«Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսուցիչներ, ուսանողներ, դասախոսներ, ծնողներ, շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա եւ ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ:
Մենք կրթությանն ու դպրոցին վերաբերվում ենք որպես մեր արժեհամակարգի հիմնասյան, որպես ինքնակազմակերպման հզոր միջոցի, որպես ինքնապաշտպանական եւ, միաժամանակ, հաղթանակող զենքի, զենք, որով արժանապատվորեն ստեղծել ենք մեր պատմությունն ու բարեհաջող անցել ժամանակի շրջափուլերով:
Այսօրվա ժամանակը բացառություն չէ իր մարտահրավերներով: Դպրոցում ուսուցչի առաջնորդությամբ մեկնարկում է դրանք հաջողությամբ հաղթահարելու դասընթացը՝ գիտելիքի ձեռքբերմամբ, քաղաքացիական գիտակցության, ազգային արժանապատվության, հայրենիքը սիրելու այբուբենի ուսուցանմամբ, դասընթաց, որն ավելի հաստատուն եւ հիմնավոր տեսք է ստանում արդեն բուհական միջավայրում, զինծառայության մեջ, աշխատանքային գործունեության ընթացքում: Դպրոցի ընտանեկան ջերմության մեջ է թրծվում այն գիտելիքը, որը հետո որպես հաղթաթուղթ ողջ կյանքի ընթացքում ուղեկցում է յուրաքանչյուրիս՝ ճանապարհ ցույց տալով, դռներ բացելով, բարձունքի հասցնելով: Այդ հաղթաթղթի հետագա հաջողակությամբ եւ արդյունավետ օգտագործմամբ պայմանավորվում է մարդու ճակատագիրը, պետության ու հասարակության վաղվա օրը, դրա գործուն օժանդակությամբ է գրվում երկրի ու ժողովրդի պատմության էջը:
Մեր յուրահատուկ հարստությունն են ազգային դպրոցի ընդգրկուն եւ շատ դեպքերում անգերազանցելի պատմությունը, անձնվեր ու հաճախ նաեւ անձնազոհ ուսուցչի կերպարը, որոնք ծնունդ են տվել հայրենիքի պաշտպան խիզախ զինվորին ու հայրենիքի դեմքը պարզերես անող գիտնականին, հայրենիքի շահերը պաշտպանող դիվանագետին ու հայրենի հողը շենացնող հողագործին: Այն ոչ միայն մեզ հպարտություն պարգեւող անցյալն է, այլեւ ավանդների շարունակություն հանդիսացող ներկան եւ հուսալիության ամուր հիմքեր ունեցող ապագան, որը գտնվում է աշակերտի եւ ուսուցչի, ուսանողի եւ դասախոսի, մանկապարտեզի դաստիարակի ու նրա սանի, մեզնից յուրաքանչյուրի ձեռքում:
Ամեն ուսումնական տարվա սկիզբ նշանակում է սերունդների մուտք դեպի կրթական հաստատություններ, իսկ մասնավորապես առաջին դասարանցիների եւ առաջին կուրսեցիների համար՝ մուտք դեպի նոր աշխարհ ու նոր միջավայր: Առանձնահատուկ ցանկանում եմ շնորհավորել հենց նրանց, ինչպես նաեւ իրենց առաջին դասն անցկացնող մանկավարժներին՝ մաղթելով այս օրվա խորհրդի նման լուսավոր ճանապարհ՝  ձեռքբերումներով լեցուն:
Թող խաղաղությունը, հաջողությունն ու լավատեսությունն ուղեկցեն բոլորիդ՝  երաշխավորելով բարեկեցիկ ու երջանիկ կյանք ավելի ապահով եւ զարգացած Հայաստան հայրենիքում»:

“Дорогие учащиеся, учителя, студенты, преподаватели, родители, поздравляю вас с Днем знаний и началом учебного года!
К образованию и школе мы относимся как к опоре нашей системы ценностей, как к мощному средству самоорганизации, как к оборонительному и в то же время победному оружию – оружию, которым достойно создали нашу историю и успешно прошли вехи эпохи.
Своими вызовами нынешнее время – не исключение. В школе под руководством учителя стартует курс их успешного преодоления – путем обретения знаний, гражданского сознания, национального достоинства, постижения азбуки патриотизма, курс, который обретает более крепкую базу уже в вузовской среде, в армейской службе, в ходе трудовой деятельности.   В семейной теплоте школы выковывается знание, которое впоследствии, как победный козырь, всю жизнь сопровождает каждого из нас, указывая путь, открывая двери, помогая достичь высот. Дальнейшей успешностью и эффективным использованием этого победного козыря обуславливаются судьба человека, грядущий день государства и общества, с его действенной помощью заполняется страница истории страны и народа.
Наше уникальное богатство – содержательная и во многих случаях непревзойденная история национальной школы, образ преданного и зачастую также самоотверженного учителя, которые рождают отважного защитника родины и делающего честь родине ученого, защищающего интересы родины дипломата и трудолюбивого земледельца. Это не только наше гордое прошлое, но и являющееся продолжением традиций настоящее и имеющее крепкую надежную базу будущее, которое находится в руках учащегося и учителя, студента и преподавателя, воспитателя и питомца детсада, каждого из нас.
Начало каждого учебного года означает вхождение поколений в образовательные учреждения, а в частности для первоклассников и первокурсников –   вступление в новый мир и новую среду. Особо хочу поздравить именно их, а также проводящих свой первый урок педагогов, желая им светлого, как нынешний   день, полного достижений пути.
Пусть мир, успех и оптимизм сопутствуют всем вам, обеспечивая благополучную и счастливую жизнь в более надежной и развитой родине – Армении”.