ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մանկավարժ Յուրի Յուզբաշյանին:
«Հարգելի պարոն Յուզբաշյան,
Շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ:
Ձեր բազմամյա մանկավարժական գործունեությունը ուրույն ներդրում է հայրենական երգչախմբային արվեստի զարգացման եւ հասարակության երաժշտական դաստիարակության գործում:
Դասավանդելով տարբեր կրթօջախներում եւ մասնավորապես ավելի քան կես դար՝ Երեւանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում՝ Դուք երաժշտության եւ խմբավարական գործի նրբություններին հասանելի եք դարձրել տարբեր սերունդների բազում ներկայացուցիչների՝ հավատարիմ մնալով արվեստագետի ու մանկավարժի բարձր կոչումներին:

Председатель НС Г.Саакян направил поздравление доктору педагогических наук, профессору, Заслуженному педагогу РА Юрию Юзбашяну.
В послании сказано:
“Уважаемый г-н Юзбашян,
Ваша многолетняя педагогическая деятельность – особый вклад в развитие отечественного хорового искусства и музыкальное воспитание общества.
Преподавая в различных очагах образования и, в частности, более полувека в Ереванском государственном педагогическом университете им. Х.Абовяна, Вы приобщили многих представителей различных поколений к тонкостям музыки и хорового мастерства, оставаясь верным высоким званиям деятеля искусства и педагога.