ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 11-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Լատվիայում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը:
Դեսպանը նշել է, որ իր այցի նպատակն է Լատվիայի՝ Եվրամիության խորհրդում նախագահության ավարտից առաջ հանդիպել եւ քննարկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, երկկողմ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-լատվիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը: ԱԺ փոխնախագահը, անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին Հայաստանի մասնակցությանը, ընդգծել է, որ գագաթաժողովն ապացուցել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները պետք է շարունակեն զարգանալ բնականոն հունով: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, շարունակում է կարեւորել ԵՄ-ի հետ երկխոսությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կարեւորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ, ինչի ջատագովն Ադրբեջանն է:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել 21-րդ դարում ԵՄ անդամ դառնալու նկրտումներ ունեցող Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը: Նրա գնահատմամբ՝ Թուրքիայի իշխանությունների նման դիրքորոշումը չի բխում տարածաշրջանային անվտանգության շահերից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական եւ միջկառավարական մակարդակով փոխայցերը, երկկողմ կապերի ամրապնդումն ու փոխգործակցության խորացումը:

On June 11 the NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia Friendship Group Eduard Sharmazanov met with Elita Gavele, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Latvia to the RA. Armen Ghasaboghlyan, Honourable Consul of Armenia to Latvia also attended the meeting.
The Ambassador has noted that the goal of her visit is to meet and discuss issues regarding the RA-EU relations and bilateral cooperation before the completion of the Latvian Presidency in the Council of the European Union.
Eduard Sharmazanov highlighted the further development and deepening of the Armenian-Latvian friendly relations. Touching upon the participation of Armenia in the Riga Summit of the Eastern Partnership the NA Deputy Speaker has underlined that the Summit has proved that the RA-EU relations should continue to normally develop. In the NA Deputy Speaker’s word, joining the EEU Armenia continues highlighting the dialogue with the EU.
In terms of providing regional security Eduard Sharmazanov emphasized the peaceful settlement of the NK problem based on three well-known principles within the OSCE Minsk Group, noting that the way of the conflict settlement is not the war which propagates Azerbaijan.
Speaking about the Armenian-Turkish relations, the NA Deputy Speaker considered inadmissible the blockade of Armenia by Turkey, having aspirations to become an EU member in the 21st century. To his assessment, such position of the Turkish authorities does not stem from the interests of the regional security.
In the course of the meeting the parties highlighted the mutual visits at parliamentary and inter-governmental level, the strengthening of bilateral ties and the deepening of cooperation.