ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսին:
Նաիրա Զոհրաբյանը դեսպանին ներկայացրել է Հայաստանի ներքին եւ արտաքին օրակարգի հիմնախնդիրները: Հիմնական անդրադարձը եղել է սահմանադրական փոփոխություններին: Ըստ դեսպանի՝ անչափ կարեւոր է, որ երկրի հիմնական քաղաքական ուժերը եւ նաեւ այնպիսի ծանրակշիռ քաղաքական կուսակցություն, ինչպիսին է «Բարգավաճ Հայաստանը», անպայման իր ակտիվ մասնակցությունն ունենա սահմանադրական փոփոխությունների բովանդակային քննարկումներին: Այս առնչությամբ Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է կուսակցության մոտեցումները, դիտարկումները եւ մտահոգությունները ներկայացված փաթեթի մի քանի առանցքային դրույթների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության խնդիրները: Նաիրա Զոհրաբյանը մտահոգություն է հայտնել, որ այնպիսի կարեւորագույն հարթակում, ինչպիսին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն է, քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ, ադրբեջանական հստակ կողմնորոշմամբ հանդես եկող հունական պատվիրակության ներկայացուցիչ Դորա Բակոյանիսն ուղղակիորեն ստվեր է գցում հայ-հունական խորհրդարանական հարաբերությունների վրա: Այս առնչությամբ դեսպանը նշել է, որ իրենց հայտնի է Դորա Բակոյանիսի կողմնորոշումը եւ պաշտոնապես հայտարարել է, որ բազմիցս ասվել է, որ վերջինս չի ներկայացնում Հունաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը եւ այդ մասին հրապարակավ հայտարարություն է եղել:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-հունական խորհրդարանական կապերն առավել խորացնելուն առնչվող հարցեր: Իոանիս Տայիսը նշել է, որ իրենք ուշադիր հետեւում են ԲՀԿ-ում տեղի ունեցող գործընթացներին եւ իրենց համար շատ ողջունելի է, որ այսօր կուսակցությունն ամուր դիրքերում է:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հունաստանում տիրող մտահոգիչ իրավիճակը. Նաիրա Զոհրաբյանը հույս է հայտնել, որ Հունաստանը կկարողանա իր մեջ ներուժ եւ վճռականություն գտնել՝ ստեղծված բարդ սոցիալտնտեսական իրավիճակից դուրս գալու համար:

On September 3 the Head of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan received Ioannis Tayis, Greek Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia .
Naira Zohrabyan has presented to the Ambassador Armenia’s internal and external agenda issues. The constitutional reforms were mainly touched upon. According to the Ambassador, it is extremely important that the country’s key political forces and the weighty political party such as Prosperous Armenia have their active participation in the content discussions of the constitutional amendments. In this regard Naira Zohrabyan has presented the party’s approaches, observations and concerns on some key provisions of the submitted package.
During the meeting the issues of Armenia-Greece parliamentary cooperation were discussed. Naira Zohrabyan expressed her concern that in such important platform as the PACE the Head of the Political Committee, representative of the Greek delegation Dora Bakoyannis with her definite pro-Azerbaijani orientation directly casts shade on the Armenian-Greek parliamentary relations. In this regard the Ambassador has mentioned that they are aware of Dora Bakoyannis’ position and has officially announced that it has been multiple times mentioned that the latter doesn’t represent Greece ’s official position and it has been publicly announced about that.
The parties have also discussed issues concerning the deepening of the Armenian-Greek parliamentary ties. Ioannis Tayis has noted that they attentively observe processes occurring in the Prosperous Armenia Party and they appreciate that today the Party is in the strong position.
The interlocutors have also discussed the concerning situation in Greece . Naira Zohrabyan has expressed hope that Greece could find potential and resoluteness in it, for overcoming the created socio-economic situation.