ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մանկավարժ Յուրի Յուզբաշյանին:
«Հարգելի պարոն Յուզբաշյան,
Շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ:
Ձեր բազմամյա մանկավարժական գործունեությունը ուրույն ներդրում է հայրենական երգչախմբային արվեստի զարգացման եւ հասարակության երաժշտական դաստիարակության գործում:
Դասավանդելով տարբեր կրթօջախներում եւ մասնավորապես ավելի քան կես դար՝ Երեւանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում՝ Դուք երաժշտության եւ խմբավարական գործի նրբություններին հասանելի եք դարձրել տարբեր սերունդների բազում ներկայացուցիչների՝ հավատարիմ մնալով արվեստագետի ու մանկավարժի բարձր կոչումներին:

The RA NA President Galust Sahakyan sends a congratulatory message to the Doctor of Pedagogical Sciences, Professor, Honourary Pedagogue of the Republic of Armenia Yuri Yuzbashyan.
“Dear Mr Yuzbashyan,
Your continuous pedagogical activity is a unique contribution to the development of choral art in Armenia and to the society's musical education.
Teaching in different educational institutions and more than half a century in Khachatur Abovyan Pedagogical University, in particular, you introduced the nuances of music and the conducting work to many representatives of different generations, staying devoted to the high titles of an artist and a pedagogue.