ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնք առնչվում են տարածաշրջանային խնդիրներին, պաշտպանությանը եւ անվտանգությանը, ոստիկանությանը, արտակարգ իրավիճակներին, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու հետագա զարգացման հեռանկարներին:
Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ վերոնշյալ ուղղություններով ձեւավորված համագործակցության մակարդակը՝ Կորյուն Նահապետյանը հատկապես առանձնացրել է խորհրդարանական կապերի զարգացման եւ համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Նա ներկայացրել է նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ կարեւորելով հատկապես անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառներում խորհրդարանական վերահսկողության փորձի փոխանակումը վրացի գործընկերների հետ: Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգության խնդրից՝ Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձել է վերջին ամիսներին հայ-ադրբեջանական սահմանում եւ ԼՂՀ հետ շփման գծում տիրող իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը վտանգում են տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Դեսպան Շարմանաշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ձեւավորված փոխգործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նպաստելու միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը եւ հետագա ընդլայնմանը: Նա ողջունել է սահմանադրական բարեփոխումների նախաձեռնությունը՝ շեշտելով, որ անցումը խորհրդարանական կառավարման մոդելի կարեւոր քայլ կլինի Հայաստանի հետագա ժողովրդավարացման ճանապարհին: Դեսպանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Վրաստանի պաշտպանական ու ոստիկանական կառույցների ամուր եւ վստահելի հիմքերի վրա ձեւավորված համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ, այդ թվում՝ ԱԺ պաշպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի հանդիպման եւ համագործակցության ձեւաչափերի հստակեցման վերաբերյալ:

On September 22 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with Tengiz Sharmanashvili, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to Armenia.
In the course of the meeting the sides discussed issues of bilateral interest which relate to regional problems, defense and security, police, emergency situations, the strengthening of inter-parliamentary relations and the perspectives of further development.
Highly assessing the level of the cooperation established in the abovementioned directions between the two countries, Koryun Nahapetyan especially specified the development of the parliamentary relations and the necessity of the implementation of the joint programmes between the appropriate Committees. He also presented the process of the constitutional reforms, especially highlighting the exchange of experience of parliamentary oversight in the spheres of security and defense with the Georgian counterparts. Talking about the problem of regional security Koryun Nahapetyan touched upon the situation at the Armenian-Azerbaijani border and at the line of contact with the NKR during the recent years, underlining that cases of violation of the ceasefire regime by Azerbaijan endanger the security and stability of the region.
Thanking for the meeting, Ambassador Sharmanashvili also emphasized the cooperation established between the two countries, expressing readiness for promoting the strengthening and further expansion of the inter-parliamentary relations. He welcomed the initiative of the constitutional reforms, stressing that the transformation into parliamentary system of government will be an important step on the further democratization path of Armenia . The Ambassador spotlighted the cooperation established on firm and reliable bases of the defense and police structures between Armenia and Georgia.
At the meeting a number of agreements were reached, including on the next meeting of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and the Committee of Defense and Security of Georgia and the specification of cooperation formats.