Հանդիպում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության ռազմական կցորդ Էնտոնի Սեբոյի հետ
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը սեպտեմբերի 3-ին հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Էնտոնի Սեբոյի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱՄՆ դեսպանատան քաղաքական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Ռուբեն Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնք առնչվում են միջազգային խաղաղապահ առաքելությանը ՀՀ մասնակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը, ռազմական կրթությանը եւ վարժանքներին, պաշտպանության ոլորտի խորհրդատվություններին, ԱՄՆ «Ջորջ Մարշալ» կենտրոնի հետ համագործակցությանը: Հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել համագործակցության մակարդակը եւ խոսել նշված ուղղությունների զարգացման հեռանկարների մասին:
Կողմերը խոսել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ անդրադառնալով վերջին օրերին ԼՂՀ հետ շփման գծում եւ Տավուշի մարզի սահմանային շրջաններում տիրող լարվածությանը, ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման եւ հայկական բնակավայրերի գնդակոծման դեպքերին: Քննարկվել են խորհրդարանականների եւ խորհրդարանի աշխատակազմի՝ վերապատրաստման ծրագրերին մասնակցելուն առնչվող հարցեր, որոնք վերաբերում են խորհրդարանի դերի բարձրացմանը, գործիքակազմի կատարելագործմանն ու մասնագիտական կարողությունների բարելավմանը:
Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության համատեքստում խորհրդարանների դերը, մասնավորապես երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ կապերի ամրապնդման եւ փոխգործակցության տեսակյունից: Նա կարեւորել է հայ խորհրդարանականների մասնակցությունը 2015թ. հուլիսին Գարմիշում տեղի ունեցած «21-րդ դարը եւ անդրազգային անվտանգության մարտահրավերները, խորհրդարանի դերը» թեմայով ծրագրին: Էնտոնի Սեբոն անդրադարձել է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության գործում վստահության ամրապնդման միջոցների կարեւորությանը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Կորյուն Նահապետյանը վերահաստատել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ծրագրերի իրականացմանը խորհրդարանական ձեւաչափով նպաստելու պատրաստակամությունը:

Meeting with U.S. Military Attaché in Armenia Anthony Sebo
On September 3 the Head of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan has met U.S. military attaché in Armenia , Colonel Anthony Sebo. Ruben Harutunian, Deputy Chief of Political Section at U.S. Embassy, also attended the meeting.
During the meeting issues of bilateral interest have been discussed, which refer to the RA participation to the international peaceful mission, regional security, military education and exercises, defense consultations, cooperation with U.S. George C. Marshall Centre. Committee Head Koryun Nahapetyan highly appreciated the level of cooperation and spoke about the development perspectives of the mentioned directions.
The parties have spoken about Nagorno Karabakh conflict settlement processes, referring to the recent tensed situation at the borders of Tavush Marz and NKR contact line, violations of cease-fire regime and shelling of Armenian settlements by Azerbaijan . Issues of participation in training programmes by MPs and parliamentary staff, which refer to the enhancement of parliamentary role, improvement of toolkit and professional capacity, were also discussed.
Koryun Nahapetyan spotlighted the parliamentary role in the Armenian –American military cooperation context, mainly from the perspective of intensification and interaction of ties between relevant Committees of the two country’s parliaments. He has attached an importance to the Armenian MPs’ participation in the “21st Century and Transnational Security Challenges, Parliamentary Role” program in Garmisch in July 2015. Anthony Sebo has touched upon the importance of confidence-building measures in ensuring regional peace and stability.
Summing up the meeting, Koryun Nahapetyan has confirmed the willingness to promote the implementation of the Armenian-American security cooperation programmes within the parliamentary format.