«Շնորհավորում եմ Կուրորտաբանության եւ ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտի աշխատակազմին՝ հաստատության հիմնադրման 85-ամյակի առթիվ:
Գործունեության ընթացքում ինստիտուտի մասնագետներին, որոնց թվում քիչ չեն եղել միջազգային հանրության շրջանում հայտնի գիտնական-բժիշկները, հաջողվել է պատշաճ կերպով իրականացնել իրենց առաքելությունը, ձեւավորել ու առաջ մղել հայրենական կուրորտոլոգիան, ուսումնասիրել ու գիտականորեն ներկայացնել այս ոլորտում մեր երկրում առկա կարողություններն ու դրանց առանձնահատկությունները: Նաեւ ինստիտուտի գործունեության շնորհիվ է, որ կազմավորվել ու այսօր միջազգային համբավ են վայելում մեր այնպիսի կուրորտային գոտիները, ինչպիսիք են Արզնին, Ջերմուկը, Դիլիջանը, Հանքավանը, այլ բուժական-վերականգնողական գոտիներ՝ իրենց ոչ պակաս հանրահայտ հանքային ջրերով:
Ինստիտուտում մշակված գիտական, հետազոտական նյութը միշտ էլ ուղեկցվել է դրանց գործնական կիրառմամբ: 1988 թվականի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի առաջին իսկ օրերից մշակվեցին ու իրականացվեցին աղետի գոտու տուժած բնակչության վերականգնողական ծրագրեր ու միջոցառումներ, որոնց շնորհիվ ստացված խեղումներից ազատվեցին շատ ու շատ քաղաքացիներ:
Ինստիտուտի անձնակազմը, ի սպաս դնելով իր ողջ մտավոր ներուժն ու տեխնիկական հնարավորությունները, մեծ պատասխանատվությամբ ու պատվով դուրս եկավ նաեւ վիճակված մեկ այլ փորձությունից՝ Արցախյան հերոսական ազատագրական պայքարի տարիներին վերականգնողական բուժօգնություն կազմակերպելով նախահարձակ թշնամու կողմից վիրավորված զինվորներին ու կամավորականներին:
Մերօրյա նոր իրողությունները հետազոտական, կիրառական նոր մարտահրավերներ են առաջադրել գիտակրթական եւ վերականգնողական ու էկոլոգիական բժշկության գործնական կենտրոնի վերածված ինստիտուտի մասնագետներին: Եվ հավատարիմ մնալով իրենց տասնամյակների ավանդույթներին՝ նրանք շարունակում են մարդու առողջության պահպանման, առողջ ապրելակերպի չափանիշերի ձեւավորման ու ներդրման, էկոլոգիապես անվտանգ առողջարարական տեխնոլոգիաների մշակման ու կիրառման իրենց գործունեությունը ծավալել ժամանակակից պահանջներին ու միջազգային չափանիշերին համահունչ:
Կուրորտաբանության եւ ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտն այսօր էլ շարունակում է իր առաջնահերթությունների մեջ տեսնել գիտական համագործակցությունը, միջազգային ինտեգրացիան՝ խորացնելով եղած նախկին կապերը, հաստատելով փոխգործակցության նոր ուղղություններ: Դրա ակնառու վկայությունն է նաեւ այսօր մեկնարկող միջազգային գիտաժողովը, որը թվով յոթերորդն է եւ կոչված է քննության առնելու բժշկության մեջ վերականգնման արդի տեսակետները:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ հոբելյանի կապակցությամբ եւ գիտաժողովին մաղթում ստեղծագործ ու արգասաբեր աշխատանք»,- ասված է ԱԺ նախագահի ողջույնի խոսքում:

“I congratulate the Staff of the Scientific Research Institute of Spa Treatment and Physical Medicine on the 85th Anniversary of the establishment of the institution.
During its functioning the specialists of the Institute, among them there were few famous scientists-doctors known among the international community, who succeeded to decently implement their mission, shape and advance the local spa treatment, study and scientifically present the existing capabilities and its features in this sphere. It was also due to the activities of the Institute that our spa treatment zones were formed and nowadays enjoyed international fame, such as Arzni, Jermuk, Dilijan, Hankavan, other curative-rehabilitation zones with their not less famous mineral waters.
The scientific, research material worked out at the Institute has always been accompanied by its practical use. Since the first days of 1988 Spitak disastrous earthquake rehabilitation projects and events for the disaster-affected population has been elaborated and implemented, and due to which many and many citizens got rid of the injuries.
The Staff of the Institute, using its entire mental potential and technical possibilities, came out of another destined trial with great responsibility and honour, organizing rehabilitation medical aid to the soldiers and volunteers wounded by attacking enemy during the Artsakh heroic liberation struggle.
Nowadays, the new realities proposed new research, applied challenges for the specialists of the Institute turned into a scientific and practical center for regenerative medicine and ecology. And staying devoted to their traditions of decades they continue their activities of human health maintenance, formation and investment of healthy living standards, elaboration and use of the ecologically secure healthy technologies in harmony with modern demands and international criteria.
Today the Scientific Research Institute of Spa Treatment and Physical Medicine continues to see among its priorities the scientific cooperation, the international integration, deepening the existing former ties, establishing new directions of partnership. The obvious evidence is also the International Conference launching today which is the seventh one and is called for examining the modern viewpoints of rehabilitation in the medicine.
Once again I congratulate the Staff on the occasion of the anniversary and wish the Conference creative and fruitful work,” read the NA President’s welcoming remarks.