ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը մայիսի 25-28-ը մասնակցել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին առընթեր ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեների (հանձնաժողովների) նախագահների համակարգող խորհրդակցությանը, որը տեղի է ունեցել Դուշանբեում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ կենտրոնական ասիական տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրությունը, Աֆղանստանում իրավիճակի զարգացման միտումները, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, սահմանային եւ ռազմական անվտանգության ապահովումը եւ այլ հարցեր:
Նիստում զեկույցով հանդես է եկել նաեւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Այցի շրջանակում մասնակիցները եղել են Տաջիկստանի Հանրապետության խորհրդարանում (Մաջլիսի Օլի), որտեղ հանդիպել են խորհրդարանի նախագահի եւ Իրավակարգի, պաշտպանության ու անվտանգության հանձաժողովի անդամների հետ:
Համակարգող խորհրդակցության անդամներն այցելել են նաեւ տաջիկա-աֆղանական սահման, այնուհետեւ դեսանտագրոհային բրիգադի ուսումնական կենտրոն:

К.Нагапетян принял участие в совещании председателей комиссий по обороне и безопасности парламентов государств-членов ОДКБ при Совете ПА ОДКБ
25-28 мая председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян принял участие в координационном совещании председателей комитетов (комиссий) по обороне и безопасности парламентов государств-членов ОДКБ при Совете ПА ОДКБ, состоявшемся в Душанбе.
В ходе совещания обсуждены вопросы, касающиеся военно-политической обстановки  в центрально-азиатском регионе ОДКБ, тенденций развития ситуации в Афганистане, стоящих перед государствами-членами ОДКБ вызовов и угроз, обеспечения пограничной и военной безопасности и др.
На совещании с докладом выступил также генеральный секретарь ОДКБ Н.Бордюжа.
В рамках визита участники побывали в парламенте Республики Таджикистан – Маджлиси   Оли, где встретились с председателем парламента и с членами Комиссии по правопорядку, обороне и безопасности.
Участники координирующего совещания посетили также таджикско-афганскую границу, затем учебный центр десантно-штурмовой бригады.