ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնք առնչվում են տարածաշրջանային խնդիրներին, պաշտպանությանը եւ անվտանգությանը, ոստիկանությանը, արտակարգ իրավիճակներին, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու հետագա զարգացման հեռանկարներին:
Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ վերոնշյալ ուղղություններով ձեւավորված համագործակցության մակարդակը՝ Կորյուն Նահապետյանը հատկապես առանձնացրել է խորհրդարանական կապերի զարգացման եւ համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Նա ներկայացրել է նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ կարեւորելով հատկապես անվտանգության եւ պաշտպանության բնագավառներում խորհրդարանական վերահսկողության փորձի փոխանակումը վրացի գործընկերների հետ: Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգության խնդրից՝ Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձել է վերջին ամիսներին հայ-ադրբեջանական սահմանում եւ ԼՂՀ հետ շփման գծում տիրող իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը վտանգում են տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Դեսպան Շարմանաշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ձեւավորված փոխգործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նպաստելու միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը եւ հետագա ընդլայնմանը: Նա ողջունել է սահմանադրական բարեփոխումների նախաձեռնությունը՝ շեշտելով, որ անցումը խորհրդարանական կառավարման մոդելի կարեւոր քայլ կլինի Հայաստանի հետագա ժողովրդավարացման ճանապարհին: Դեսպանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Վրաստանի պաշտպանական ու ոստիկանական կառույցների ամուր եւ վստահելի հիմքերի վրա ձեւավորված համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ, այդ թվում՝ ԱԺ պաշպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի հանդիպման եւ համագործակցության ձեւաչափերի հստակեցման վերաբերյալ:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Грузии в РА Т.Шарманашвили.
В ходе встречи обсуждены представляющие двусторонний интерес  вопросы, касающиеся региональных проблем, обороны и безопасности, полиции, чрезвычайных ситуаций, укрепления межпарламентских  связей и перспектив их дальнейшего развития.
Высоко оценив уровень сформировавшегося сотрудничества двух стран в указанных направлениях, К.Нагапетян особо выделил необходимость развития парламентских связей и реализации совместных программ между соответствующими комиссиями. Он также представил процесс конституционных реформ, подчеркнув важность обмена опытом парламентского контроля в области безопасности и обороны с грузинскими партнерами. Говоря о проблеме региональной безопасности, К.Нагапетян обратился к сложившейся в последние месяцы ситуации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения с НКР, подчеркнув, что случаи нарушения Азербайджаном режима перемирия создают угрозу безопасности и стабильности региона.
Посол Шарманашвили, поблагодарив за прием, также особо выделил сложившееся между двумя странами взаимодействие, выразив готовность содействовать упрочению и дальнейшему расширению межпарламентских связей. Он приветствовал инициативу конституционных реформ, подчеркнув, что переход к модели парламентского управления станет важным шагом к дальнейшей демократизации Армении. Посол особо выделил опирающееся на  крепкую и надежную основу сотрудничество оборонных и полицейских структур Армении и Грузии.
Достигнут ряд договоренностей, в том числе по следующей встрече Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и Комитета по обороне и безопасности парламента Грузии и уточнению форматов сотрудничества.