Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտորին
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 3-ին ընդունել է Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտոր Մերի Փափազյանին: Հյուրին ուղեկցել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի (ՀՊՄՀ) ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, գոհունակությամբ նշել է, որ ՀՊՄՀ-ն եւ Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանն արդյունավետ համագործակցում են: Որպես ՀՊՄՀ կառավարման խորհրդի նախագահ՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ այդ համագործակցությունն առավել կխորանա համատեղ իրականացվելիք ծրագրերի արդյունքում: Ընդգծելով, որ մեր երկրում կրթությունը գերակա ուղղություն է՝ Գալուստ Սահակյանը հյուրին ներկայացրել է ՀՀ կրթական համակարգի առանձնահատկությունները՝ նշելով, որ ներկայում աշխատանք է տարվում ՀՀ բուհերը միջազգային կրթական չափորոշիչներին առավել համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտոր Մերի Փափազյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած բուհի անցած ուղին, կառուցվածքը, ծրագրերն ու առաջիկայում իրականացվելիք քայլերը: Նա ընդգծել է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հետ փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները եւ այս հարցում կարեւորել ՀՊՄՀ ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանի ջանքերն ու ներդրումը:

Г.Саакян принял ректора Государственного университета Южного Коннектикута
3 июля Председатель НС Г.Саакян принял ректора Государственного университета Южного Коннектикута Мэри Папазян. Гостью сопровождал ректор Армянского государственного педагогического университета (АГПУ) им. Х.Абовяна Р.Мирзаханян.
Спикер парламента, приветствуя гостей в НС, с удовлетворением отметил успешное сотрудничество двух вузов – Государственного университета Южного Коннектикута и АГПУ им. Х.Абовяна. Как председатель Совета управления АГПУ Г.Саакян выразил надежду, что это сотрудничество станет еще теснее в итоге реализации совместных программ. Подчеркнув приоритетность образования в нашей стране, Председатель НС представил М.Папазян особенности образовательной системы РА, отметив, что в настоящее время ведется работа по максимальной гармонизации вузов Армении с международными образовательными стандартами.
Ректор Государственного университета Южного Коннектикута М.Папазян представила пройденный вузом путь, его структуру, программы и планы. Она подчеркнула достигнутые с АГПУ договоренности о развитии  взаимосотрудничества и особо выделила в этом вопросе усилия и вклад ректора вуза Р.Мирзаханяна.