Գալուստ Սահակյանն ընդունել է բուժքույրական համագումարի մասնակիցներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 28-ին ընդունել է Հայաստանի բուժքույրական միջազգային երրորդ համագումարի մասնակիցներին: Նշենք, որ համագումարի մասնակիցները Հայաստան են ժամանել աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Ռուսաստանից, Կանադայից, Լիբանանից, Էստոնիայից, Իրանից, Վրաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Իտալիայից:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է բուժքրոջ աշխատանքը եւ նշել է, որ տեղյակ է ոլորտի խնդիրներին:
ԱԺ նախագահը ողջունել է Հայաստանում բուժքույրական ասոցիացիայի ստեղծումը՝ նշելով, որ մեր երկրում Արցախյան պատերազմի տարիներին բուժքույրերն անցել են հերոսացման լուրջ ճանապարհ: Գալուստ Սահակյանը կարծիք է հայտնել, որ առողջապահության ոլորտում բուժքրոջ դերի բարձրացումը կբարեփոխի ողջ համակարգը: Նա նշել է, որ բուժքրոջ աշխատանքն իր կարեւորությամբ հավասարեցվում է բժշկի աշխատանքին, քանի որ հիվանդի առողջական եւ հոգեբանական վերականգնման ողջ գործընթացի մասնակիցը բուժքույրն է: Ազգային ժողովի նախագահը համագումարի մասնակիցներին մաղթել է նորանոր հաջողություններ մասնագիտական գործունեության մեջ:
Հայաստանի քույրական գործի կազմակերպիչների ասոցիացիայի նախագահ Ալինա Քուշկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովի նախագահին ընդունելության համար եւ կարեւորել նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում: Տիկին Քուշկյանը ներկայացրել է համագումարի մասնակիցներին, ովքեր Հայաստան են այցելել մասնակցելու Առաջին բուժքույրական ասիական տարածաշրջանային համաժողովին, ապա Հայաստանի բուժքույրական միջազգային երրորդ համագումարին եւ պատրաստվում են մեկնել Արցախ: Ալինա Քուշկյանը նշել է, որ համագումարը, որին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր մարզերից ժամանած բուժքույրեր, հնարավորություն կտա մասնակիցներին բարձրացնել մասնագիտական պատրաստվածության աստիճանը, ծանոթանալ միջազգային փորձին:

Г.Саакян принял участников съезда медсестер
28 сентября Председатель НС Г.Саакян принял участников третьего Международного съезда медицинских сестер Армении. Участники съезда прибыли в Армению из различных стран мира – России, Канады, Ливана, Эстонии, Ирана, Грузии, Саудовской Аравии, Италии.
Приветствуя гостей в парламенте, спикер НС подчеркнул важность труда медсестер и заметил, что знаком с проблемами сферы.
Председатель НС приветствовал создание в Армении Ассоциации медицинских сестер, отметив, что в нашей стране в годы Арцахской войны медсестры прошли серьезный, героический путь. По мнению Г.Саакяна, повышение роли медсестер в сфере здравоохранения реформирует всю систему. Он отметил, что труд медсестры по своей важности приравнен к работе врача, так как участником всего оздоровительного и психологического процесса восстановления больного является и медсестра. Председатель НС пожелал участникам съезда новых успехов в профессиональной деятельности.
Председатель Ассоциации организаторов труда медсестер А.Кушкян поблагодарила спикера парламента и подчеркнула важность организации подобных мероприятий в Армении. Она представила участников съезда, прибывших в Армению на Первый азиатский региональный форум и другие намеченные мероприятия. Гостям предстоит также поездка в Арцах. Г-жа Кушкян отметила, что съезд, в котором участвуют медсестры, прибывшие из различных регионов Армении, позволит им повысить степень профессиональной подготовки, ознакомиться с международным опытом.