Ստրասբուրգում Վեհաժողովի աշնանային լիագումար նստաշրջանի կապակցությամբ գումարված նիստի ժամանակ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովն ընդունել է հետեւյալ հայտարարությունը.
«Մոնիտորինգի հանձնաժողովը ողջունում է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների առաջընթացը, որն իրականացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ: Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքով՝ արդյունքում ստացվել է միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակյալ փաստաթուղթ:
Հանձնաժողովը նաեւ ողջունում է այն փաստը, որ սահմանադրական փոփոխություններն ընդունվելու են հանրաքվեով: Այն կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին՝ մասնակցելու հանրաքվեին եւ դրա մասը կազմող խորհրդակցություններին:
Հանձնաժողովը նշում է, որ առաջարկվող բարեփոխումներում որոշ հարցեր քաղաքականապես վիճելի են, եւ դրանց շուրջ հայաստանյան հասարակության մեջ թեժ քննարկումներ են տեղի ունենում: Քաղաքական համակարգի ընտրության հարցը Հայաստանի քաղաքացիների գործն է, եւ միայն նրանք են որոշում ընդունելու առաջիկա հանրաքվեի ժամանակ, ուստի հանձնաժողովը կոչ է անում քաղաքական բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ ապահովել, որպեսզի հանրաքվեն անցկացվի ժողովրդավարական ամենաբարձր չափանիշների համաձայն»:

Мониторинговая комиссия ПАСЕ приветствует прогресс конституционных реформ в Армении
В ходе созванного в Страсбурге осеннего пленарного заседания Мониторинговая комиссия ПАСЕ приняла следующее заявление:
“Мониторинговая комиссия ПАСЕ приветствует прогресс конституционных реформ в Армении, которые осуществлены в тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией. По мнению Венецианской комиссии, в итоге получился соответствующий международным стандартам качественный документ.
Комиссия также приветствует факт принятия конституционных изменений посредством референдума. Она призывает все политические силы принять участие в референдуме и в составляющих часть его консультациях.
Комиссия отмечает, что в предлагаемых реформах некоторые вопросы политически   спорны, и по ним в армянском обществе ведутся оживленные дискуссии. Выбор политической системы – дело граждан Армении, и только они должны принять решение во время референдума, поэтому комиссия призывает все заинтересованные политические стороны обеспечить проведение референдума согласно самым высоким демократическим критериям”.