Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ի լիագումար նիստում
Հուլիսի 6-11-ը Բեռնում (Շվեյցարիա) տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի (ՖԽՎ) 41-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:
ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը, ելույթ ունենալով Քաղաքական հանձնաժողովի նիստում, անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, այդ կապակցությամբ Հայաստանում տեղի ունեցած միջոցառումներին, որոնք առանձնահատուկ կոչ են աշխարհին՝ միտված ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխանգելմանն ու դատապարտմանը: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարի ելույթից հետո Քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ Ժակ Լըժանդրը հանձնաժողովի անունից իր զորակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ՖԽՎ լիագումար նիստի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել եւ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Ստեֆան Ռոսինին, Շվեյցարիայի Պետությունների խորհրդի նախագահ Կլոդ Հեշը, ՖԽՎ նախագահ Պոլ ՄըքԻնթայերը, Ֆրանկոֆոնիայի Միջազգային Կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Միքայել Ժանը, Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերը:
Եվրոպայի տարածաշրջանի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը ներկայացնելիս՝ Բելգիայի պատվիրակության անդամ Ֆրանսուազ Բերտիոն, ով փոխարինում էր Եվրոպայի տարածաշրջանի առաքելության ղեկավար Ժան-Պոլ Վահլին, նշել է, որ 2015 թ. մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը Երեւանում հրավիրված Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների նիստը կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին, որի ժամանակ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Նշենք, որ Մարգարիտ Եսայանը լիագումար նիստի աշխատանքներին մասնակցելուն զուգահեռ հանդիպել է տարբեր երկրների իր գործընկերների հետ: Տիկին Եսայանը մասնակցել է նաեւ ՖԽՎ կանանց ցանցի նիստին, հանդես եկել օրակարգային հարցերի քննարկումների ժամանակ:
Հուլիսի 5-10-ը տեղի է ունեցել նաեւ Երիտասարդ ֆրանկոֆոնների խորհրդարանի (ԵՖԽ) 7-րդ նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Հայաստանից մասնակցել է Երեւանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի երրորդ կուրսի ուսանողուհի Լուսինե Նալբանդյանը:

На пленарном заседании ПА Франкофонии
6-11 июля в Берне (Швейцария) состоялась   41-я пленарная сессия Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ), в которой принимала участие руководитель делегации НС РА в ПАФ М.Есаян.
М.Есаян, выступив на заседании Политической комиссии, обратилась к 100-й годовщине Геноцида армян и связанным с датой мероприятиям в Армении, явившимся своеобразным призывом к миру о предотвращении и осуждении геноцидов и преступлений против человечества. После выступления М.Есаян   председатель Политической комиссии Жак Лежандр от имени комиссии выразил солидарность с армянским народом в связи с столетием геноцида.
В торжественной церемонии открытия пленарного заседания ПАФ участвовали и выступили с приветствиями председатель Национального Совета Швейцарии Стефан Россини, председатель Совета Конфедерации Швейцарии Клод Хеш, председатель ПАФ Поль Мак’Интайер, генеральный секретарь Международной организации Франкофонии   Микаэль Жан, руководитель федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтер.
Представляя отчет о европейской региональной деятельности, член делегации Бельгии Франсуаз Бертио, заменявшая главу европейской миссии Жана-Поля Вахла,   отметила, что созванное в Ереване с 30 марта по 2 апреля 2015 г. заседание председателей   ПАФ Европы состоялось в канун 100-й годовщины Геноцида армян и на нем было принято заявление, осуждающее это преступление века.
Руководитель армянской делегации М.Есаян, помимо участия в работе пленарного заседания, имела встречи со своими   коллегами из различных стран, участвовала в ряде других мероприятий по повесточным вопросам ПАФ.
5-7 июля состоялась также 7-я сессия Парламента молодых франкофонов (ПМФ), в работе которой от Армении приняла участие студентка ЕГЛУ им.В.Брюсова Л.Налбандян.