«Խոր ցավով տեղեկացա «Շախմատ-64» հաղորդաշարի հեղինակ եւ վարող, «Շախմատային Հայաստան» հանդեսի հիմնադիր եւ գլխավոր խմբագիր, ՀՀ վաստակավոր լրագրող, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Հովհաննիսյանի մահվան մասին:
Գագիկ Հովհաննիսյանի շախմատային հանրամատչելի հաղորդումները, վերլուծություններն ու մեկնաբանություններն իսկական դասընթացներ էին շախմատասերների,ինչպես նաեւ ապագա լրագրողների համար, որոնց նա երկար տարիներ դասավանդում էր Երեւանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Նա հայկական շախմատի նորագույն պատմության անբաժանելի վկան ու տարեգիրն էր, շախմատի Հայաստանի հավաքականների հաղթանակների մշտական ուղեկիցը, ով կարողանում էր իր հագեցած ռեպորտաժներով այդ հաղթանակների ողջ բերկրանքը լիարժեք փոխանցել մարզասերներին:
Կորստի այս ծանր պահին անկեղծորեն ցավակցում ու մխիթարության խոսքերս եմ ուղղում Գագիկ Հովհաննիսյանի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին ու ընկերներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ԱԺ նախագահի ուղերձում:

NA Speaker Sends Message of Condolence on Gagik Hovhannisyan’s Death
“I learnt with deep pain of the death of Gagik Hovhannisyan, author and presenter of “Chess-64” programme series, founder and Editor-in-Chief of “Chess Armenia” journal, the RA Honoured journalist, and General Secretary of Armenian Chess Federation.
Gagik Hovhannisyan’s popular chess programmes, analyses and comments were real courses for chess amateurs, as well as for future journalists, who he was teaching in the Faculty of Journalism of Yerevan State University for many years. He was the inseparable witness and chronicler of the newest history of the Armenian chess, the permanent guide of the victories of the Armenian national teams of chess, who was able to fully pass the whole joy of the those victories to the sport amateurs with his coverages.
At this grave moment of loss I sincerely express my condolence and address my words of comfort to Gagik Hovhannisyan’s family, close relatives and friends and share their grief,” the NA Speaker’s message reads.