ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
Սահմանադրությունն իրավական հենքի վրա է դրել մեր զգացմունքներն ու այն արժեհամակարգը, որն ի բնե մեր մեջ է եղել անգամ պետականության բացակայության պայմաններում: Այն մեր պետականության կարեւորագույն եւ հիմնական իրավական վկայագիրն է: Եւ բոլորիս պարտքն է ՀՀ Սահմանադրությամբ հռչակված եւ նրա հիմքում ընկած արժեքներին վերաբերվել այնպես, ինչպես մեր պատմությանն ու երկրին:
20 տարի առաջ անկախ Հայաստանի Սահմանադրության ընդունումով քվեարկեցինք իրավական պետության, ժողովրդավարության եւ ազատության օգտին, ըստ էության, վերահաստատելով այն, ինչ հայտարարել էինք դրանից մի քանի տարի առաջ անցկացված անկախության հանրաքվեով: Իսկ Սահմանադրության ընդունումից մեկ տասնամյակ անց փոփոխություններ կատարելով երկրի հիմնական օրենքում` ավելի հասունացած քաղաքացիական եւ քաղաքական գիտակցությամբ վերստին հավաստեցինք հավատարմությունը ժողովրդավարական զարգացմանն ու առաջընթացին:
Սահմանադրությունը մեզ տվել է ամենագլխավորը` ընտրության իրավունք` ճանապարհի, ազատության, մտածողության եւ կենսակերպի ընտրության իրավունք: Արդեն մի քանի տասնամյակ նշելով Սահմանադրության օրը` մենք մեր հարգանքն ենք արտահայտում ոչ միայն երկրի հիմնական իրավական փաստաթղթի ու պետականության, այլեւ մեր իսկ ընտրության նկատմամբ:
Սահմանադրության մեջ կատարվող կամ նախատեսվող որեւէ փոփոխություն նպատակ ունի ավելի ժողովրդավարական դարձնել կառավարման համակարգը, ընդլայնել քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը երկրի ընթացքին, փաստելով, որ ուժեղ պետությունը նաեւ նշանակում է ոչ միայն տնտեսապես մեծ հնարավորություններ, այլեւ ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն` ազգային եւ համամարդկային արժեքներով առաջնորդվող եւ դրանք ի շահ սեփական երկրի ծառայեցնող: Այդպիսի ուղղվածություն ունեն նաեւ առաջիկայում նախատեսված եւ երկրի հիմնական օրենքի բովանդակությունը հարստացնելուն միտված սահմանադրական փոփոխությունները, որոնք, բնականաբար, կյանքի են կոչվելու ժողովրդի հավանությանն արժանանալուց հետո:
Սահմանադրությունը ոչ միայն գործողությունների ծրագիր է, այլեւ նախ եւ առաջ հնարավորություն այդ գործողությունների համար: Այն ոչ միայն մեր երազանքների ամփոփումն է, այլեւ նպատակների ամրագրում: Այն հարգանք է հանուն պետականության մարտնչածների եւ այդ պետականությունը կերտածների հանդեպ, միաժամանակ, վստահություն է պետականությունը հուսալի ձեռքերում պահողների եւ պետականության ապագայի մասին մտածողների հանդեպ: Այն նոր հաղթանակների երաշխիքն է եւ մղում է նոր ձեռքբերումների:

Поздравление Председателя НС Г.Саакяна к Дню Конституции
На Конституции зиждятся наши чувства и ценностная система, естественно заложенная в нас даже при отсутствии  государственности. Это важнейшее и основное правовое свидетельство нашей государственности. И долг каждого из нас относиться к провозглашенным Конституцией РА и   лежащим в ее основе ценностям так, как к нашей истории и стране.
20 лет назад принятием Конституции независимой Армении мы проголосовали за правовое государство, демократию и свободу, по сути подтвердив декларированное проведенным за несколько лет до этого   референдумом о независимости. А проведя изменения в Основном Законе страны спустя десятилетие после принятия Конституции, с более зрелым гражданским и политическим сознанием вновь подтвердили приверженность демократическому развитию и прогрессу.
Конституция дала нам самое главное: право выбора – право выбора пути, свободы, мышления и образа жизни. Отмечая День Конституции уже несколько десятилетий, мы выражаем свое уважение не только к основному правовому документу страны и к государственности, но именно к нашему выбору.
Любое вносимое или намечаемое изменение в Конституции нацелено на еще большее совершенствование демократической системы управления, расширение участия гражданского общества в жизни страны, констатируя, что сильное государство предполагает наличие не только больших экономических возможностей, но также сильного гражданского общества, руководствующегося национальными и общечеловеческими ценностями и поставившего их на службу интересов собственной страны. Такую тенденцию имеют и направленные на обогащение содержания Основного Закона предусмотренные конституционные изменения, которые, естественно, будут претворены в жизнь при одобрении народа.
Конституция не только программа действий, но прежде всего возможность этих действий. Это не только обобщение наших желаний, но и закрепление наших целей. Это уважение к сражавшимся во имя нашей государственности и созидавшим эту государственность, в то же время – доверие к держащим в надежных руках государственность и думающим о будущем этой государственности. Это гарантия новых побед и новых достижений .