ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Բելառուսի դեսպանին
ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցությանը, երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական կապերին առնչվող հարցեր: Քննարկվել են նաեւ առաջիկա ամիսներին Մինսկում տեղի ունենալիք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի օրակարգի ձեւավորմանը, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումներին առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ առաջադեմ երկրները պետք է միավորեն իրենց ջանքերը՝ պայքարելու ահաբեկչության, ֆաշիզմի եւ այլատյացության դեմ՝ կանխարգելելու համար նման երեւույթների կրկնությունը 21-րդ դարում: Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ այդ հարցում ակնկալելով ՀԱՊԿ անդամ երկրների հավասարակշռված դիրքորոշումը:

Вице-спикер НС Э.Шармазанов принял посла Беларуси
17 июня вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ   Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в РА   С.Сухоренко.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития межпарламентских отношений, сотрудничества на различных международных площадках, политических и экономических связей двух стран. Обсуждены также   вопросы, касающиеся формирования повестки дня предстоящего 9-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ   в Минске, сотрудничества в рамках ЕАЭС, а также мероприятий, посвященных 70-летию победы в Великой Отечественной войне.
В этом контексте вице-спикер НС Э.Шармазанов отметил, что передовые страны должны объединить свои усилия в борьбе с терроризмом, фашизмом и ксенофобией – для предотвращения повторения подобных явлений в XXI веке. Обратившись к вопросам региональной безопасности, вице-спикер НС подчеркнул важность мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ, ожидая в этом вопросе взвешенной позиции стран-членов ОДКБ.