ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, հունիսի 29-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հետ:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները խարսխված են փոխըմբռնման եւ ավանդական բարեկամության վրա՝ նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարեւորում է համագործակցության առավել խորացումն ու ընդլայնումը: Նրա խոսքով՝ նկատելի է միջխորհրդարանական երկխոսության դրական դինամիկա, ինչին նպաստում են փոխայցերը, ինչպես նաեւ՝ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձեւաչափում իրականացվող աշխատանքը:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միությանն ու անդամ երկրների փոխգործակցությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ ԵՏՄ անդամակցությունը գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, երկու երկրների ռազմավարական համագործակցությանը եւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությանը:

29 июня возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация в составе депутатов НС Т.Вардапетяна, Г.Меликяна и А.Минасяна встретилась в Минске с председателем Совета Республики НС Республики Беларусь М.Мясниковичем.
Вице-спикер НС РА подчеркнул, что отношения двух стран зиждятся на взаимопонимании и традиционной дружбе, отметив, что Армения осознает важность углубления и расширения сотрудничества. По его словам, заметна позитивная динамика межпарламентского диалога, чему содействуют взаимные визиты, а также работа в формате Межпарламентской комиссии.
Обратившись к ЕАЭС и взаимодействию стран-членов, Э.Шармазанов подчеркнул, что членство в этой организации создаст новые возможности развития отношений с партнерами.
В ходе встречи стороны коснулись также 70-летия Великой Отечественной войны, 100-й годовщины Геноцида армян, военно-стратегического сотрудничества двух стран и необходимости   взаимной поддержки на международных парламентских площадках.