ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, Բելառուսի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 29-ին հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր, կարեւորվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը: Կարեւորվել է նաեւ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես ՀԱՊԿ խորհրդարանական եւ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներում: Պարոն Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ խորհրդարանականների առավել սերտ համագործակցությունը:
Տարածաշրջանային կայունության եւ անվտանգության համատեքստում անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է հակամարտությունների ռազմական ճանապարհով լուծումը եւ անթույլատրելի համարել Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը: Վլադիմիր Անդրեյչենկոն իր հերթին նշել է, որ Բելառուսը ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:
ԱԺ փոխնախագահն ընթացիկ տարին հայ ժողովրդի համար բացառիկ է համարել. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ լրացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նրա գնահատմամբ՝ այն հայ ժողովրդի եւ միջազգային հանրության համար կարեւոր է ոչ միայն պատմական փաստերը վերաիմաստավորելու, այլեւ նման հանցագործություններին «այլեւս երբեք» ասելու տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահն անհրաժեշտ է համարել միասնական պայքարը նացիստական գաղափարախոսության, ֆաշիզմի եւ այլատյացության դեմ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական կապերին առնչվող հարցերի:

29 июня возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация в составе депутатов НС Т.Вардапетяна, Г.Меликяна и А.Минасяна в рамках визита в Республику Беларусь встретилась с председателем Палаты представителей НС РБ В.Андрейченко.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества, подчеркнули важность активной деятельности Межпарламентской комиссии. Особо выделено сотрудничество на международных парламентских площадках, в частности в ПА ОДКБ и МПА СНГ.   Г-н Шармазанов отметил необходимость более тесного сотрудничества парламентариев по вопросам, имеющим ключевое значение для обеих стран.
Обратившись в контексте региональной стабильности и безопасности  к урегулированию НК-конфликта, Э.Шармазанов осудил разрешение конфликтов военным путем, считая недопустимой милитаристскую риторику Азербайджана. В.Андрейченко в свою очередь отметил, что Беларусь – сторонник мирного урегулирования НК-проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ.
Вице-спикер НС охарактеризовал текущий год для армянского народа как исключительный: в канун 70-летия Великой Отечественной войны исполнилась 100-я годовщина Геноцида армян. В его оценке, для армянского народа и мирового сообщества дата важна не только для переосмысления исторических фактов, но и с точки зрения исключения впредь подобных преступлений. Э.Шармазанов отметил необходимость совместной борьбы против нацистской идеологии, фашизма и ксенофобии.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам развития межпарламентских отношений, политических и экономических связей двух стран.