Սեպտեմբերի 29-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել նրա կատարած աշխատանքը խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունները զարգացնելու գործում: Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերություններից՝ հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Իրանի Մեջլիսի հետ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ ընդգծել խորհրդարանական կապերը նոր մակարդակի հասցնելու անհրաժեշտությունը: Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ ժամանակակից աշխարհում խորհրդարաններն աստիճանաբար ստանձնում են կարեւոր դերակատարություն անվտանգության եւ համագործակցության հարցերում: Արտակ Զաքարյանը հետագա հաջողություններ է մաղթել դեսպանին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար՝ ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը եւս կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Նա գոհունակություն է հայտնել Արտակ Զաքարյանին՝ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության զարգացմանը նպաստելու եւ իր պաշտոնավարման տարիներին ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի համար եւ հավաստիացրել, որ ինքը միշտ կմնա հայ ժողովրդի բարեկամը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է տարածաշրջանային խնդիրների առնչությամբ, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը:

29 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ)  в РА Мохаммада Реиси, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении.
Приветствуя посла, А.Закарян высоко оценил проделанную им работу в развитии отношений между парламентами. Говоря о межпарламентских отношениях, председатель комиссии подчеркнул важность углубления сотрудничества с Меджлисом Ирана, а также необходимость выведения парламентских связей на новый  уровень. По Закаряну, в современном мире парламенты постепенно начинают играть важную роль в вопросах безопасности и сотрудничества. Г-н Закарян пожелал послу дальнейших успехов.
Поблагодарив за теплые слова и прием,   посол ИРИ  в РА также особо выделил дальнейшее развитие двусторонних отношений, деятельность депутатских групп дружбы. Он выразил удовлетворение А.Закаряну за содействие развитию сотрудничества парламентов двух стран и проявленное к нему за годы работы теплое отношение, заверив, что всегда останется другом армянского народа.
В ходе встречи затронуты были также региональные проблемы. А.Закарян подчеркнул важность сбалансированной позиции иранских властей к региональным вопросам, в частности к карабахскому конфликту.