внутриполитическим развитиям Армении и Японии, перспективам расширения двусторонних торгово-экономических связей, более тесному сотрудничеству в международных организациях. Стороны обменялись мнениями также по региональным и международным проблемам.
По просьбе посла Акиры Муто армянская сторона обратилась к армяно-турецким отношениям и Нагорно-Карабахскому конфликту. Руководитель армянской делегации считает предосудительным незаконную блокаду Армении Турцией, подчеркнув, что Турция необоснованно увязывает открытие армяно-турецкой границы с урегулированием НК-конфликта. Он отметил, что проблема должна быть разрешена в формате Минской группы ОБСЕ на основе трех известных принципов, и Турции там делать нечего. Вице-спикер НС охарактеризовал действия Азербайджана как недопустимые, отметив, что они не соответствуют общему духу переговорного процесса, противоречат заявлениям и предложениям сопредседателей МГ ОБСЕ.
Напомним, что в составе делегации руководитель депутатской группы дружбы Армения – Япония С.Фарманян и член группы А.Арзуманян. Парламентскую делегацию сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Японии Г.Погосян.