ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Ավստրիայի Հանրապետության Ժողովրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Ռայնհոլդ Լոպատկային:
Ողջունելով հյուրին՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ նրա այցը կնպաստի հայ-ավստրիական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ավստրիայի միջեւ հարաբերությունների ակտիվացումը ոչ միայն երկկողմ, այլ նաեւ` բազմակողմ ձեւաչափերով:
ԱԺ նախագահը շնորհակալալություն է հայտնել Ռայնհոլդ Լոպատկային` 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար: Ըստ Գալուստ Սահակյանի` Ավստրիայի խորհրդարանի այդ կարեւոր քայլը կնպաստի ապագայում մարդկության դեմ ոճրագործությունների կանխարգելմանը:
Աժ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ-ի կողմից նախաձեռնվել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համագործակցության պլատֆորմ, որի ձեւավորման գործում նա կարեւորել է բոլոր երկրների խորհրդարնների ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Ավստրիայի Հանրապետության Ժողովրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Ռայնհոլդ Լոպատկան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս անհրաժեշտ է համարել միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը: Նա, անդրադառնալով պլատֆորմի ձեւավորմանը, նշել է, որ այն համագործակցության նոր եզրեր կստեղծի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, երկու երկրների ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող հարցեր:

On June 26 the RA NA President Galust Sahakyan received Reinhold Lopatka, the Chairman of the Parliamentary Group of the People’s Party of the Republic of Austria.
Welcoming the guest Galust Sahakyan expressed hope that his visit would contribute to the development and strengthening of the Armenian-Austrian friendly relations.
The Head of the Parliament highlighted the activation of the relations between Armenia and Austria not only in bilateral, but also multi-lateral formats.
The NA President thanked Reinhold Lopatka for the adoption of the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915. According to Galust Sahakyan, that important step of the Austrian Parliament would promote the prevention of crimes against mankind in future.
The NA President informed that a platform of international cooperation “Parliaments against Genocide” had been initiated to be created by the RA NA, and in its formation he highlighted the participation of the representatives of the parliaments of all countries.
Thanking for warm reception Reinhold Lopatka, the Chairman of the Parliamentary Group of the People’s Party of the Republic of Austria, also considered necessary the activation of the inter-parliamentary ties. Touching upon the formation of the platform he noted that it would create new edges of cooperation.
In the course of the meeting issues concerning the development of bilateral relations and the inner-political situation of the two countries were also discussed.