ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերություններում ունեցած ներդրումի համար եւ հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով: Նա բարձր է գնահատել երկու երկրների քաղաքական եւ մշակութային փոխգործակցությունը: ԱԺ նախագահը հատկանշական է համարել Գերմանիայի Հանրապետության դիրքորոշումը 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Դեսպան Ռայներ Մորելը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար: Նա նույնպես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների գործակցության զարգացումը եւ փոխադարձ այցերը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ Ռայներ Մորելը նշել է, որ այդ միջոցառումների շնորհիվ Հայաստանն իր վրա սեւեռել է նաեւ Գերմանիայի ուշադրությունը եւ մարդիկ հասկացել են, որ տեղի ունեցածը Ցեղասպանություն է:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ համատեղ եւ արդյունավետորեն իրականացվող ծրագրերը, անդրադարձել են «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանությունների» միջազգային համագործակցության միջխորհրդարանական պլատֆորմին: Ցեղասպանությունների դատապարտման համատեքստում ԱԺ նախագահը նշել է, որ քաղաքակրթությունը պետք է վեր դասվի քաղաքականությունից:

26 июня Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в РА  Райнера Мореля – в связи с завершением дипломатической миссии.
Г.Саакян поблагодарил посла за вклад в армяно-немецкие отношения и пожелал успехов в дальнейшей работе. Глава парламента подчеркнул важность развития отношений двух стран в различных направлениях. Он высоко оценил политическое и культурное взаимодействие РА и ФРГ. Спикер НС выделил позицию Германии в вопросе признания Геноцида армян 1915 г. в Османской империи.
Посол Р.Морель поблагодарил Председателя НС за плодотворное сотрудничество. Он также подчеркнул важность развития взаимодействия двух стран и взаимных визитов. Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, посол отметил, что благодаря этим мероприятиям Армения привлекла внимание Германии, и люди поняли, что свершившееся – Геноцид.
В ходе встречи собеседники выделили также совместно и продуктивно реализуемые программы,   обратились к межпарламентской платформе международного сотрудничества “Парламенты против геноцидов”. В контексте осуждения геноцидов Председатель НС отметил, что цивилизация должна быть выше политики.