ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 17-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Նո Յուն Մինի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է հայ-կորեական հարաբերությունների զարգացումը՝ շեշտելով հատկապես երկու երկրների խորհրդարանական կապերի խորացումը: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Կորեայի Հանրապետությանը 2011 թվականին ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճի տեխնիկական վերազինմանն աջակցելու համար:
Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Կորեայի հավասարակշիռ մոտեցումը Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ: ԱԺ նախագահը նշել է, որ տեղյակ է Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նո Յուն Մինի ծավալած հայանպաստ գործունեությանը:
Գալուստ Սահակյանը խոսել է նաեւ Ազգային ժողովի կողմից կյանքի կոչված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» նախաձեռնության մասին, որով կոչ է արվում աշխարհի խորհրդարաններին՝ դատապարտելու ցեղասպանություններն ամբողջ աշխարհում:
Նո Յուն Մինը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ մինչ խորհրդարան այցելելը իր գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծանոթացել թանգարան-ինստիտուտում տեղ գտած նմուշներին եւ մեծ ցավ ապրել՝ հայ ժողովրդի ողբերգության վկայությունները տեսնելով: Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ Կորեան եւ Հայաստանը բախտակիցներ են այդ առումով:
Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն Ազգային ժողովի նախագահին է նվիրել իր հեղինակած «Ժամանակակից ողբերգություններ» գիրքը, որի առաջին գլուխը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը:
Հանդիպման ավարտին Գալուստ Սահակյանը հայ-կորեական բարեկամական կապերի ամրապնդման համար Նո Յուն Մինին պարգեւատրել է Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:

On July 17 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the parliamentary delegation of the Republic of Korea led by Noh Young-min.
Welcoming the guests in the National Assembly Galust Sahakyan highlighted the development of the Armenian-Korean relations, especially stressing the deepening of parliamentary ties of the two countries. The NA Speaker thanked the Republic of Korea for supporting the technical re-equipment of the NA Plenary Session Hall in 2011.
Galust Sahakyan highly assessed the balanced approach of Korea over the issues of high importance for Armenia. The NA Speaker has noted that he is aware of pro-Armenian activities by Noh Young-min, the Head of Korea-Armenia Friendship Group of the Parliament of the Republic of Korea.
Galust Sahakyan has also talked about the initiative “The Parliamentarians against Genocide” called into life by the National Assembly, by which it is called on to the parliaments of the world to condemn the genocides in the whole world.
Thanking for the reception Noh Young-min has noted that before visiting the parliament the delegation led him went to the Armenian Genocide Memorial Complex, got acquainted with the exhibits in the Museum-Institute and felt big pain seeing the evidence of the Armenian people’s tragedy. The Head of Korea-Armenia Friendship Group has noted that Korea and Armenia are companions of fortune in that aspect.
The Head of Korea-Armenia Friendship Group presented to the Speaker of the National Assembly the book “Modern Tragedies” authored by him, the first chapter of which is dedicated to the Armenian Genocide.
At the end of the meeting Galust Sahakyan awarded Noh Young-min the Medal of Honour of the National Assembly for strengthening the Armenian-Korean friendship relations.