ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Բելառուսի դեսպանին
ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցությանը, երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական կապերին առնչվող հարցեր: Քննարկվել են նաեւ առաջիկա ամիսներին Մինսկում տեղի ունենալիք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի օրակարգի ձեւավորմանը, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումներին առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ առաջադեմ երկրները պետք է միավորեն իրենց ջանքերը՝ պայքարելու ահաբեկչության, ֆաշիզմի եւ այլատյացության դեմ՝ կանխարգելելու համար նման երեւույթների կրկնությունը 21-րդ դարում: Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ այդ հարցում ակնկալելով ՀԱՊԿ անդամ երկրների հավասարակշռված դիրքորոշումը:

NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov Receives the Ambassador of Belarus
On June 17 the NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus received Stepan Sukhorenko, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia.
In the course of the meeting issues relating to the development of inter-parliamentary relations, the cooperation at different international platforms, the political and economic ties of two countries were discussed. The sides also considered issues regarding the formation of the agenda of the 9th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus to be held in Minsk in the coming months, the cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union, as well as the events dedicated to the 70th anniversary of Victory of the Great Patriotic War.
In this context the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov noted that the advanced countries should unite their efforts to struggle against terrorism, fascism and xenophobia to prevent such phenomena in the 21st century. Touching upon the issues of regional security, the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov highlighted the peaceful settlement of the NK problem, expecting the balanced position of the CSTO member countries in that issue within the framework of the OSCE Minsk Group.