ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության տնօրեն Նիք Գըրին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչը:
Ողջունելով հյուրին՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը:
Հյուրի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, խոսել առկա մարտահրավերների մասին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից, հայ-թուրքական հարաբերություններից:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն` հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրները եւ անվտանգության ապահովման ու կայուն զարգացման անհրաժեշտությունը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից՝ Արտակ Զաքարյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման վերաբերյալ, ինչն ապակայունացման վտանգ է ստեղծում տարածաշրջանում: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ Հայաստանն ակնկալում է, որ միջազգային կազմակերպությունները հավասարաչափ եւ հավասարակշռված վերաբերմունք կունենան Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի նկատմամբ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանն այն դիտարկում է առանց նախապայմանների, փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համատեքստում, ինչն արտացոլված է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շուրջ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններում, որոնք թուրքական կողմի ոչ համարժեք ու անպատասխանատու քայլերի պատճառով չեն վավերացվել:
Արտակ Զաքարյանը նաեւ խոսել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունից` նշելով, որ Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ-ի անդամ, շարունակում է փոխշահավետ գործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Նիք Գըրը կարեւորել է Հայաստանի՝ տարածաշրջանում կայունության պահպանմանն ուղղված դերակատարությունը: Նա խոսել է ՀՀ-ին քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության մասին: Հյուրը կարեւորել է ԼՂՀ հարցում խաղաղ կարգավորումը եւ նշել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ը կարեւոր աշխատանք է կատարում այդ գործում եւ անհրաժեշտ է աջակցել նրա ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ հակամարտող կողմերի ժողովուրդների միջեւ փոխադարձ վստահության կառուցման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցեր:

On July 1 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received Nick Gurr, Director of the International Security Policy at the United Kingdom Ministry of Defence. Katherine Leach, Ambassador of the United Kingdom to the RA attended the meeting.
Welcoming the guest Artak Zakaryan has noted that Armenia greatly highlights the development of cooperation in bilateral and multilateral format with the United Kingdom, as well as the activation of the inter-parliamentary relations.
At the guest’s request the Committee Chairman presented the regional developments, talked about the existing challenges, the NK conflict settlement process and the Armenian-Turkish relations.
Artak Zakaryan has stated that the RA pursues balanced foreign policy, taking into consideration the numerous problems existing in the region and the necessity of ensuring security and stable development.
Speaking about the NK problem, Artak Zakaryan has expressed his concern about the deconstructive position of Azerbaijan, which creates destabilisation danger in the region. According to the Committee Chairman, Armenia expects that the international organisations will have adequate and balanced attitude towards the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh problem.
Touching upon the settlement of Armenia-Turkey relations, Artak Zakaryan has noted that Armenia observes it without preconditions, in the context of the establishment of mutually beneficial cooperation, which is reflected in the Armenian-Turkish protocols signed on the establishment of diplomatic relations and development of bilateral relations, which have not been ratified because of non-adequate and irresponsible steps taken by the Turkish side.
Artak Zakaryan also talked about Armenia-NATO cooperation, noting that Armenia being a CSTO member continues mutually beneficial partnership with NATO.
Thanking for the reception, Nick Gurr highlighted the role of Armenia in the maintenance of stability in the region. He talked about the necessity of showing political support to the RA. The guest has emphasized the peaceful settlement in the NKR issue and has stated that the OSCE Minsk Group fulfills an important work in that issue, and it is necessary to support its efforts.
In the course of the meeting issues regarding the necessity of building mutual trust between the peoples of conflicting sides were also discussed.