ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության ղեկավարին եւ անդամներին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ վերջին տարիներին դրական դինամիկա է նկատվում հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերություններում: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Զդենեկ Շկրոմախի եւ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի էկոնոմիկայի, գյուղատնտեսության եւ տրանսպորտի հարցերի հանձնաժողովի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական կապերի զարգացման, փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման եւ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման գործում:
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Սենատի նախագահի ողջույնները: Խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին՝ Զդենեկ Շկրոմախը նշել է, որ պատմական ընդհանրությունները հնարավորություն են տալիս զարգացնել հարաբերություններն ու բազամակողմ համագործակցությունն ապագայում: Սենատի փոխնախագահի խոսքով՝ միջպետական հարաբերությունների զարգացման հետ մեկտեղ Չեխիան նպատակ ունի զարգացնել արդյունաբերական հարաբերությունները Հայաստանի հետ:

Г.Саакян принял делегацию парламента Чехии
15 сентября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя Сената   парламента Чешской Республики Зденеком Шкромахом.
Приветствуя главу и членов делегации в НС РА, Г.Саакян отметил, что Армения придает большую важность стабильному развитию дружественных отношений с Чехией. Спикер НС констатировал, что в последние годы отмечается положительная динамика в армяно-чешских межпарламентских связях. Он подчеркнул роль парламентской дипломатии в   развитии политического диалога. Председатель НС выразил надежду, что визит Зденека Шкромаха и сенатской комиссии по вопросам экономики, сельского хозяйства и транспорта послужит дополнительным стимулом для развития межпарламентских отношений, укрепления взаимовыгодного сотрудничества и   расширения торгово-экономических   связей.
Заместитель председателя Сената   парламента Чешской Республики Зденек Шкромах, поблагодарив за прием, передал Г.Саакяну приветствия председателя Сената. Говоря о дружбе двух народов, г-н Шкромах отметил, что исторические общности позволяют и в будущем развивать отношения и многостороннее сотрудничество. По его словам, вместе с развитием межгосударственных отношений Чехия намерена также активизировать промышленные связи с Арменией.